На Сонці змінюється погода. Попереду 11-річний цикл високої активності

Сонце Фото з відкритих джерел

Створено міжвідомчу наукову групу для прогнозування сонячної погоди і вироблення плану дій

NASA повідомило про початок нового періоду підвищеної активності денного світила. Вчені назвали його "Сонячний цикл 25", передає BBC.

За словами вчених, це важливо для земних електронних технологій і астронавтів на орбіті. Людству доведеться зіткнутися з технічними проблемами і труднощами, до яких потрібно підготуватися.

Періоди спокійного і активного Сонця змінюють один одного приблизно кожні 11 років. Про це відомо давно, але природа явища досі не розгадана. Вчені кажуть у зв'язку з цим про "погоду на Сонці".

Новини за темою: NASA показало, яким може бути захід Сонця на інших планетах

У бурхливі періоди на його поверхні відбувається більше гігантських вибухів, під час яких наша зірка, як сказано у повідомленні NASA, "випльовує" в простір додаткову енергію, світло і речовину сонячної корони.

Потоки елементарних частинок здатні зашкодити астронавтам, яких не прикриває магнітне поле Землі, і порушувати радіозв'язок.

"Не буває поганої погоди, буває погана підготовка до неї. Космічна погода існує, і все, а наша справа - вживати заходів", - заявив Джейк Блічер, провідний спеціаліст управління NASA з пілотованих польотів.

Мінімум сонячної активності, який зазвичай знаменує собою закінчення попереднього циклу, припав на грудень 2019 року. Через складність і непередбачуваність процесів на Сонці вченим знадобилося кілька місяців, щоб переконатися в цьому остаточно.

Новини за темою: Виявляється, планети не обертаються навколо Сонця: А як тоді?

"Ми виходимо з періоду мінімальної і вступаємо в період максимальної сонячної активності, але важливо пам'ятати, що вона ніколи не припиняється: вона лише змінює свої масштаби за принципом маятника", - сказала експерт відділу геліофізики штаб-квартири NASA Ліка Гухатакурта.

"Ми ретельно реєструємо поки нечисленні і невеликі сонячні плями, які вказують на початок і розвиток нового циклу - провісники прийдешніх гігантських феєрверків. Виявлення певної тенденції протягом кількох місяців дозволяє заявити, що новий цикл почався", - каже директор Світового центру тривалих спостережень за Сонцем Фредерік Клетт.

За прогнозами вчених, пік сонячної активності настане у липні 2025 року.

Нинішній період активного Сонця має бути спокійнішим за попередній, що припав на 2000-ні роки.

Новини за темою: Таємниця хмари Оорта: Астрономи припускають, що раніше було два Сонця

"Але це не дає гарантії від екстремальних проявів. Сонце реально впливає на наше життя, і цей вплив нікуди не подінеться", - говорить Дуг Бісекер, експерт з фізики Сонця з Центру прогнозування космічної погоди при Національному управлінні океанічних і атмосферних досліджень США.

До нового періоду активного Сонця в США готуються як ніколи раніше. Створено міжвідомчу наукову групу для прогнозування сонячної погоди і вироблення плану дій.

"Національне метеобюро готує країну до будь-яких змін земної погоди. Тепер ми йдемо до того, щоб так само передбачати космічну погоду. У проєкті беруть участь 24 федеральних агентства", - заявив директор офісу з проєктів, планування та аналізу служби супутникової інформації управління океанічних і атмосферних досліджень Ельсаєд Талаат.

Новини за темою: Таємниця хмари Оорта: Астрономи припускають, що раніше було два Сонця

Раніше європейський космічний зонд Solar Orbiter сфотографував Сонце з рекордно близької відстані, що дозволило побачити тисячі "багать".

Loading...