Зеленський подав до ВРУ законопроєкт про судову реформу

Зокрема президент хоче скасувати норму щодо максимальної кількості суддів Верховного Суду

Президент України Володимир Зеленський під час пресконференції за підсумками першого року президентства, 20.05.2020 Фото: Офіс президента

Президент Володимир Зеленський подав до Верховної Ради законопроєкт №3711 про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та деяких законів України щодо діяльності Верховного Суду та органів суддівського врядування. Про це свідчать дані на сайті парламенту

Згідно з повідомленням, законопроєкт зареєстрували 22 червня, і наразі його передано на розгляд парламентського комітету. 

Також відомо, що законопроєкт передбачає внесення змін до законів України "Про судоустрій і статус суддів", "Про Вищу раду правосуддя", а також до розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування".

Новини за темою: Зеленський переконаний, що немає про що сперечатися у питанні, "чиєю" була Друга світова

У пояснювальній записці вказано, що проєктом пропонується визначити, що судді Верховного Суду України зараховуються до штату Верховного Суду у касаційний суд тієї юрисдикції, яка відповідає юрисдикції судової палати Верховного Суду України, в якій суддя здійснював правосуддя, та підлягає кваліфікаційному оцінюванню упродовж одного року з дня такого зарахування.

Окрім цього, законопроєкт визначає порядок формування Вищої кваліфікаційної комісії суддів України – одного з ключових органів суддівського врядування. Так, новий склад Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (16 членів) буде призначено Вищою радою правосуддя за результатами відкритого конкурсу, в якому зможуть взяти участь правники, які мають відповідний стаж професійної діяльності. Добір здійснюватиметься конкурсною комісією у складі представників суддівського корпусу та міжнародних експертів.

Також у законопроєкті пропонують виключити статтю 28-1 Закону України "Про Вищу раду правосуддя" щодо створення та діяльності Комісії з питань доброчесності та етики. Ця пропозиція враховує правову позицію Конституційного Суду України, відповідно до якої "орган, установу, утворені при конституційному органі, закон не може наділяти контрольною функцією щодо цього конституційного органу" (Рішення від 11 березня 2020 року № 4-р/2020).

Слід зауважити, що законопроєктом пропонується виключити із Закону України "Про судоустрій і статус суддів" положення щодо встановлення максимальної кількості суддів Верховного Суду. Натомість пропонується встановити загальне правило для визначення кількості суддів у суді, за яким ця функція покладається на Вищу раду правосуддя за поданням Державної судової адміністрації України. 

Також законопроєктом з урахуванням позиції Конституційного Суду України змінюються процедури здійснення дисциплінарного провадження щодо судді.

Новини за темою: Зеленський запевнив, що компенсує штраф кав'ярні у Хмельницькому незалежно від рішення суду

Нагадаємо, у лютому 2020 року Конституційний Суд визнав неконституційною ліквідацію Верховного Суду під час судової реформи 2016 року.

 

 

Loading...