Через подорожчання долара зросте вартість пального, овочів та фруктів, – експерти

  • 7

Коливання курсу долара, які триватимуть увесь рік, передусім можуть призвести до росту цін на імпортні товари. Зокрема, на паливо, а ще овочі та фрукти. Також прогнозується подальше подорожчання так званого борщового набору.

Про це йдеться у сюжеті програми «Погляд на тиждень» телеканалу ZIK.

Зокрема, речник однієї із паливних компаній Олесь Пограничний зазначає, що вартість пального безпосередньо залежатиме від ціни долара. «Ми закуповуємо пальне за світовими цінами відповідно до курсу долара, – пояснює він. – Подорожчання долара на 10 копійок призведе і до росту вартості пального приблизно на ті ж 10 копійок».  

Окрім пального, в Україні варто очікувати подорожчання імпортних овочів та фруктів. Так, уже найближчим часом очікується ріст ціни на цитрусові до 10%. Зміниться і вартість українських овочів. Щоправда, за прогнозами експертів, подорожчання буде несуттєвим – до 5%, – саме така нинішня складова бензину у ціні аграрної продукції.

Утім експерт аграрного ринку Іван Стефанишин звертає увагу на суто український феномен формування ціни на ринках: часто вона не залежить від об’єктивних факторів, а базується винятково на чутках та страхах.

«Люди не вміють рахувати.  Вони все, що чують чи бачать, закладають в ціну, тому вона  не завжди об’єктивна», – зауважив експерт.

Для прикладу, вартість так званого борщового набору,  до складу якого входять п’ять найпопулярніших овочів – картопля, буряк, морква, цибуля та капуста – від курсу долара не залежить. Втім «борщ» постійно дорожчає. Зокрема, за останні півроку – на 16%, тобто на понад 3 гривні.

Передусім, до цього призвів дефіцит цибулі, яку доводиться імпортувати з Польщі та Голландії. Її ціна на базарах – 6 грн. А от вітчизняну, херсонську,  взагалі не вигідно продавати дешевше, ніж за 7 гривень, стверджують закупівельники.  

Тож продавці уже попереджають: щотижня овочі дорожчатимуть на 0,5%.  Зокрема, до весни буряк  може вирости в ціні від 50 коп. до 1 гривні, картопля – з 4-х грн. «стрибне» до шести, а цибуля до 10 грн. 

Саме через цибулю, буряк і картоплю Львівщина лідирує за ціною борщового набору – в області він на 1 гривню дорожчий, ніж в інших регіонах. Стабілізувати вартість можна буде лише на весні, коли відкриють аграрні  сховища.

«Ціна на борщовий набір мусить підтримуватися на  стабільному рівні, однак із кожним днем кількість продуктів, що закладені на зберігання, зменшується. А витрати на їх зберігання  зростають. Відтак говорити, що овочі подешевшають, не можна, та важливо, щоб не було суттєвого зростання ціни», – коментує начальник відділу маркетингу, виробництва продукції рослинництва Львівської ОДА Ігор Вус.

Востаннє суттєві стрибки цін на аграрному ринку в Україні були у 2010-11 рр.  А от дешевизну овочів торік можна пояснити високими врожаями. Та саме низькі ціни на їхні товари відбили в аграріїв бажання  повністю засівати та засаджувати поля. Як результат – знову подорожчання через дефіцит.

Нагадаємо, що наприкінці січня - початку лютого виріс курс долара – у середньому він коштує 8,57 грн. А 6 лютого стався пік стрибка – долар «перейшов» межу у 9 грн.  Відтак  Національний банк України оголосив про зміну валютної політики та перехід на гнучке формування курсу гривні.
 

Джерело: ZIK

Інші сюжети