середа, 19 серпня, 2015, 13:20 Новини ВВС Україна
Естонія засудила вирок Кохверу в Росії

МЗС Естонії оприлюднило заяву з критикою вердикту російського суду в справі свого громадянина Естона Кохвера, якого Таллінн вважає викраденим росіянами.

Прем'єр-міністр Естонії Тааві Ройвас назвав вердикт російського суду в справі естонського офіцера "чітким і серйозним порушенням міжнародного права".

Естона Кохвера, співробітника Поліції безпеки (контррозвідки) Естонії російські спецслужби затримали на початку вересня минулого року.

У середу його на закритому засіданні суду в Пскові визнали винним у шпигунстві і засудили до 15 років ув'язнення.

"Ця постановочна судова справа, яка видала вердикт, що влаштовує російську владу, не має нічого спільного зі справедливим судом", - сказав у заяві естонський прем'єр.

Обурення Естонії

Міністерство закордонних справ Естонії перед тим розкритикувало рішення Псковського обласного суду, який у середу засудив співробітника поліції безпеки Естонії Естона Кохвера до 15 років.

Естонія, а також Високий представник ЄС із зовнішньої політики Федеріка Могеріні, назвали викрадення Кохвера порушенням міжнародного права.

"Викрадення Естона Кохвера з території Естонської Республіки співробітниками ФСБ 5 вересня минулого року і наступне протиправне утримання його в Росії - грубе порушення міжнародного права та прав людини", - йдеться в заяві міністра закордонних справ Естонії Марини Кальюранд.

"Вирок не змінить нашу позицію: ми вимагаємо від Росії негайного звільнення Естона Кохвера. Ми разом із союзниками і партнерами і надалі здійснювати міжнародний тиск доти, доки Естон Кохвер не буде звільнений і не повернеться додому до сім'ї", - додала екстонський міністр.

Окрему заяву випустило і посольство Естонії в Москві.

"Cудовий процес над Естоном Кохвером не має нічого спільного з правосуддям [...] Вимагаємо від Росії дотримання норм міжнародного права, негайного звільнення Естона Кохвера та забезпечення йому повернення додому, до Естонії", - заявило посольство, додавши, що під час винесення вироку в залі суду "на знак протесту" були присутні дипломат посольства Естонії в Москві і дипломат представництва ЄС в Росії.

У заяві ЄС з приводу рішення російського суду Високий представник з питань спільної зовнішньої політики і політики безпеки Федерика Могеріні ще раз закликала владу Росії звільнити Естона Кохвера.

"Викрадення пана Кохвера і його подальше незаконне утримання під вартою в Росії - чітке порушення міжнародного права, - йдеться в заяві пані Могеріні. - Від самого початку пана Кохвера позбавили права на справедливий суд: публічних слухань його справи не було, на слуханнях не дозволили бути присутнім естонському консулу, а пану Кохверу не дали належної правової підтримки".

Рішення суду

Псковський обласний суд засудив співробітника Поліції безпеки Естонії Естона Кохвера до 15 років позбавлення волі, визнавши його винним у шпигунстві.

Для додаткового покарання суд призначив йому штраф у розмірі 100 000 рублів.

Російські спецслужби затримали Кохвера у вересні 2014 року на кордоні Росії з Естонією. Йому пред'явили звинувачення в шпигунстві, контрабанді і носінні зброї, а також у незаконному перетині державного кордону.

ФСБ стверджувала, що пана Кохвера затримали на російській стороні кордону під час агентурної операції. Естонія, як і сам Кохвер, заявляє, що озброєні люди викрали його з естонській території, поблизу прикордонного пункту Лухамаа, коли він брав участь в операції по запобіганню злочину на кордоні.

За заявою естонської влади, невідомі застосували до Кохвера фізичну силу і погрожували зброєю, після чого відвезли його в Росію.

ФСБ Росії стверджує, що її співробітники припинили агентурну операцію Естонії. Повідомлялося, що у Кохвера нібито вилучили пістолет "Таурус" з патронами, 5000 євро, спецтехніку для здійснення прихованого аудіозапису, а також матеріали, які мають "природу розвідувального завдання".

Контрабандисти і лінія кордону

З естонського боку звучали неофіційні припущення, що насправді Кохвер не був розвідником, а боровся з контрабандою.

"Я думаю, це досить правдоподібна інформація, позаяк потік контрабанди з російського боку практично невичерпний упродовж багатьох років. У мене завжди виникало питання: як контрабандисти так вільно діють у прикордонній зоні? Там ж спеціальний режим перепусток через ФСБ і таке інше", - сказав bbcrussian.com Ігор Таро - естонський журналіст, оглядач і житель того прикордонного регіону, де був викрадений Кохвер.

"Якщо Кохвер займався розслідуванням справ про контрабанду, у тому числі людей, то він явно комусь сильно не догодив. Комусь, чий "дах" позначається трьома відомими літерами", - припускає Таро.

Через інцидент із Кохвером з'ясувалося, що лінія кордону в тих місцях погано розмічена і майже не охороняється. Це викликало в Естонії жваву дискусію з питання, чому так вийшло і як швидко можна виправити це.

"Єдиним позитивним моментом для Естонії стало усвідомлення того, що кордон із Росією треба було давно як слід розмітити і облаштувати. Це питання затягувався постійно через те, що досі не введено в дію прикордонний договір, оскільки фактична лінія розмежування згідно з цим договором зміниться. Тепер же зрозуміло, що зволікати з цим не можна", - сказав естонський журналіст Ігор Таро.

"Звісно, Естонія вимагає звільнення Кохвера і вирок суду - не причина змінювати нашу позицію, згідно з якою його викрадення було порушенням міжнародного права, - сказав ВВС голова комісії парламенту Естонії з оборони і безпеки Марко Міхкельсон.

"У публічній сфері іншої риторики і бути не може. Але, звичайно, через засоби масової інформації його не звільнять. Це предмет переговорів, ніж, я вважаю, зараз і займаються", - додав він.

Міхкельсон каже, що в багатьох подібних випадках справа закінчувалася або достроковим помилуванням, або обміном. Однак він не береться робити прогнози щодо долі Естона Кохвера.

ВВС Україна


реклама
більше новин
реклама
Top
2019-02-22 21:22 :51