Влада перекладає відповідальність за непопулярні рішення щодо підвищення тарифів на тепло та воду на регіони, – експерти

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль Кабінет міністрів

За допомогою урядового законопроєкту № 4215, який передбачає передачу функції формування та затвердження тарифів теплової енергії та гарячої/холодної води від НКРЕКП органам місцевої влади, Кабмін вирішив перекласти відповідальність за непопулярні рішення щодо підвищення тарифів на регіони. Таким чином, уряд виконає вимогу МВФ про приведення тарифів до економічно обґрунтованого рівня і збереже політичний рейтинг.

Про це йдеться в статті "Шмигаль умив руки. Чи підвищать тарифи на тепло та воду після передачі права їх формування місцевій владі?" кореспондента Олени Голубєвої на сайті 112.ua.

Якщо законопроєкт знайде підтримку в Раді, то вже з 2021 року регулювання всіх підприємств тепло- і водопостачання здійснюватиметься на місцевому рівні. За допомогою документа уряд хоче вивести підприємства теплової генерації та водопостачання/водовідведення з нинішнього стану колосальних боргів на самоокупність. Для цього в законопроєкті описано правила, за якими місцева влада працюватиме з підприємствами.

Координатор енергетичних програм Громадянської мережі "Опора" Тетяна Бойко в коментарі для статті повідомляє, що для збереження політичних рейтингів влади НКРЕКП, як регулятор, який діє від її особи, досі встановлювала тарифи для підприємств на необґрунтовано низькому рівні. Тарифи встановлено на такому рівні, що одержаних коштів для підприємств недостатньо для окупності їхньої діяльності. Через це 80% українських міст змушені їх дотувати. Формування тарифів, за допомогою яких підприємства комунальної сфери зможуть вийти на самоокупність, означає не що інше, як їх підвищення.

Просуваючи ініціативу передачі повноважень встановлювати тарифи регіонам, влада не розв'язує проблем, які накопичилися у сфері ЖКГ, і просто знімає із себе відповідальність, кажуть експерти. За їхніми словами, неефективне управління підприємствами ЖКГ, катастрофічна зношеність труб та обладнання, невжиття заходів із підвищення енергоефективності будівель і запобігання втратам води та тепла є причинами високої собівартості послуг. Виходить, що українці зі своєї кишені повинні платити за багаторічну бездіяльність влади та популізм політиків, які не бажали йти на непопулярні кроки заради збереження своїх рейтингів.

Експерти зазначають, що незабаром дострокові парламентські вибори, і команді президента нині зовсім не час псувати рейтинги. З огляду на це Кабмін хоче перекласти відповідальність на місцеву владу, які будуть обрані вже 25 жовтня і фактично отримають право протягом 5 років ухвалювати будь-які вигідні їм рішення. Найбільше законопроєкт є вигідним для прем'єр-міністра Шмигаля, який у разі затвердження в Раді рішення елементарно спихне зі своєї голови купу проблем, сказав у коментарі 112.ua нардеп Олексій Кучеренко. За його словами, просуваючи законопроєкт "Шмигаль елементарно скидає проблему і відповідальність на плечі інших".