live
Новини » Політика Читать эту новость на русском

Як НАБУ перед посольством США звітувало. Опубліковано листування

НАБУ

Коронавірус дещо заретушував один із принципових конфліктів української політики - заміну глави НАБУ Артема Ситника.

Після внесення директора Антикорбюро до реєстру корупціонерів процедура його звільнення різко спростилася: Ситника можна зняти простим голосуванням Ради. І сценарії цього вже розробляються в Офісі президента.

Головна претензія Зе до Ситника - провал антикорупційної роботи.

Фактично за весь час НАБУ не домоглося засудження жодного топ-корупціонера. При цьому Ситник постійно потрапляв в скандали, починаючи від гулянь на чужі гроші, які потім не декларувалися як подарунок (через що його і включили в реєстр корупціонерів) і закінчуючи контактами з Порошенком і з його найближчим оточенням.

Крім того, Ситника і НАБУ постійно звинувачували в тому, що вони дуже підпорядковуються вказівкам США через американське посольство.

Саме цим моментом зазвичай пояснюється той факт, що представники країн Заходу і фінансовані ними через грантові організації активісти постійно захищають Ситника.

Глава НАБУ і його група підтримки ці звинувачення відкидають. І кажуть, що Захід підтримує керівника НАБУ виключно в рамках сприяння боротьбі з корупцією.

Однак в розпорядженні "Страны" опинилися матеріали, які доводять, що НАБУ зливало в посольства низки країн матеріали справ і особисті дані українських нардепів, а детективи агентства за вказівкою свого керівництва ходили туди зі звітами в розслідуванні.

"Нехай детективи заповнять анкети". Листування між НАБУ і посольством

Одна з фігурантів листування - Поліна Чиж, головний спеціаліст відділу забезпечення роботи директора НАБУ, а фактично - помічниця Гізо Углави, заступника Ситника. Вона комунікувала з працівниками посольств, міжнародних структур, посилала туди звіти, закриті матеріали справ і дані на політиків.

Крім того, Чиж від імені керівництва регулярно "доносила" на інші українські правоохоронні органи.

Ось приклад таких листів, які отримував Максим Маркевич, член місії МВФ в Україні, через якого НАБУ контактувало з главою місії МВФ в Україні Роном ван Роденом і членом місії Емануелем Матіасом.

Переписка НАБУ і посольства США Страна.ua

А ось так Національне антикорупційне бюро просить вказівок від посольства іноземної держави - як відповідати на запити народних депутатів України. Ці відповіді попередньо узгоджуються з працівниками посольства.

Те, що це співробітники посольств, видно з електронної адреси @state.gov.

Цікаво також, що левова частка листування ведеться російською мовою.

Переписка НАБУ і посольства США Страна.ua

НАБУ активно ділиться документацією з посольством за прямою вказівкою першого заступника Ситника Гізо Углави:

Переписка НАБУ і посольства США Страна.ua

У відповідь посольство запитує інформацію у справах, які їх цікавлять:

Переписка НАБУ і посольства США Страна.ua

З листування стає зрозуміло, що детективи НАБУ ходять в посольство радитися, треба звітувати у справах, які вони ведуть.

У листуванні згадується якийсь Метт, котрий дав вказівку переслати інформацію детективам, які ведуть справу "Укрзалізниці", - це Метью Торсен. Він, як з'ясувала "Страна", на той момент був старшим радником з кримінального правосуддя у відділі по боротьбі з наркотиками і правоохоронними органами посольства США.

Переписка НАБУ і посольства США Страна.ua

Більш того, детективи пишуть в посольство звіти, заповнюють анкети. Посольство встановлює чіткі дедлайни і пише, що буде викликати детективів для звітності.

Справи, які цікавлять США, - це провадження проти нардепа Мартиненка, справа "Укрзалізниці", ексміністра екології Злочевського (пов'язана, до речі, зі справою сина Джо Байдена).

Переписка НАБУ і посольства США Страна.ua

НАБУ зливає також і особисті дані нардепів - наприклад, адреса фактичного проживання (ці дані заретушовані, - ред.) депутата Миколи Мартиненка.

Переписка НАБУ і посольства США Страна.ua

Що стає зрозуміло з листувань

Як бачимо, НАБУ не просто співпрацює з американцями, а по суті підзвітне їм: розповідає про статус кримінальних справ, детективів викликають "на килим", а з посольством узгоджуються навіть відповіді на депутатські запити.

Відзначимо, що листування датоване 2017 роком. Але не можна виключати, що подібні дії повторюються і до цього часу. Чи так це - питання до правоохоронних органів, яким, можливо, слід зайнятися справою щодо характеру співпраці посадових осіб НАБУ з представниками іноземних держав.

Loading...