Варшава виклала своє бачення "співпраці з Україною" у 29 пунктах. Серед тем: Волинь та війна 1918-1919 років

Інститут національної пам’яті Польщі Фото з відкритих джерел

На думку Інституту нацпам’яті Польщі, обидві нації не повинні розділяти виклики, пов’язані із зусиллями щодо забезпечення гідних поховань жертв геноциду

Інститут національної пам’яті Польщі озвучив 29 пунктів щодо польсько-української співпраці в контексті ексгумацій, поховань та вшанування пам’яті жертв воєн та геноциду. Відповідні пункти опубліковані на сайті Інституту

"Інститут національної пам’яті - Комісія з переслідування злочинів проти польської нації завжди виступав за міжнародну співпрацю - також у галузі національної пам’яті, - що підтримується в дусі партнерства, взаємоповаги та поваги до правди. Держави зобов’язані пам’ятати про своїх громадян, невинно вбитих за часів поневолення, та про героїв боротьби за свободу та незалежність", - йдеться в першому пункті.

Інститут національної пам’яті також нагадав, що у XX столітті і поляки, і українці були жертвами тоталітарних сил та злочину геноциду.

"Пам’ять про них також є універсальним викликом для обох країн. Це виражається прагненням забезпечити жертвам злочинів гідне поховання та протидію будь-якій формі прославлення військових структур та організацій, які скоїли військові злочини, злочини проти миру та злочини проти людства. Таке розуміння поваги для жертв може і повинно об’єднати обидві країни у галузі добросусідської співпраці", - додав Інститут нацпам'яті.

На їхню думку, обидві нації не повинні розділяти виклики, пов’язані із зусиллями щодо забезпечення гідних поховань жертв геноциду.

"Обов’язок проведення ексгумацій та допомоги у перенесенні останків невинно вбитих чоловіків, жінок та дітей зі смертних ям у могили, як вираз пам’яті та поваги до них, також повинен об’єднати обидві нації. Однак інтересам України, Польщі та інших народів відповідає абсолютне засудження всіх форм геноциду", - зазначив польський Інститут.

Інститут національної пам’яті також наголосив, що Польща поважає українські прагнення зберігати пам’ять та місця поховань тих українських воїнів, які брали участь у взаємних українсько-польських та польсько-українських боях у 1918-1919 роках.

"Ми очікуємо подібної поваги до польських жертв конфліктів тих років - до їх кладовищ та їх права на гідне поховання. Польща, як держава-переможниця в цьому конфлікті, яка в міжвоєнний період своїми кордонами охоплювала спірні території, ніколи не вважала допустимим, щоб масові злочини щодо мирних мешканців були способом остаточно розв'язати питання про їх приналежність", - резюмував Інститут національної пам’яті Польщі.

Новини за темою: Україна запросила Польщу до участі у пошуках останків поляків у Дрогобичі

Нагадаємо, у 2019 році Україна надала Польщі формальну згоду на відновлення ексгумаційних робіт. Згідно з умовами, висунутими українською стороною, ексгумація мала проводитися українськими дослідниками разом із польськими експертами після виконання необхідних формальностей.Loading...