live
Новини » Політика Читать эту новость на русском

За експорт масок Гончаруку загрожує від двох до п'яти років в'язниці, - ЗМІ

Олексій Гончарук

Фото з відкритих джерел

Гончарук знав, що експорт потрібно зупиняти - його про це ще в січні попередив Радбез

Проти Кабміну і особисто колишнього прем'єра Гончарука відкрили кримінальну справу.

Антикорупційна спецпрокуратура висунула Олексію службову недбалість - за те, що не стримав експорт медичних масок та іншої медпродукції напередодні епідемії коронавирусу.

Гончарук точно знав, що експорт потрібно зупиняти - його про це ще в січні попередив Радбез. Але за місяць, що залишився йому до кінця прем'єрства - нічого не зробив. Хоча маски в аптеках з лютого вже зникли і купити з було можна тільки за великі гроші.

"Страна" розбиралася, що тепер чекає колишнього главу уряду.

Листи Данілова

Сьогодні з ранку ЗМІ опублікували два листи секретаря РНБО Олексія Данілова на ім'я прем'єра Олексія Гончарука. В обох йдеться, що з огляду на наближення епідемії коронавирусу потрібно терміново припинити експорт медичних масок, захисних костюмів і рукавичок.

Перший лист датовано 31 січня, а другий - 8 лютого 2020 року. У них йдеться про одне й те ж. Обидва листи - з позначкою "терміново". В останньому зверненні Данілов просить повідомити про результати розгляду листа до 10 лютого.

Як відомо, заборону на експорт масок і інших засобів захисту Кабмін ввів тільки 11 березня. Тобто вже при новому прем'єрі Денисі Шмигалі. Це означає, що Гончарук вимоги РНБО проігнорував. І товар, який вже тоді став стратегічним, спокійно вивозився з країни.

Як маски зникали з України

В останні тижні керівництва Гончарука медичні маски і засоби захисту стали головним товаром в Україні. Задовго до оголошення карантину маски вже почали зникати з аптек, а ціни на них виросли в кілька разів. Що було зрозуміло: Європа вже почала закриватися на карантин, і попит на цей товар пішов вгору. Та й Китай закуповував маски в ажіотажному режимі та безкоштовно роздавав своїм громадянам.

За словами ексгенпрокурора Юрія Луценка, з України за зиму вивезли 983,5 тонн медичних масок, більше половини цього обсягу - в лютому, коли спалах коронавирусу поширився світом. І було зрозуміло, що ще трохи - і епідемія докотиться до України.

Причому зрозуміло це було і владі - судячи з тривожних листів Данілова Гончаруку.

Інше питання - чи сам Гончарук приймав рішення не забороняти вивезення дефіцитного товару. Або його про це хтось зажадав.

"Страна" вже публікувала основні версії того, чому "експорт під час чуми" не припинявся. Їх було три. За першою, розпродаж влаштували люди зі "Слуги народу" - зокрема, нардеп Михайло Радуцький, який допомагав бізнесменам з Ізраїлю скуповувати маски в Україні і перепродувати їх в Китай.

Радуцький спростовував свою участь в подібних схемах.

За другою версією - ніхто особливо цей бізнес не курував, а просто багато хто, користуючись ажіотажним попитом, вирішили на ньому заробити. І дійсно, в списку постачальників - десятки фірм-посередників, що вивозили медтовари за кордон.

І за третьою гіпотезою - вивезення масок з країни організував Китай через афілійовані з урядом комерційні структури (зокрема - засновника "Алі" Джека Ма).

Останній скандал з масками прогримів зовсім недавно. Однією з найгучніших стала історія з вивезенням великої партії українських медичних масок в Іспанію.

Місцевий телеканал зняв сюжет про постачання в Мадрид індивідуальних засобів захисту харківської фірми "BUK" зі слоганом "Чисте повітря в будь-яких умовах".

Після цього глава митної служби Максим Нефьодов виправдав продаж за кордон тим, що це здійснювалося до заборони - мовляв, маски вивезли з країни 2 і 6 березня, а респіратори - 3 та 7 березня, тобто абсолютно законно.

А ось, що може бути незаконним - це поведінка експрем'єра, який ігнорував попередження РНБО. З якої причини ігнорував - чи корупційного інтересу, чи в силу власної некомпетентності, чи з причини відсутності належної уваги до цієї проблеми - інше питання.

Але в будь-якому випадку, відповідальність за відсутність реакції несе експрем'єр і члени його уряду.

Справа проти Гончарука

Після публікації листів Данілова, САП порушила справу за статтею 367 КК - "Службова недбалість". Причому по її другій частині - де йдеться про тяжкі наслідки.

Які саме наслідки настали - прокуратура не уточнює. Але санкція за статтею серйозна - позбавлення волі на строк від двох до п'яти років.

Поки справа відкрита за фактом халатності членів Кабінету міністрів. При цьому в заяві САП згадано Гончарука. Розслідувати справу буде ДБР.

Очевидно, що вкидання листів Данілова через ЗМІ та низку блогерів, а потім блискавична реакція Назара Холодницького - ланки одного ланцюга. Судячи з усього, рішення про порушення справи було прийнято заздалегідь, а публікації на сайтах лише створили для цього формальний привід.

Втім, це жодним чином не применшує "заслуг" самого Гончарука, який дійсно більше місяця ігнорував вимоги РНБО і дозволяв вивозити медтовари з країни.

Експорт тривав навіть після того, як 3 березня в Чернівцях виявили першого хворого на коронавірус. До слова, наступного дня, 4 березня Гончарук був позбавлений влади Радою і пішов у відставку.

Захист Милованова

Сам експрем'єр поки на претензії не відповів. Але за нього заступився ексміністр економіки Тимофій Міловавнов.

Він заявив, що Гончарук реагував на листи Данілова. І навіть доручив підлеглим розробити заходи в зв'язку з цими листами.

facebook.com

Правда, в дорученні від 1 лютого про заборону на експорт масок ні слова не сказано.

Страна.ua

Та й незрозуміло, чому за місяць, що минув після цього доручення, експорт так і не заборонили.

Милованов пояснив ситуацію так: "Експерти пропонували заборонити експорт за умови діагнозу першого випадку коронавірусу в Україні. Це сталося 3 березня. А 4 змінили уряд. І вже новий уряд повинен був вводити заборону експорту та реекспорту масок. Вони це і зробили 11 березня, за тиждень".

При цьому ексміністр вважає, що правильно було не забороняти експорт. На його думку, потрібно було замість цього "закуповувати за ринковими цінами у бізнесу необхідні товари. Тому що заборона експорту не вирішує проблему на практиці ... Ті, хто цього не розуміють, некомпетентні люди", - пояснив Милованов.

Страна.ua

Мабуть, некомпетентною він вважає, наприклад, Німеччину, яка заборонила вивезення медтоварів, потрібних для боротьби з коронавірусом. Та й десятки інших країн.

Втім, пояснення Милованова не переконують. Брак масок в країні почався задовго до того, як з'явився перший пацієнт в Україні. Допускати їх експорт в таких умовах можна було лише в силу непрофесіоналізму - або корупції.

Loading...