середа, 12 вересня, 2018, 11:52 Новини Deutsche Welle
Катар наполегливо підштовхує Німеччину до будівництва терміналу СПГ
Катар наполегливо підштовхує Німеччину до будівництва терміналу СПГ

Чи потрібна Німеччині можливість приймати танкери зі скрапленим газом? Давню мляву дискусію навколо СПГ загострила пропозиція грошей з Дохи та погрози Вашингтона через "Північний потік-2".Німеччина - найбільший імпортер газу в Європі. Водночас вона - єдина велика країна Євросоюзу, яка не має власного термінала з прийому скрапленого природного газу (СПГ). Такі термінали існують, наприклад, у Франції, Великобританії, Італії, Іспанії, Польщі, Нідерландах, навіть у маленькій Литві, проте жоден німецький порт не має можливості приймати танкери з СПГ.

Німеччина звикла до трубопровідного газу

Але досі в цьому і потреби не було: необхідний країні газ німецькі компанії імпортують з Росії, Норвегії та Нідерландів через систему підземних і підводних трубопроводів, яка формувалапся довгі роки та десятиліття. Після того, як "Газпром" та його європейські партнери збудують "Північний потік-2", ця газотранспортна система стане ще більш розгалуженою.

За наявності такої великої кількості каналів отримання трубопровідного газу ідея інвестувати сотні мільйонів євро в створення інфраструктури для регазифікації СПГ довго здавалася не особливо привабливою. У будь-якому разі, розмови про те, чи потрібен Німеччині свій термінал для прийому скрапленого газу, останні роки велися без особливого ентузіазму.

І ось раптом млява дискусія довкола СПГ враз пожвавішала. Цього, схоже, домоглися емір Катару шейх Тамім бін Хамад Аль Тані, а також президент США Дональд Трамп. І виявилося, що офіційний Берлін готовий до цілком конкретного обговорення цієї теми.

Qatar Petroleum хоче вийти на німецький ринок

Під час державного візиту до ФРН 7 вересня емір виступив на відкритті конференції ділових кіл Німеччини і Катару в Берліні, де заявив про намір своєї країни інвестувати в різні галузі німецької економіки 10 мільярдів євро в найближчі п'ять років. Емірат уже вклав, за власними даними, близько 25 мільярдів євро в купівлю значних пакетів акцій німецьких фірм: автобудівника Volkswagen, технологічного концерну Siemens, фінансового інституту Deutsche Bank і логістичної компанії Hapag-Lloyd.

А тепер увагу Катару, найбільшого в світі експортера скрапленого газу, привернула німецька енергетика. Напередодні візиту еміра глава державної нафтогазової компанії Qatar Petroleum (QP) Саад аль-Каабі в інтерв'ю німецькій діловій газеті Handelsblatt зробив недвозначну заяву: "Ми дуже зацікавлені в участі в німецькому СПГ-терміналі і ведемо переговори з обома фірмами - Uniper і RWE" (найбільші енергетичні компанії Німеччини. - Ред.).

"Ми прагнемо стати частиною рішення питання постачання газу в Німеччину, - вів далі Саад аль-Каабі. - Якщо Німеччина вирішить мати власний термінал і поставки (газу. - Ред.) із різних джерел, то ми готові постачати з Катару, а також за лінією QP з інших країн світу". Це був неприхований натяк на американський скраплений газ: катарська компанія вклала чималі кошти у виробництво СПГ в США і тепер, природно, шукає для нього ринки збуту.

Анґелі Меркель подобається скраплений газ

У Берліні сигнал з Дохи сприйняли прихильно. Виступаючи на відкритті тієї ж конференції, в якій взяв участь емір, канцлерка Німеччини Анґела Меркель (Angela Merkel) спершу в цілому привітала намір Катару інвестувати в німецьку економіку і, зокрема, вказала на високу міжнародну конкурентоспроможність, а отже й інвестиційну привабливість, середнього бізнесу в ФРН. А потім докладно зупинилася саме на енергетичній співпраці.

"Особливо в енергетичній сфері ми маємо, на мій погляд, значний потенціал для розширення економічних відносин", - наголосила Анґела Меркель. Торкнувшись амбітних планів Катару як найбільшого експортера СПГ, вона зазначила, що "скраплений газ сприяє диверсифікації джерел поставок, а отже й енергетичній безпеці".

Щоправда, додала канцлерка, газова мережа Німеччини вже підключена до СПГ-терміналів в сусідніх країнах - Нідерландах, Бельгії та Польщі. Власне, саме це і є головним аргументом проти окремого німецького терміналу: навіщо витрачати гроші на його будівництво, якщо в умовах єдиного енергетичного ринку ЄС завжди є можливість закупити потрібні обсяги палива у сусідів, тим більше, що їх потужності з прийому зрідженого газу, принаймні поки, вкрай недозавантажені.

Але, вела далі Анґела Меркель, "ми у федеральному уряді працюємо і над тим, щоб самим розвивати в Німеччині інфраструктуру для скрапленого газу". У зв'язку з цим вона нагадала, що німецькі компанії вже мають плани спорудження терміналів СПГ (по суті, існує два таких проекти), і додала, що в Німеччині вирішальне слово в енергетичному секторі має бізнес, а не політичне керівництво: "Німецькі підприємства ухвалюють рішення щодо закупівель газу, керуючись, звичайно, економічними критеріями".

СПГ-термінал в обмін на завершення "Північного потоку-2"?

На думку спостерігачів, цю фразу канцлерка адресувала не тільки і навіть не так гостю з Дохи, скільки, заочно, Дональду Трампу в Вашингтоні, який наполягає на тому, щоб європейці купували американський СПГ, хоча він наразі є дорожчим, ніж російський газ із трубопроводів.

Попри це після виступу Меркель склалося чітке враження, що офіційний Берлін вже ухвалив принципове рішення в рамках своєї компетенції підтримати проект німецького СПГ-терміналу. Більш того, можна навіть припустити, що за несподівано чіткою політичною підтримкою цієї ідеї криється прагнення в такий спосіб умиротворити господаря Білого Дому, який погрожує запровадити санкції проти газопроводу "Північний потік-2".

Початок спорудження німецького СПГ-терміналу в обмін на безперешкодне завершення "Північного потоку-2"? Здається, такий варіант влаштував би навіть "Газпром", хоча йому в такому разі й загрожує посилення конкуренції на німецькому ринку.

Вибір, схоже, зроблено на користь Брунсбюттеля

Що ж стосується уряду Німеччини, то для нього таке будівництво стало б практично безпрограшною справою. Гроші на проект підуть не з державної скарбниці, а від приватних німецьких енергетичних компаній (і, можливо, з Катару), спорудження технологічного об'єкту на узбережжі Північного моря сприятиме економічному розвитку відносно слабкого в промисловому плані регіону, а здача терміналу в експлуатацію знизить залежність ФРН від трубопровідного і, перш за все, російського газу.

Тож наскільки все конкретно? Зі згаданих в інтерв'ю Саада аль-Каабі двох німецьких енергетичних компаній публічно відреагувала на його слова тільки RWE, чия прес-служба заявила: "Ми не ведемо з Qatar Petroleum перемовин щодо участі в СПГ-терміналі в Німеччині, проте обговорюємо з Qatar Petroleum контракти на постачання газу в Німеччину".

Практично одночасно з цим RWE повідомила, що уклала угоду, яка закріплює за нею значну частину виробничих потужностей майбутнього терміналу в Брунсбюттелі - містечку в землі Шлезвіг-Гольштейн в гирлі Ельби на північний захід від Гамбурга. Тут підприємство з регазифікації СПГ має намір побудувати фірма German LNG Terminal - спільне підприємство нідерландської газової компанії Gasunie (одна з партнерок "Газпрому" по "Північному потоку-2") та спеціалізованих компаній зі зберігання палива Oiltanking з Гамбурга і Vopak з Роттердама.

Рік тому це спільне підприємство заявило, що у 2018 році ухвалить інвестиційне рішення за проектом, потім виділення грошей перенесли на кінець 2019-го з тим, щоб до кінця 2022 року здати термінал в експлуатацію. Проте не виключено, що візит еміра і наполегливі зусилля Катару в тій чи іншій формі вийти на німецький ринок газу прискорять реалізацію або цього проекту, або планів збудувати СПГ-термінал в Вільгельмсхафені у Нижній Саксонії на північний захід від Бремена.

Deutsche Welle


реклама
більше новин
реклама
Top
2019-05-21 14:08 :11