На Вінниччині через незаконний видобуток піску руйнуються хати селян

Жителі двох вінницьких сіл – Бирлівки та Баланівки – вже два роки потерпають від видобутку піску, який тут проводять, не дотримуючись жодних правил. Тонни цінного кварцового піску щодня видобувають неподалік сільських хат та городів, що порушує усі норми безпеки.

Про це йдеться у сюжеті проекту соціальних журналістських розслідувань «Брат за брата» (щосереди о 22:05 на телеканалі ZIK).

Прибутковий бізнес розпочав їхній односельчанин, за підтримки колишнього голови села. Відтак, сьогодні видобуток піску доходить майже до промислових масштабів.

«Вони розпочали видобуток незаконно, не маючи на це усіх необхідних дозвільних документів. І так вже понад 2 роки вони видобувають тут пісок», – розповідає мешканець села Бирлівка В’ячеслав Саблук.

Старожили пригадують, що колись на цих територіях були зелені пасовища та родючі поля. Проте сьогодні землі перетворилися на пустку. Плодові сади, що приносили людям незначний заробіток, засохли.

«Дерева сохнуть через те, що різко знизився рівень ґрунтових вод. Вони провели незаконну меліорацію цієї ділянки і понизили рівень ґрунтових вод мінімум на 1 метр», – пояснює житель села  Баланівка Олександр.

Найближчий будинок розташований лише за 30 метрів від кар’єру. Від близького розташування видобувного майданчика до сільських садиб, хати місцевих руйнуються на очах. До того ж вода у криницях стала непридатною для пиття. Від видобутку піску колодязі осідають та міліють.

«У мене хата падає повністю. Коли їздять машини, будинок трясеться й відходить підмурок. Якби не видобували пісок, то ця хата ще б багато років стояла», – жаліється мешканка села Бирлівка Анна Білозор.

Грошей на ремонт свого помешкання у селян немає, а компенсувати завдані збитки їм ніхто не планує. Проте бізнесмен на скарги людей тільки дивується. У відповідь на звинувачення він переконує, що пісок видобуває законно. Адже має усі необхідні для цього дозвільні документи.

 «За отримання ліцензії на видобуток піску ми заплатили близько 98 тисяч гривень. А за захист протоколів та проведення експертиз заплатили 46 тисяч  гривень», – говорить власник кар’єру Василь Дунаєвський.

Селяни розповідають, що за документацією, потужність цього кар’єру становитьє близько 293 тисячі кубометрів піску. Відтак, за підрахунками місцевих, від видобутку цінного піску бізнесмен разом зі своїми партнерами за два роки отримали щонайменше 15 мільйонів гривень. 

В оформленні необхідних дозволів бізнесмену допоміг колишній сільський голова. Після чого одразу ж залишив керівну посаду. Журналістам коментувати свої дії він відмовився.

Керівники відомств у районному центрі Бершадь прокоментували, що не знають, як допомогти селянам. Проте з появою журналістів справою все ж зацікавилася Бершадська районна прокуратура та розпочала розслідування.

«Після проведення досудового розслідування до суду для розгляду було спрямовано обвинувальний акт за фактом безгосподарського використання земельних ділянок», – зазначила старший прокурор Бершадської районної прокуратори Анна Курковська.

Проте, навіть якщо суд визнає підприємця винним, то максимальне покарання, що йому загрожує – штраф від 500 до 4500 гривень.

Дивіться повний випуск програми
Інші сюжети випуску
реклама
реклама
усі новини
Ви можете розмістити коментар, використовуючи для авторизації акаунт соціальних мереж:
Top
2019-01-17 03:02 :48