Новини » Світ Читать эту новость на русском

Вибори в Білорусі: Члени виборчих комітетів Мінська заявили про фальсифікації під час підрахунків голосів

Світлана Тихановська та Олександр Лукашенко Фото з відкритих джерел

На дострокових виборах переважна кількість віддавала свої голоси за Лукашенка, а в основний день, коли прийшло більше людей, перемогу здобувала Тихановська

Члени виборчих комісій у Мінську на президентських виборах розповіли, як відбувалися фальсифікації на дільницях і про реальні результати підрахунку голосів, які потім змінили. Про це вони розповіли в інтерв'ю "Медузі".

За словами одно з членів, який захотів залишитися анонімом, він чергував три дні на дострокових виборах. Тоді великого притоку людей не бачив (приходило близько 10-15 людей) за перші пів дня.

"Наші цифри за день не збігалися з тими, які були в протоколах. Наприклад, в один день у нас вийшло близько 20 людей, а в протоколі було записано понад 70", - розповів він і додав, що не знає, як це було влаштовано, але його друг на іншій виборчій дільниці побачив підпис навпроти імені свого батька, який помер два роки тому.

Чоловік зазначив, що в основний день виборів прийшло у два рази більше людей, ніж за весь час дострокових виборів. 70% людей приходили з білими пов'язками, які є символ опозиційної кандидатки Світлани Тихановської.

"Спочатку комісія рахувала бюлетені з дострокових виборів, і там було чути, що перемагав Лукашенко. В голосуванні по домах, куди члени виборчкомів ходили до людей, які не могли самі прийти на виборчу дільницю, також переважно свій голос "за" віддавали за Лукашенка. Водночас у день основних виборів всі були за Тихановську.

Новини за темою: Лукашенко: Інших виборів не буде, поки ви мене не вб'єте

Коли ми підрахували голоси, на обличчях комісії було видно, що всі радіють. Навіть без підсумкових підрахунків було зрозуміло, що понад 60% у Тихановської", - зазначив представник виборчкому.

Проте далі, голова і секретар комісії почали підбивати підсумки і оголосили, що за Олександра Лукашенка — 50% голосів, а у Світлани Тихановської — близько 20%.

"Члени комісії почали переглядатися між собою, типу "що зараз відбулося?". Адже явно перемагала Тихановська", - резюмував чоловік.

Новини за темою: Тихановська готується оголосити себе президентом Білорусі, - прессекретар

У свою чергу, інша представниця виборчої комісії у Мінську розповіла, що в основний день голосування люди приходили активно, з білими пов'язками Тихановської. Також приходили люди, які були в списках, але не мали білоруського громадянська, лише дозвіл на проживання. Відтак вони не могли голосувати, але у списках були.

На цій дільниці за результатами дострокового голосування також переміг чинний президент Білорусі, а от під час голосування в основний день перемагала його головна конкурентка.

"У моїй стопці бюлетенів основного дня у Тихановської було у шість разів більше голосів, ніж у Лукашенка. Я говорила з багатьма людьми, які рахували інші стопки. Було зрозуміло, що Тихановська перемагає", - розповіла жінка.

Далі голова виборчкому самостійно підраховував голоси і оголосив, що Світлана Тихановська посіла друге місце.

"Викладачі, які були зі мною у виборчій комісії, швидко підписали протокол. Коли черга дійшла до студентів, кожен хвилин п'ять сидів над ними… Голова виборчкому - декан нашого факультету. Розмова була коротка. Нам пояснили, що якщо ми не підпишемо, то це ніякої ролі не зіграє", - підкреслила вона.

Новини за темою: Лукашенко VS Тихановська: Хто візьме відповідальність за ситуацію в Білорусі

Нагадаємо, в Білорусі вже 9 днів протестують проти чинної влади, після проведення президентських виборів 9 серпня. Того ж вечора екзит-пол оприлюднив попередні результати голосування, згідно з якими перемогу здобув Олександр Лукашенко. Пізніше його перемогу підтвердила ЦВК. 

У зв'язку з цим обурені білоруси вийшли на вулиці. У понеділок ввечері, 10 серпня, у центрі Мінська припинили роботу декількох станцій метро, стягнули спецтехніку, а силовики почали стріляти по мітингувальниках. У результаті затримали тисячі осіб, ще десятки активістів постраждали.

13 серпня в Білорусі розпочалися страйки на підприємствах на тлі протестів у країні після перемоги на виборах Олександра Лукашенка. Сам президент Білорусі заявив, що страйки можуть негативно позначитись на роботі установ, оскільки цим можуть скористатись конкуренти.

До слова, під час одного з мітингів Олександр Лукашенко, заявив, що у разі повторних виборів Білорусь загине "як держава, як народ, як нація". Також він поскаржився на Україну, яка разом із Польщею, Литвою, Латвією та низкою інших країн вимагає провести повторні вибори.

Крім того, 16 серпня у столиці Білорусі на мітингу, який став найбільшим в історії незалежної країни, зібралися близько 100-200 тис. людей.

Loading...