"Відмовився бути зрадником". Чому Зеленський відсторонив Фокіна від переговорів щодо Донбасу

Вітольд Фокін під час комітету Ради Ренат Кузьмін

Вчора один з комітетів Ради прийняв проєкт постанови про звільнення з Тристоронньої контактної групи Вітольда Фокіна. Парламенту запропонували звернутися до президента, щоб той прибрав Фокіна з переговорів. 

Документ ще навіть не голосувався в залі. Але Офіс президента вже дав зрозуміти, що заздалегідь згоден. 

Фокін - єдиний в українській делегації прихильник виконання політичної частини Мінських угод і на їхній основі - повернення Донбасу в Україну. І тепер його звільняють. Вчора до цього закликав глава ОП Андрій Єрмак, а сьогодні Зе підписав відповідний указ

"Страна.uа" розбиралася, чому з ТКГ прибрали єдиного українця, який закликав не саботувати Мінські угоди. 

Від статті в "Стране" до скандалу в Раді 

Все почалося ще 29 серпня - в цей день вийшло інтерв'ю Вітольда Фокіна "Стране". В ньому він заявив крамольні з точки зору "партії війни" речі - що потрібно дати особливий статус всьому Донбасу, включаючи підконтрольні території. І оголосити загальну амністію. 

Враховуючи статус 87-річного політика - заступника голови української делегації в Мінських переговорах, його висловлювання набули серйозного резонансу.

За великим рахунком, вперше з моменту підписання Мінських угод український представник в ТКГ закликав виконати їх в повному обсязі - включаючи політичну частину.

Прихильників миру на Донбасі цей вислів, звичайно, окрилив. Була надія, що такі заяви робляться, напевно, з відома Банкової, яка Фокіна і делегувала на переговори.

Але з тієї ж причини обурений ґвалт підняли адепти "миру на наших умовах". Простіше кажучи - прихильники продовження уповільненого кровопускання на Донбасі. Вони затаврували Фокіна і зажадали у Зеленського його звільнити. Хоча політик, за великим рахунком, лише відтворив сенс Мінських угод, підписаних Порошенком. 

Після цього президентська команда показала, чию сторону вона приймає. Був озвучений фейк про те, що інтерв'ю Вітольда Павловича "Страна" сфальсифікувала. Цей міф офіційно підтримав віцепрем'єр Олексій Резніков, який також бере участь у ТКГ. Однак сам Фокін спростував цю брехню і заявив, що ми коректно навели всі його цитати. 

Кульмінацією цієї історії стало вчорашнє засідання комітету Ради з місцевого самоврядування. Саме він свого часу прийняв постанову щодо місцевих виборів, яка заблокувала мінський переговорний процес.

Вітольд Фокін прийшов на Комітет і попросив виправити цю "постанову" - інакше переговорна група не може почати роботу. Однак цю тему депутати обговорювати відмовилися. І почали дорікати політикові за інтерв'ю "Стране" і "проросійську" позицію.

Вийшов великий скандал. Але, незважаючи на спроби влаштувати публічну прочуханку, Фокін від своїх слів не зрікся, а в чомусь навіть їх посилив, заявляючи, що ніякої війни Росії з Україною немає. Також він підтвердив свою тезу про загальну амністію. У підсумку комітет прийняв проєкт постанови із закликом до Зеленського звільнити Фокіна. 

Детальніше про цей скандал - у матеріалі "Страны" "Виключити і засудити". Як у Раді влаштували розбірки Фокіну і готуються заблокувати переговори щодо Донбасу".

Постанова ця ще не ставилася на голосування (якщо вона і буде голосуватися, то тільки сьогодні, бо з завтрашнього дня депутати припиняють роботу через коронавірус).

До того ж є питання щодо процедури голосування в комітеті стосовно проєкту постанови, про які заявив нардеп Олександр Качура.

"Цієї постанови не було на порядку денному. Вона з'явилася за п'ять хвилин до кінця засідання Комітету. Мене цікавить, а коли парламент став не тільки законодавчою гілкою влади, а й судовою? Це суперечить регламенту Комітету. Також був відсутній секретар і кворум в момент голосування. Три депутати покинули засідання, і було тільки 13 осіб з необхідних 14", - заявив нардеп і додав, що на засіданні також був відсутній секретар Комітету, який повинен був підрахувати голоси.

Втім, так чи інакше, але Офіс президента відразу дав зрозуміти, що Вітольд Павлович буде знятий з посади. А вже наступного дня так і сталося.

Зрада від Офісу президента

Після засідання комітету Ради в мережі піднявся шквал емоцій від "партії війни". Заговорила і "важка артилерія". Досить хамський пост написав глава МВС Арсен Аваков. 

"Фокін, на війні, якої, як Ви кажете, немає - загинули тисячі наших солдатів і цивільних. Скажіть це сім'ям загиблих від російських "Градів" під Савур-Могилою та Іловайськом?!.. Мерзотник.

"Їх там немає" - це слова Путіна, а не представника України.

Слова Фокіна за останні тижні завдають колосальної шкоди країні та приносять біль і гнів у серця українців.

Махрового ідіота не можна ховати за старістю. Негайно гнати, як мінімум, знову на пенсію..." - заявив Аваков.

"Звільнення з Мінської контактної групи, і негайно!" - вторив його заступник Антон Геращенко.

Партія Порошенка "Європейська солідарність" заявила, що подає заяви в СБУ і ДБР про держзраду Вітольда Фокіна.

Свої "п'ять копійок" вставив навіть політичний пенсіонер Арсеній Яценюк, який назвав старого політика "хворобою антиукраїнства і дрімучої радянськості" і зажадав у Зеленського сказати своє слово - тобто звільнити Фокіна.

І у президента досить швидко дали зрозуміти, що так і зроблять. 

Після всіх цих постів на Facebook з'явився запис Андрія Єрмака. Глава Офісу президента заявив, що Вітольд Фокін повинен піти з посади після його слів, що немає війни України з Росією. 

Пост Єрмака вийшов двоїстим - з одного боку він виправдовувався за слова свого призначенця, з іншого - напівнатяками лаяв Порошенка і Турчинова за підписання Мінських угод і здачу Криму. Правда, їхні прізвища він, на відміну від Фокіна, не називав всує. 

"Все це не виправдовує сьогоднішні слова пана Фокіна. Моя особиста позиція - пан Фокін повинен піти з ТКГ", - підсумував Єрмак. 

justify;">

Вранці на Вітольда Павловича накинувся Офіс президента - вже на офіційному сайті. Тобто це вийшло за рамки "особистої позиції" Єрмака. 

ОП почав оскаржувати заяву Фокіна про те, що немає війни України з Росією.

"Офіційна позиція України повністю збігається з об'єктивною реальністю і політичною правдою. Саме з російського вторгнення почалася тимчасова окупація Автономної Республіки Крим, міста Севастополя та окремих районів Донецької та Луганської областей України. Саме ця держава повністю контролює тимчасово окуповані території України і має вирішальний вплив на все, що там відбувається", - йдеться в адміністрації Зеленського.

Заяви Вітольда Фокіна "категорично розходяться з офіційними позиціями держави", - резюмували в ОП. І через кілька годин його офіційно прибрали з ТКГ. 

"Президент констатував, що Вітольд Фокін відступив насамперед від справедливої оцінки тимчасової окупації Росією Криму, міста Севастополя, окремих районів Донецької та Луганської областей нашої держави", - йдеться в обґрунтуванні до указу.

Новий прогин президента

Вітольда Фокіна "злили" після того, як невдоволення ним висловила "партія війни". І це вже друга зрада Офісу президента щодо тих, кого залучали для встановлення миру на Донбасі.

Першим був Сергій Сивохо, який під егідою Зе організував платформу примирення різних частин Донбасу. На презентації цієї платформи в Києві на Сивохо напали радикали з "Нацкорпусу".

Всі чекали, що піде різка реакція Зеленського, який привів Сергія в цей проєкт. Але за підсумком Сивохо майже відразу позбавили статусу радника в РНБО (орган очолюється президентом). А його кривдники, як і раніше, на волі.

Тобто президент його не тільки не захистив, а й по суті викинув людину, якій сам запропонував працювати над "зшиванням країни". 

Історія з Вітольдом Фокіним - ще один приклад того, як у Зеленського при першому ж тиску відмовляються від людей, які реально щось можуть зробити по Донбасу. Причому тут все сталося ще швидше: 18 серпня Фокіна ввели в ТКГ, а вже 29 вересня заявили, що потрібно його звільняти. 

Хоча що саме так обурило того ж Єрмака в словах Фокіна - не зовсім зрозуміло. 

Вітольд Павлович заявив, що війни України з Росією він не бачить. Але це й не дивно: в країні немає воєнного стану і зберігаються формальні дипломатичні відносини з Москвою. Триває торгівля газом, електрикою, вугіллям. Великою перемогою України називалося підписання з "Газпромом" нового транзитного контракту. Зеленський зустрічається і телефонує Путіну. А до нього це робив Порошенко. 

Під час обмінів полоненими українців переважно міняють на українців же. Якоїсь великої кількості російських військовополонених у нас не спостерігається: переважна більшість людей, взятих на Донбасі, - це громадяни України. 

Те, що в законодавстві Росія визнана агресором, ніяк не скасовує факту, що офіційної війни агресору ніхто не оголошував. Хоча приводи для цього були. 

Але не оголошуючи війну, влада України чомусь хоче, щоб її оголосив особисто Вітольд Фокін. А коли він цього не робить - дає зрозуміти, що він звільнений. 

Звичайно, насправді все це не має ніякого відношення до заяв Фокіна - його погляди на проблеми були давно відомі. Мова про те, що президенту і його команді насправді немає ніякого діла до реального замирення на сході країни. Тому так легко і здали Фокіна.

Для порівняння - незважаючи на настільки ж люту критику "партії війни" на адресу того ж Єрмака, його з посади Зеленський не знімає. Тобто не тільки тиск ззовні став причиною зради щодо Фокіна. Це ознака того, що мир на Донбасі для Зе - тільки декорація, яку легко поміняти, якщо вона не подобається тим чи іншим глядачам. 

"Фокін наблизив перспективу миру"

Головний редактор "Страны" Ігор Гужва пише, що у Фокіна був один шанс залишитися в команді президента - це звинуватити "Страну" у фейку. Але він на нього не пішов, за що і був по суті відставлений.

При цьому Гужва впевнений, що дискурс, який заданий Вітольдом Павловичем, рано чи пізно стане мейнстрімом. 

"В історії з Вітольдом Фокіним найважливіший моральний аспект: йому влада пропонувала шлях зради. Він повинен був всього лише підтримати фейкову версію Гармаша і Рєзнікова, що "Страна" нібито відредагувала його інтерв'ю.

І тоді ніяких проблем у нього б не було. І він би і далі працював декорацією мирних намірів в ТКГ.
Але Фокін відмовився бути зрадником і декорацією. Він підтвердив справжність своїх слів, сказаних в інтерв'ю "Стране", а виступаючи в Раді, не тільки від них не зрікся, але і багато чого до них додав ще.

За підсумком зрадниками стали на Банковій, випустивши заяву із засудженням Фокіна і, тим самим, підтвердивши, що зацікавлені лише в імітації мирних переговорів, а не в реальному русі до повного припинення війни.

Вся ця історія, безумовно, дуже важлива. І не тільки в плані зриву масок.

Фокін став криголамом, що прорубує шлях ідеї компромісного миру на Донбасі. Вперше за весь час після початку війни її озвучила офіційна особа – один з керівників української делегації в ТКГ. Рано чи пізно ця ідея стане панівною в суспільстві, і ніякі демарші націоналістів не зможуть перешкодити. Не виключено, що це відбудеться після ще однієї зміни влади, але точно відбудеться. І Фокін зробив таку перспективу на один крок ближчою".

"Найогидніше в цькуванні Фокіна не те, що "труять" фактично єдиного, хто пропонує рішення, здатні привести до кінця війни, а підле мовчання тих, хто призначив Фокіна в ТКГ Зеленського.

І після історії з Сивохо вже навряд чи можна говорити, що це простий збіг", - пише журналіст Юрій Ткачов.

"Єрмак і Офіс Зеленського (або Єрмака?) вже відхрестилися від заяв Фокіна. Але ж він все вірно говорить, подобається це кому чи ні.

Запитайте будь-якого противника Мінська: як без війни, мирним шляхом, нав'язати ОРДЛО мир на своїх умовах? Відповідь тільки одна: ніяк, це глухий кут.

Мінські угоди - це не капітуляція, це ті умови безпеки, той шлях політичного врегулювання, який прийняли ОРДЛО і готові без війни, миром повернутися під суверенітет України.
Ось противники заявляють, що ніякої амністії для ОРДЛО не повинно бути.

А тепер уявіть десятки тисяч наших земляків, громадян України, які стоять по той бік лінії фронту зі зброєю в руках. Вони не понаїхали, вони у себе вдома. І ось їм кажуть: складіть зброю, здайтеся, щоб ми змогли всіх вас посадити у в'язницю років на 10 мінімум. Представили? Вірите, що складуть зброю?
Ось противники заявляють, що ніяких виборів до повернення кордону, оскільки без контролю території вибори провести неможливо.

Але на іноземних округах Україна не контролює ні кордон, ні територію, але вибори проводить. Вибори - це про контроль процесу, а не про контроль кордону і території.

В угодах записано: проведення виборів при моніторингу з боку БДІПЛ ОБСЄ. Ось нехай БДІПЛ і відповість, чи здатна вона контролювати виборчий процес в ОРДЛО в сьогоднішніх умовах. Якщо здатна, то в чому проблема?

За Порошенка там ніхто не проголосує, навіть якщо п'ять контролів над кордоном встановити. За Зеленського, до речі, теж, якщо буде продовжувати, як і Порошенко.

Ось противники заявляють, що мир треба встановити "на наших умовах". Читай: на їхніх умовах. Їхні умови - це повне покаяння регіону, покарання всіх з метою задовольнити власну хвору і нікчемну зарозумілість: на полі бою не перемогли, але нехай США примусять ОРДЛО програти нам.

Просто зрозумійте - одне з двох: або війна, повномасштабний наступ, перемога, роззброєння і притягнення до відповідальності, або мир на рівних. Покарати - значить перемогти. Перемогти - автомати в зуби і на фронт. Залишитеся живі - побачите покарання.

Хочеш повернути контроль над кордоном? Автомат в зуби - і на фронт, контролере.

Іншого шляху перемогти не існує. Мінські угоди - не про перемогу. Вони про політичне врегулювання. Умови - амністія, особливий статус, вибори. Контроль над кордоном - це вже фінал такого врегулювання.
І контроль над кордоном не означає контроль над мільйонами наших співвітчизників, які живуть в ОРДЛО. Мільйони тих, кого ви "труїли" і ненавиділи роками, ставляться до вас так само, повірте.

А Фокін молодець. І поки перші особи будуть боягузливо звільняти тих, хто за мир, намагаючись догодити агресивній меншості, ніякого миру не буде. Це не Фокін, а Зеленський і Єрмак говорити повинні. Про це всі в їхній команді говорити повинні. Якщо вони ведуть нас до миру, а не піаряться на цьому миру", - пише блогер Олександр Скубченко.

"Тільки хворий або ідіот може називати капітуляцією повернення людей і територій під юрисдикцію держави.

Але це справедливо тільки в разі, якщо мислити категоріями відновлення горезвісної територіальної цілісності.

Якщо ж справжня мета - утримання за всяку ціну політичних результатів Майдану і збереження його бенефіціарів при владі - тоді все ок, це дійсно капітуляція.

Оскільки в перспективі виконання Мінських умов призведе до необхідності створення дійсно інклюзивної суспільної атмосфери, що автоматом обнуляє "завоювання Майдану".

А Фокіну - безсумнівний респект. Дід у свої 91 або скільки там йому (87 років. - Ред.) - виглядає адекватніше за весь український політикум разом узятий", - вважає журналіст Олексій Блюмінов.

Loading...