Журналісти дізналися, як скуповувалися голоси на місцевих виборах

Фото з відкритих джерел

Сітки зі скуповування голосів на місцевих виборах "переїхали" в мережу. У телеграм-каналах українцям пропонували продати свій голос за того чи іншого кандидата за 400-1200 грн. Про це йдеться в статті Анни Пєшкової "Анкети, секретні чати і "гастролі". Скільки коштував і як купувався голос виборця на цих місцевих виборах" на 112.ua.

Як повідомляється, 112.ua провів своє власне мінірозслідування про підкуп на місцевих виборах, поспілкувавшись і з "покупцями", і з "продавцями".

"До моменту волевиявлення розцінки в одному і тому ж оголошенні тільки росли: з 24 до 25 жовтня деякі штаби підвищили ціну на голос на 400 гривень... Можливість зрубати найбільший куш отримали учасники "виборчих гастролей". У поліції звітували про те, що ще вночі перед виборами стали затримувати автобуси, які розвозять людей на голосування на різні дільниці. За даними правоохоронців, розцінки становили близько 4 000 гривень", - йдеться в статті.

Оплату більшість штабів здійснювала не готівкою, як раніше, а на картку. Причому двоє із тих схемників, з якими нам вдалося встановити контакт, пропонували здійснити її лише до 22:00 - тільки після "перевірки" факту голосування.

Згідно з повідомленнями в ЗМІ, оплата "праці" голів комісій, готових покрити порушення, відмовити в реєстрації певним людям на цих виборах доходила до 5 тисяч доларів. Правоохоронці зафіксували, що в Одесі голова місцевої виборчої комісії та місцевий житель отримали понад 1 млн 270 тис. для скуповування голосів.

"У цілому організація незаконних схем явно кульгала. Незважаючи на те, що скупникам світило до 7 років в'язниці, багато хто із них навіть не здогадався організувати секретні чати або приховати власні номери телефонів у профілях. Секретний чат передбачає додаткову захищеність даних: якщо один із учасників листування зробить скриншот, інший про це дізнається. Окрім того, це листування на серверах не зберігається і залишається тільки в його учасників... На етапі передачі виборцю інструкцій деякі зі скупників не просили ні підтвердження документів, ні будь-якої додаткової інформації, а хтось, навпаки, відмовлявся надавати дані про партію до тих пір, поки виборець не повідомить свої ПІБ або ж - поки не заповнить спеціальну онлайн-форму. Втім, нам успішно вдалося назвати одному скупнику неіснуючі дані, а в діалозі з іншим - проігнорувати заповнення даної онлайн-анкети", - йдеться в статті.

Навіть після того, як нами було сфотографовано пропозицію від скупника, він все одно розкрив інформацію про те, за кого потрібно проголосувати.

Нагадаємо, явка цього року була рекордно низькою: за даними ЦВК, тільки 36,88% українців прийшли на дільниці і проголосували. Це на 10% менше, ніж на аналогічних виборах у 2015 році. Через низьку явку вага кожного голосу на цих виборах помітно зросла.  Loading...