Американські біолабораторії в Україні: Де вони та чим загрожують населенню

112 Україна

Америка викинула понад 2 млрд дол. на фінансування секретних біолабораторій в Україні. І тільки американці мають виключне право доступу до експериментів, що там проводять… Українська влада вперто приховує навіть існування цих лабораторій. А люди панікують через спалахи невідомих хвороб… То як захищені ці лабораторії від витоку небезпечних вірусів?

Тетяна у свої 49 обійшла всіх можливих лікарів. Були аналізи, УЗД, гастроскопія. Але жінка так і не зрозуміла, на що саме хворіла. Вона не хоче привертати зайву увагу спецслужб, тож на інтерв'ю погодилась лише за умови, що не будемо показувати її обличчя.

"Різко погіршилося самопочуття, раптом почало нудити, то температура є три дні, потім три дні немає температури. Це все якось дивно", - розповідає Тетяна.

Спочатку симптоми були схожі на отруєння, з’явився сильний кашель та печіння в грудях, а потім ще й дивний висип на руках. Зрештою не могла встати з ліжка від слабкості.

"Почала ходити по лікарях. Ходила-ходила, але так нічого знайти не можуть. Це, кажуть, у вас психосоматика якась", - каже вона.

І, як потім виявила Тетяна, така психосоматика була ледь не у всього її будинку. Дивний збіг, чи не так? 

"Приїхала сестра і запросила мене до Києва. Хоч погано себе почувала, але, думаю, поїду і різко стала краще себе почувати. Тільки віддалилася від будинку, одразу стало краще. Чомусь запідозрила, що щось тут не те, можливо, хтось проводить якісь дослідження", - розмірковує героїня.

Сьогодні Тетяна майже впевнена, що причина її незрозумілої хвороби - якийсь витік вірусу з біологічної лабораторії, біля якої вона тоді мешкала. І навіть про це не підозрювала.

Іноземні лабораторії

Як не дивно, про американські лабораторії в Україні вперше почали говорити за кордоном. Три роки тому в сербській газеті "Печат" вийшла стаття "Навіщо США перетворюють Україну на біологічну бомбу?"

У ній ідеться про лабораторії, збудовані в Україні у 2014-17 роках. Ніби там працюють тільки американці, а фінансує їх Пентагон.

Цю інформацію підхопили російські та болгарські ЗМІ. Останні у 2018 році провели власне розслідування. І нарахували 11 секретних лабораторій в Україні, через які  поширюються небезпечні захворювання.  

В Україні питання існування американських лабораторій першими порушили народні депутати від ОПЗЖ Віктор Медведчук та Ренат Кузьмін. Навіть скерували депутатське звернення до СБУ про вчинення кримінального правопорушення. 

В офіційному документі вказано, що військові медики США вивчають застосування патогенів особливо небезпечних інфекцій у різних регіонах України. Підтвердженням цього є спалахи особливо небезпечних інфекційних захворювань. 

У 2009 році в Тернополі жертвами геморагічної пневмонії стали 450 українців. Геморагічна або вірусно-бактерійна пневмонія - гостре інфекційне запалення легень. Може призвести до смерті.     

У 2011 році від холери постраждали 33 українці, у 2014 році - вже 800, а в 2015-му тільки в одному Миколаєві - ще 100. Холера - гостра діарейна інфекція. Виникає при вживанні харчових продуктів або води, заражених бактерією Vibrio cholerae О1 або О139. Може призвести до смерті.

"А якщо це все нанести на карту, ми тоді розуміємо, що фактично там, де є ці лабораторії, переважно й відбувається цей спалах", - говорить політичний експерт Олександр Лазарєв.

Окрім СБУ народні депутати звернулися і до президента Зеленського, прем’єр-міністра Дениса Шмигаля та міністра охорони здоров’я Максима Степанова з вимогою оприлюднити інформацію про існування американських  лабораторій на території України.

"З огляду на зростання захворюваності населення на серйозні інфекційні хвороби є всі підстави вважати, що таємна і непрозора діяльність небезпечних іноземних біологічних об'єктів на території України має своїм завданням приховане тестування дії вірусів і бактерій на громадянах України", - йдеться у зверненні.

"Якщо це не правда, то влада повинна це спростувати. А якщо це правда, то пояснити людям, як українська влада контролює їхню діяльність і наскільки вона безпечна для ваших з нами життів", - заявляє народний депутат від ОПЗЖ Микола Скорик.

Президент проігнорував звернення. СБУ все заперечила

"По-перше, на території України не діють жодні іноземні біологічні лабораторії. Заяви, які останнім часом лунають від окремих політиків, не відповідають дійсності та є свідомим викривленням фактів", - йдеться у повідомленні.

"Це свідчить лише про одне: Служба безпеки України не займається своїми прямими обов'язками. Тобто вона фактично займається "кришуванням", тиском на опозицію, шукають руки-ноги Кремля, але не бачать ось цих відверто показових прикладів порушення безпеки. Біодіверсія, біобезпека - це конкретно їхня специфіка", - коментує Олександр Лазарєв.

Але поки СБУ заперечувало факт існування американських лабораторій в Україні, американське посольство зіграло на випередження. Офіційно підтвердило і наявність лабораторій, і що їх фінансує Пентагон.

"Програма боротьби з біологічною загрозою Міністерства оборони США працює в Україні разом з українським урядом над забезпеченням консолідованого і захищеного зберігання збудників хвороб та загрозливих токсинів", - повідомило посольство.

"Відповідь посольства США була досить неадекватною, але вони цю відповідь вивісили, пізніше вони її корегували кілька разів... сторінка, на якій йшлося про досліди, інформація про реакцію людей на ці захворювання. Спочатку цей абзац було відкореговано на сайті посольства, плюс потім ця сторінка зникла, і була велика різниця між сторінкою англійською та російською мовами", - каже політичний експерт Михайло Чаплига.

То кому вірити, поки президент мовчить: посольству США чи СБУ? 

Очевидно, що лабораторії є. Бо діють вони згідно з угодою 2005 року між МОЗ та Міністерством оборони США про зменшення біологічної загрози. На підписання навмисне приїздили сенатори США Барак Обама та Річард Лугар. Навіть ходили на екскурсію до київської санепідемстанції.

Згідно з п. 5 угоди Міністерство охорони здоров'я України збирає та зберігає небезпечні штами в лабораторіях, які фінансує США.

Звітує безпосередньо Міністерству оборони США, туди ж передає копії небезпечних штамів для подальшого дослідження.

Далі про секретність. Згідно зі ст. 7 п. 2 цієї угоди Україні заборонено розкривати інформацію, яку Пентагон визначив як "чутливу"...

Натомість Пентагон отримує доступ до інформації, що є державною таємницею України (п. 4 ст. 7 цієї угоди).

Ця угода виникла не з нуля, а на основі рамкової угоди між Україною та США 1993 року, коли Америка допомагала Україні в ліквідації стратегічної ядерної зброї та розповсюдженні зброї масового знищення. Її строк збігає лише у грудні 2020-го.

Доти представники Пентагону мають право перевіряти роботу лабораторій, а також брати участь у діяльності на об’єктах в Україні.

Як співпрацюють американці з українськими вченими - одне питання. Є інше: навіщо їм вкладати аж понад 2 млрд дол. у біологічні лабораторії?

Нам вдалося домовитися про інтерв'ю з колишньою спецагенткою ФБР. І ось вам погляд Америки! Може, вона пояснить, що до чого.

"Я розумію, чому українці бояться, коли йдеться про біолабораторії. Гадаю, що та програма має дві мети - бажання допомогти покращити безпеку лабораторій і, можливо, збір розвідувальної інформації щодо того, що в тих лабораторіях відбувається, щоб ми були в курсі... Ці всі нові технології створюють можливості, яких не було раніше щодо розроблення біозброї", - каже колишня  спецагентка ФБР Трейсі Валдер.

"Історія бере початок у Радянському Союзі, ми ж розуміємо що на території РФ було розкидано старі радянські лабораторії. Усі знають про ядерну зброю, яку ми здали, але реальна зброя все-таки біологічна в сучасному світі", - говорить Чаплига.

В. о. директора лабораторії в Одесі 2016-2018 рр. Євген Дикий заявляє, що Радянський Союз робив біозброю і дуже багато.

І через 6 років після підписання у містечку Свердловську в Сибіру на одній з біологічних лабораторій сталася трагедія.

"Такий собі мікробіологічний Чорнобиль на звичайний житловий район, де виробляли сибірську виразку. А щоб ви знали, сибірську виразку виробляли в масштабах: от столи такі цистерни, як у елеваторах, оце все були спори сибірської виразки. Це був саме промисловий ось такий масштаб. От коли з однієї з труби понесло ці спори, тому що забули фільтр поміняти, близько сотні людей загинуло. Насправді роботи тривали аж до 92 року, аж до розпаду Союзу. За Єльцина її закрили", - розповідає Євген Дикий.

"Фактично нині йдеться про біологічну зброю, яка розробляється або можливо розробляється на території України, про що ми не знаємо, і що перебуває не під контролем України", - додає Чаплига.

То що ж ми маємо. На карті - 14 лабораторій. Ми написали запити до Офісу президента, до СБУ, у МОЗ, у Центр громадського здоров'я України... Навіть Бараку Обамі. Запитання прості: скільки саме лабораторій? З якими вірусами працюють? І чи це безпечно для українців?

112 Україна

"Це не так вже і погано, як ви думаєте. США хочуть, щоб ваші лабораторії було убезпечено від того, що ми сьогодні бачимо в Китаї на прикладі витоку вірусу з лабораторії в Ухані. Я особисто не вірю, що у вас проводять експерименти на людях, але на тваринах - так це звичайна практика", - пояснює Валдер.

Які експерименти проводять та які смертельні віруси випробовують в Україні?

Щоб це з'ясувати, ми вирушили на пошук цих лабораторій! 

Столиця. Тут усе просто. Існування американської лабораторії підтверджує і сама Америка.

"Побудовано дві лабораторії для Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів: одну в Києві, одну в Одесі", - повідомила американська влада.

Будівництво секретних біолабораторій США в Україні здійснюється через підрядника - компанію "Блек енд Вітч".

"По суті, це компанія, яка реалізує ті завдання, які поставлено в межах проектів міжнародної технічної допомоги, і фінансуються вони урядом США", - пояснює т. в.о. голови Держпродспоживслужби Ольга Шевченко.

"Блек енд Вітч" своєю чергою підписала угоду на 970 млн дол. з американським Агентством зі скорочення військової загрози Міністерства оборони США.

Ось ця лабораторія у спальному районі столиці. Просто посеред житлових будинків.

Мабуть, передбачається якийсь серйозний захист і рівні доступу... Цікаво, чи місцеві в курсі, що в них тут під носом об'єкт, котрий фінансується Пентагоном?

Журналісти з'ясували, що у столиці є інститут мікробіології і штамів. Але чим він займається, директор пояснити не може: "Це ветеринарний інститут. Ну, ветеринарний і бактеріологічний".

"У цьому корпусі будуть працювати виключно працівники нашого науково-дослідного інституту, фактично профіль їхньої діяльності не змінюється", - роз'яснює директор Державного науково-дослідного інституту з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи Андрій Меженський.

Зате поза камерою додав: "Американці не хочуть, щоб ми займалися взагалі ізоляцією і роботою зі збудником, вони хочуть максимально, щоб у нас були скринінгові методи. Вони не довіряють, мені здається, ось цим країнам пострадянського простору".

Тобто основну роботу виконуватимуть українці, а результати аналізуватимуть уже самі американці. 

За 30 км до Харкова. 7 років тому там у селі збирались будувати бактеріологічну лабораторію за американські гроші. Виділяли 30 млн дол. Побудували чи ні?

Кажуть, що тут будували американську лабораторію. Там величезні теплиці, а хтозна-що там вони роблять, можливо, це обманка. Це секретно, з місцевих ніхто не працює, і, що там роблять, невідомо.

112 Україна

Власне, ось ці загадкові споруди на краю села, схожі на теплиці. Високий паркан. По периметру - камери відеоспостереження.

"Була відповідна угода підписана між урядами України і США. До нас, мабуть, приїздили разів 15 експерти технічні, проектанти, і був уже готовий проект будівництва" - каже директор Інституту експериментальної та клінічної ветеринарної медицини Борис Стегній.

Але місцеві взялися протестувати. Чого ж злякалися?

"Йшлося про те, що якщо вони побудують в умовах ґрунтових вод, то тут не можна буде пити воду. Що це дуже серйозне будівництво століття, як вони говорили, і що все це піде в ґрунт. Люди бастували, бо це небезпечно. Біолабораторія буде вирощувати якісь мікроби. Невідомо, куди вони потом їх подінуть", - говорить мешканка Мерефи Харківської області Людмила.

Місцевих вмовляли, заспокоювали. Мовляв, працюватимуть лише з особливо небезпечними хворобами тварин. Не переконали. А тодішнє керівництво Міністерства аграрної політики, зрештою, з якихось причин розірвало договір зі США.

"В Україні ми відмовляємося від цієї допомоги, і в Україні достатні вимоги безпеки й біозахисту", - додає Стегній. 

Але все це не означає, що у США відмовились від лабораторії у Харкові.

Район Помірки. Тут на базі колишньої обласної СЕС розташована лабораторія, профінансована американцями. Вклали у неї майже 1,7 млн дол.

Робота з особливо небезпечними збудниками. Саме такий дозвіл було одразу прописано в угоді. Невже все сходиться? 

"Наша лабораторія працює зі збудниками, які визначено як особливо небезпечні", -  пояснює завідувачка відділення Харківського обласного лабораторного центру Ганна Сухорукова.

І якщо науковці цьому тішаться.

"У нас є національна колекція штамів і патогенів, яка нараховує близько 500 різних найменувань", - розповідає Стегній. 

То деякі експерти геть не в захваті.

"Те, що відбувається там, ну, це величезна таємниця і це величезні ризики для країни" - каже Чаплига.

За словами експертки з біобезпеки та біозагроз, британки Філліпи Лентзос, наміри в американців могли бути хороші.

"Американцям після того, як розвалився Союз, треба було убезпечити ці лабораторії, аби ніхто туди не проник і не виніс небезпечні біоматеріали. Так, звичайно, вони добувають звідти інформацію", - говорить консультантка ООН з питань біобезпеки та біозагроз Філіппа Лентзос.

Як ці об'єкти захищено від витоку небезпечних вірусів?

Інформація про існування американської лабораторії на базі Одеського протичумного інституту  - в усіх ЗМІ. Чому ж не показати журналістам, що там відбувається? Але на наш офіційний запит в інституті відповіли.  

Ось він - Одеський науково-дослідний протичумний інститут Мечникова. Впродовж 80 років основним його завданням було боротися з чумою. Науковці з Монтерейського Інституту міжнародних студій стверджували, що за часів СРСР цей інститут входив до мережи ледь не з сотні таких епідеміологічних центрів, котрі десятиліттями розробляли воєнні біологічні програми.

Поки у вересні 2009 року Пентагон не виділив 3 млн дол., щоб на базі інституту створити бактеріологічну біолабораторію.

Саме в Одесі найкрутіша лабораторія в Україні. Три рівні біозахисту. Щоправда, посадовці плутаються: є вона чи немає. А одесити знають про її існування. А чого не знають - додумують.

За словами місцевих жителів, у цій лабораторії не працював жоден спеціаліст із Радянського Союзу, а суто американці.

Кажуть, що люди, які там працювали, бояться досі брати деякі пробірки, позаяк не знають, що там усередині.

Очевидним є факт - унікальна лабораторія справді є. Декларацію про її готовність до експлуатації підписав 11 років тому тодішній директор інституту, доктор медичних наук Поздняков Сергій Васильович. Один з тих, хто вів переговори з американцями.

"Коли вони приїхали, ми обговорювали, як ми хочемо співпрацювати. Вони запропонували так: вони все фінансують - тепло, воду, газ, освітлення. Так вони і зробили. Працювали там з різними штамами. Але це закрита інформація. Якщо б це все було розморожено, то навряд чи ми змогли б відновитися", - розповідає Поздняков.

Каже: перше, про що треба подбати, - щоб усі ці штами, про які він не може говорити, надійно утримувались! І в цьому має повну підтримку колишньої ФБРівки.

"Для Америки, на мою думку, менш важливо, як там, скажімо, у вашій Одеській біолабораторії експериментують і які біоматеріали продукують, а, скоріше, безпека такої лабораторії", - каже Трейсі Валдер.

Щоб перевірити хто працює і хто охороняє лабораторію з найвищим (третім) рівнем захисту в Україні, сідаємо у засідку. Інститут працює з 9-ї ранку.

О 8:47 ранку ми вже біля центрального входу інституту Мечникова. Слідкуємо.

За 40 хвилин охоронець пропустив сімох людей. Заїхало-виїхало три машини. Ото й усі працівники? Попри прохання журналістів ніхто з керівництва до них не вийшов. 

Пізніше з директором протичумного інституту Мечникова Дмитром Бондаренком вдалося поговорити телефоном. Він сказав, що це режимний об'єкт, а питання треба ставити СБУ, проте там запит журналістів ігнорують уже місяць.

Стара радянська будівля - це протичумний інститут. Територію по периметру огороджено колючим дротом. Приміщення лабораторії одразу видно. Вікна з подвійним склом, камери спостереження. А ще - пес на ланцюгу. Певно, для більшої безпеки. Це лабораторія, яка може працювати зі штамами сибірської виразки чи холери.

"У біолабораторіях таких рівнів працюють з найнебезпечнішими вірусами, і ці віруси можуть спричинити смертельно небезпечні хвороби. Щодо заходів безпеки в біолабораторіях третього і четвертого рівнів, то вони повинні максимально забезпечувати недопущення будь-яких витоків біоматеріалу", - пояснює Філіппа Лентзос.

Тут зберігають штами смертельно небезпечних бактерії та вірусів. Так звана національна колекція. Доступ до неї мають одиниці. Штами в спеціальних холодильниках і під пильним наглядом науковців. Найменше порушення протоколу зберігання - наслідки будуть катастрофічними.

"Найгірша загроза - це коли вірус утікає з лабораторії. Якщо у вас в Одесі проводять досліди, то вони займаються генетичною модифікацією вірусів і бактерій, і ті віруси небезпечніші, ніж ті, що є в природі. Якщо раптом трапиться витік, це може спричинити пандемію", - говорить Філіппа Лентзос.

Для початку - в місті мільйоннику. Сюди, до моря, щороку приїздять понад 3 млн туристів

"Недарма така лабораторія з’явилася сто років тому в Одесі. Тому що тут вузол, де дуже зручно і дуже швидко можуть поширитися збудники, у разі якщо це не контролювати. Якщо контролю не буде і колекція зникне, тут можна очікувати чого завгодно. Це буде територія, яка буде більш небезпечною, ніж пустеля якась", - каже одеський журналіст Сергій Дібров.

"Чому Штати переймаються безпекою біолабораторій в Україні? Бо все змінилось! Тепер у біолабораторіях також бактерії перетворюють на зброю. Саме через те, що йдуть подібні експерименти, і через велику кількість інцидентів з людськими помилками… Люди помиляються і в Україні, і в Англії, і в Мексиці", - пояснює Трейсі Валдер.

Коли небезпека виривається назовні

2012 рік. Британія. Людський фактор. У лабораторії агентства охорони здоров’я та ветеринарних лабораторій дослідники переплутали пробірки і надіслали в лабораторію без відповідного захисту живу сибірську виразку. Дивом ніхто не постраждав.

2007-й рік. За повідомленням "Дейлі Мейл" з британської лабораторії втік вірус ящура.

"Щось трапилось з однією із труб закритої лабораторної каналізації, і стався витік цього вірусу, і він опинився назовні. І разом із брудом налипав на колеса автівок, що заїждали туди, а потім вони роз’їждалися і розносили вірус у сусідні місця і ферми. Це призвело до забою худоби. Знищили 15 тис. голів худоби і завдали значних збитків економіці - на 200 млн фунтів стерлінгів", - розповіла Філіппа Лентзос.

Чимало таких історій і у США.

"Таке трапляється, як не смішно, часто. Півтора роки тому Канада вислала для чогось китайцям небезпечні патогени вірусу Ебола і Геніпавірусу. Один дослідник у 14-му році помер, інфікувавшись під час експериментів в одній з лабораторій. У нас був випадок: просто під біолабораторією знаходили кубла пацюків, там, де зберігали відходи біоматеріалів. І це лабораторія третього рівня, де працюють з найнебезпечнішими вірусами. І я думаю, саме це і було причиною того, що трапилось у Китаї в Ухані. Не думаю, що Китай випустив вірус ковіду навмисно, але те, що з тим вірусом проводили маніпуляції та експерименти, - це точно. І, певно, один з працівників заразився, і воно почало поширюватись. А вони не знали, як із цим справитись. Вони не могли сказати, що вони, власне, випробували, які біоматеріали, треба було б тоді зізнатися", - говорить Трейсі Валдер.

За словами колишньої ФБРівки, 80% витоків вірусу - це людський фактор!

Тобто цілком імовірно, що Covid-19 є наймасштабнішим витоком штучного вірусу з лабораторії.

Повертаємось до Тетяни, яка не могла знайти причину своєї недуги.

Жінка пов'язує всі свої містичні захворювання з ось цією будівлею в Херсоні, поряд з якою вона тоді жила. Жоден лікар не зміг поставити діагноз. А дивні симптоми були ледь не в усього будинку. Справа в тому, що це також американська лабораторія. Вісім років тому Пентагон виділив на її будівництво понад 1,5 млн дол.

П'ять років тому одна херсонка Тетяна просто дивно перехворіла. Інша, котра тоді балотувалась у мерське крісло, Тетяна Томіліна здійняла галас.

"Сьогодні на свою сторінку я отримала інформацію про те, що в Херсоні працює таємна лабораторія особливо небезпечних інфекцій у центрі міста Міністерства оборони США. Якщо це так, то це катастрофа. Я поїхала в цю лабораторію, ті документи, які вони мені показали, я жахнулася. Договір між Міністерством оборони США і Міністерством охорони здоров'я України є. Ось, що я побачила. Біологічна небезпека. У мене виникає питання: чому люди про це не знають? Ось ця інфекційна катастрофа, яка є в Херсоні, має вирішитися", - говорить вона.

Жінка намагалась розібратись, чим саме займається американська лабораторія у її місті. І чому це тримають у таємниці? Але вирішилось усе не так, як вона сподівалась. Просто в один день з неї зробили "міську божевільну", наступного дня її з журналістами туди не пустили.

Тоді в неї закінчилась політична кар'єра. А СБУ вилучило в Тетяни документи й фото, які підтверджували існування лабораторії. Тепер вона не хоче бути крайньою. Відмовляється від інтерв'ю.

У саму лабораторію журналістів не пустили, а працівники відмовилися щось розповідати.

Американські лабораторії у світі

А знаєте, скільки таких біолабораторій мають Сполучені Штати по всьому світу? 1495! Таку цифру назвала прес-секретарка МЗС Китаю Хуа Чуньїн. І, як стверджує видання EAdaily, більшість з них - за межами США. Є в Африці, Південній Америці, Азії, в Казахстані, Азербайджані, Грузії, Україні. Загалом - у 25 країнах світу. Чому така широка географія?

112 Україна

У Штатах з жовтня 2014 року діє мораторій на бюджетне фінансування досліджень, пов'язаних із модифікацією вірусів, які роблять їх більш небезпечними для людини. Саме через цю заборону у 2015-му в Північній Кароліні терміново зупинили дослідження університету Чапел-Хілл. Вчені модифікували коронавірус кажанів SHC014, аби той став небезпечним і для людини. 

400 млн дол. в останні п'ять років вклало агентство зі зменшення загроз нацбезпеки США в будівництво і розвиток біолабораторій у Казахстані. І ще 20 млн зверху на проведення випробувань з патогенами й вірусами.

"Я розумію і погоджуюсь, що такі дослідження мають бути прозорими, але я залишаюсь прагматиком і маю досвід участі в операціях у ЦРУ та ФБР... Ситуація така, що ми не можемо довіряти іншим країнам. Війни зараз ведуть інакше. І я впевнена, що наступна форма війни - це кібератаки та атаки біологічною зброєю", - розмірковує Трейсі Валдер.

Владі Казахстану, як і владі України, залишається лише регулярно спростовувати…

Однак нам вдалося знайти частину звітів, що у 2017-му група дослідників тієї самої центральної референтної лабораторії під керівництвом американського професора Гевіна Джеймса Сміта досліджували в казахських печерах Алтинтау, Караунгір и Кептерхан кажанів, заражених коронавірусом!

Лабораторія Лугара у Грузії, в яку американці вклали 350 млн дол., третього рівня безпеки! Як і в Одесі. І теж має свої страхітливі історії.

Спочатку влада Грузії все спростовувала. Але екс-міністр нацбезпеки Грузії Ігор Георгадзе раптом заявляє геть протилежне! Ще й оприлюднює папери, які, за його словами, свідчать, що в лабораторії працюють над  біологічною зброєю. Мало того, Ігор Георгадзе виклав статистику підозрілих смертей, які теж пов’язує з діяльністю лабораторії.

"30 смертей, а 24 з них - в один день. І найбільше здивування викликає, що в графі "причина" значиться "невідомо", - заявляв він.

Місцеві жителі села Олексіївки, де розташована лабораторія, скаржаться на самопочуття. 

Але те, що в цій лабораторії є смертельно небезпечні збудники, - факт. 

"Понад 1000 особливо небезпечних інфекцій. Агенти, які викликають чуму, туляремію, бруцельоз, сибірську виразку", - повідомила завсховища бактерій та вірусів Грузії Натія Чубінідзе.

Як і фактом є те, що лабораторії, на які США загалом виділили понад 2 млрд дол., є в Україні.

"Яким чином військове відомство іноземної держави діє на території України всупереч її законодавству, Конституції та контролює її лабораторії біологічні?" - каже Михайло Чаплига.

Вдумайтесь. На території України проводять експерименти з небезпечними штамами вірусів, а інформацію чомусь замовчують на рівні уряду, СБУ і, як ми переконалися, самих лабораторій.

"Це справді в їхніх інтересах бути відкритими до журналістів. Це критично, коли ти працюєш з патогенами. Ти маєш встановити рівень довіри з громадою, громадськістю", - говорить Філіппа Лентзос.

Щоб люди не думали, що ж приховують? Заборонені експерименти, військові біорозроблення? На сайті Офісу президента навіть з'явилися петиції, щоб американські лабораторії перевірили і закрили.

Борис Стегній застерігає, що є небезпека від цих лабораторій, тому що патоген може потрапляти в довкілля.

На офіційний запит у Херсонській біологічній лабораторії нам відповіли, що нині триває дослідження на ковід.

У зв’язку з високою завантаженістю та режимом роботи лабораторії доступ сторонніх до неї є обмеженим.

Але, якщо американські лабораторії з надсучасним обладнанням нині проводять тестування, чому ж тоді такі черги й затримання з ПЛР-тестами?

Ще більше запитань до біобезпеки цих суперсучасних лабораторій під час пандемії. Адже в найкрутішій лабораторії в Одесі працівники теж захворіли на ковід.

"Там дійсно заразилося кілька співробітників, і начебто вони не заразилися внаслідок побутового зараження, а внаслідок своєї наукової діяльності", - говорить Микола Скорик. 

І хоч на просте запитання "Скільки їх?" нам не відповіли ні в Україні, ні в Обами, усім їм варто подбати про біозахист.

"Впевнена, що після ковіду будуть нові й нові пандемії. І ці пандемії будуть повторюватись і повторюватись. І це, можливо, найгірший сценарій, який на нас чекає", - каже Філіппа Лентзос.

P.S. Неймовірним є факт самого існування американських біолабораторій в Україні. Очевидним є те, що від нас приховують інформацію щодо їхніх небезпечних досліджень та експериментів.

 

Loading...