"У в'язницю може сісти сам Ситник". Чому НАБУ завело справу на заступника голови ОП Татарова і які будуть наслідки

Артем Ситник та Олег Татаров Страна.ua

В Україні розгортається масштабний скандал навколо НАБУ. Відомство Артема Ситника намагається вручити підозру заступнику голови Офісу президента Олегу Татарову, після того як той піддав жорсткій критиці главу НАБУ. Про це повідомляє "Страна.ua".

У суботу, 28 листопада, Татаров зробив заяву про те, що Ситника потрібно знімати з посади. А вже через кілька днів НАБУ спробувало вручити йому підозру. Як привід було використано справу "Укрбуду". В оточенні заступника глави Офісу президента називають звинувачення проти Татарова повністю сфабрикованими в якості помсти за критику щодо НАБУ.

"Не українська історія". Заява Татарова про НАБУ

28 листопада заступник голови Офісу президента Олег Татаров обрушився з критикою на главу НАБУ Артема Ситника. А саме відомство назвало "не українською історією". 

Відзначимо, що в правоохоронній сфері (за зв'язки з якою в ОП і відповідає Татаров) вже давно було відомо, що заступник голови Офісу президента виступає проти збереження Ситника на посаді глави НАБУ, вважаючи його неефективним і корумпованим.

Але в суботу Татаров сказав про це публічно.

Детально заяву Татарова ми вже цитували. Перекажемо її основні посили.

Слова чиновника прозвучали в контексті законопроєкту від Кабміну, який дозволяє голові НАБУ залишатися на своїй посаді до призначення нового директора. Татаров сказав, що в суспільстві антикорупційному бюро довіряють менше за інші правоохоронні органи.

Але потім озвучив і зовсім крамольні речі - що ця структура управляється не з України. Причому саме через Артема Ситника. Який, на думку заступника голови Офісу президента, повинен піти. По-перше, він скоїв корупційне правопорушення. А по-друге, указ про його призначення ще влітку скасував Конституційний суд. 

Також Татаров сказав про наявність кримінальних справ, які розслідують проти директора НАБУ.

"Навколо Ситника розслідується низка кримінальних проваджень. За рішенням суду слідчі досліджували електронну кореспонденцію Ситника і встановили, що він впливав на прийняття рішень господарськими судами в інтересах своїх близьких і друзів", - зазначив заступник Єрмака. 

Він нагадав, що на етапі відбору до НАБУ Ситник не відповідав критеріям доброчесності. Наприклад, розповів чиновник, він був замішаний в судових договорняках, ще будучи адвокатом. 

"Він готував проєкти рішень судів, які потім оголошувалися слово в слово в судових засіданнях. Також він готував і направляв по електронній пошті проєкти процесуальних документів слідчих і прокурорів, які потім ними підписувалися. Це було офіційно за судовим рішенням задокументовано і є доказом у кримінальному провадженні", - зазначив Татаров і закликав до нового конкурсу на посаду шефа НАБУ. 

Заява вийшла вкрай жорсткою. А враховуючи, що відставки Татарова за нею не послідувало, багато хто сприйняв його слова як позицію, що домінує в оточенні Зеленського. 

І це враження не зіпсувало навіть традиційне "спростування" від Офісу президента, де заявлялося, що Татаров лише викладав свої особисті думки. 

Треба розуміти, що Ситник сьогодні - це людина, чию кандидатуру підтримують західні посольства і лояльні до них грантові активісти. Нещодавно Зеленський пообіцяв послам "Великої сімки" залишити главу НАБУ в кріслі.

Заява ж Олега Татарова з цією позицією контрастувала і вказувала на те, що як мінімум у частини представників влади позиція щодо Ситника, офіційно визнаного корупціонером, негативна.

До слова, до самого Татарова у грантових активістів, пов'язаних з НАБУ, давня нелюбов. Вони звинувачують його в роботі на Януковича за часів Майдану (тоді Татаров був заступником голови Головного слідчого управління МВС), а також у тому, що він намагається згорнути "антикорупційні реформи". Питання про Татарова ставив Зеленському навіть журналіст ВВС під час інтерв'ю в Лондоні.

Тобто Татаров - це давній і відкритий противник структур, пов'язаних із західними посольствами і НАБУ.

Помста НАБУ

Через два дні після заяви Татарова пішов контрудар від відомства Ситника. 1 грудня НАБУ заявило про відкриття нової справи проти забудовника Максима Микитася - колишнього власника компанії "Укрбуд". 

Якщо орієнтуватися тільки на пресреліз НАБУ, з Татаровим ця історія начебто і не пов'язана.

Йдеться про те, що Микитась нібито давав хабар замдиректора експертного центру МВС Костянтину Дубоносу - за "правильну" оцінку вартості квартир, які "Укрбуд" повинен був передати на баланс Нацгвардії (з цими квартирами тягнеться ще стара кримінальна справа на колишнього командира НГУ Юрія Аллерова, а також на самого Микитася). 

Хабар - це було машиномісце, яке власник "Укрбуду" відписав експерту за сильно заниженою ціною, кажуть в НАБУ. Там також не виключили, що у справі знайдуться й інші фігуранти. А Дубоноса якраз сьогодні заарештував Вищий антикорупційний суд - з правом вийти під заставу.

"Страна" ще вчора опублікувала інформацію, що насправді за допомогою цієї кримінальної справи "копають" під Олега Татарова. 

За нашими даними, підозру Дубоносу НАБУ вручило вже через день після заяви заступника Єрмака - 30 листопада. При тому, що сама історія з експертизою мала місце навесні 2017 року. 

Прізвище Татарова, як повідомляють наші джерела в правоохоронних органах, у справі фігурує в листуванні Микитася та інших співробітників його компанії при обговоренні питання про проведення експертизи (його адвокатська контора в той час надавала послуги одній із компаній Микитася).

Наше джерело, близьке до слідства, повідомило, що, виходячи з цих матеріалів, будь-яких чітких доказів провини Татарова у справі немає.

При цьому листування колишній забудовник передав у НАБУ добровільно - з метою обмовити чиновника, на якого був свого часу ображений за те, що не зміг через нього "вирішити питання" в Офісі президента.

Таким чином Микитась намагається піти на угоду зі слідством і закрити свої проблеми по інших кримінальних справах, вважає джерело. 

За цю соломинку і вхопилися у Ситника, який давно в контрах з Татаровим і знає про його позицію щодо НАБУ. І після цитованої вище жорсткої заяви було прийнято рішення різко активізувати розробку кримінальної справи. 

Підтвердження від "соросят", Микитася та НАБУ

Того ж дня нашу інформацію підтвердила група підтримки НАБУ.

Голова "Центру протидії корупції" Віталій Шабунін написав пост, з якого стає зрозуміло, що справа Микитася - це по суті "справа Татарова". 

Фото з відкритих джерел

А сьогодні цю інформацію опублікував і сам колишній забудовник, фактично підтвердивши, що співпрацює зі слідством.

Він написав великий пост, в якому висунув кілька звинувачень проти Татарова. Щоправда, жодного з них - по суті відкритої НАБУ справи. Таке враження, що було завдання в цілому показати, що Олег Татаров "поганий". 

Почав Микитась із того, що нинішній заступник Єрмака, будучи ще одним з керівників слідства в МВС, курирував обшуки в "Укрбуді".

Також забудовник пише, що після втечі Януковича Татарова взяли в "Укрбуд" як юриста, де він працював під керівництвом директора Олега Майбороди. А також, мовляв, займався юридичними схемами, за якими контроль над компанією пішов від Микитася за допомогою Майбороди до нового власника Дмитра Федотенкова. 

Правда, жодного слова по зв'язці нової справи НАБУ і Олега Татарова забудовник не сказав. Але його емоційний пост показав, що у Микитася величезний зуб на зама Єрмака. Що вже підтверджувало викладену "Страною" версію подій. 

Більш того, сьогодні ввечері пройшов слух, що Микитась вийшов на волю після того, як дав свідчення проти Татарова. Побічно це підтвердило і НАБУ, опублікувавши у себе на сайті новину, що Микитась відшкодував частину збитку державі в розмірі 50 млн гривень.

Фото з відкритих джерел

Микитасю у Фейсбуці відповів згаданий ним гендиректор компанії Олег Майборода. Він заявив, що забудовник вже не знає, кого звинуватити в провалах компанії, якою особисто керував. 

"Микитась у спробі врятувати себе знаходить все нових винних, тепер аж до Офісу президента дістався! ... Тепер згадав і Татарова, який у нас не так довго працював. У своїх сумбурних записках Микитась, перескакуючи з одного на інше, всіх по черзі звинувачував у крадіжці "суперприбуткових активів". Забувши тільки уточнити, що для їхньої добудови не вистачає кількох мільярдів! І ці чудові активи цілий рік приймають інші забудовники, і виникає мільйон різних проблем, які потрібно щодня вирішувати!" - написав Майборода. 

"Тепер ЗМІ пишуть, що по угоді з НАБУ Микитась готовий заплатити відступні майже в мільярд грн. Ось і починає прояснюватися питання, "де гроші". Так ось все-таки вони у кого!" - підбиває підсумок гендиректор. 

Фото з відкритих джерел

Фото з відкритих джерел

Відомий юрист Андрій Портнов каже, що Ситник, давши команду відпустити Микитася, фактично "продав" його справу в обмін на отримання свідчень проти Татарова.

"Договір купівлі-продажу - це коли продавець передає свій товар у власність покупцеві, а покупець приймає товар і платить за нього, - так написано в законі для купівлі-продажу речей і товарів.

І ось точно такий випадок стався сьогодні з НАБУ, начальник якого Ситник (продавець) офіційно продав товар — кримінальна справа одного з ключових злодіїв команди Порошенка Микитася (покупець), отримавши натомість досить дешевий і безперспективний донос на чиновника Офісу президента Татарова, який чотири місяці системно доводив, що Ситник — державний злочинець, що перебуває під зовнішнім управлінням.

Тепер потрібно слідчим шляхом визначити, чим саме державі був вигідний продаж цієї кримінальної справи і вихід на свободу скандального злодія і чи немає у продажу цього товару особистої вигоди продавця, який забув пояснити суспільству, чим саме був вигідний цей продаж для держави. 

А якщо ще простіше - то Ситник виміняв сьогодні десятки тисяч квадратних метрів вкраденої в українців житлоплощі на можливість помститися своєму критику за публічні звинувачення в корупції", - написав Андрій Портнов. 

Ситник відкриває карти

Але повернімося до Олега Татарова.

Сьогодні ЗМІ з посиланням на свої джерела повідомили, що НАБУ підготувало підозру заступнику Єрмака і збиралося її вручити в цей же день - 2 грудня. При цьому нібито навіть планувалося затримання Татарова.

Однак всі ці плани були зруйновані, тому що слідчу групу САП відсторонили від справи, а процесуальним керівником у справі стала особисто генпрокурор Ірина Венедіктова. 

Цю інформацію, не називаючи, щоправда, прізвищ, ближче до вечора частково підтвердили в НАБУ (крім того, що планувалося затримання). На сайті відомства з'явилося повідомлення, що Офіс генпрокурора 1 грудня змінив процесуальних керівників у новій справі "Укрбуду". 

"Як результат, детективи НАБУ і прокурори САП не змогли... повідомити про підозру ще одному, вже третьому, ймовірному учаснику вказаного злочину - колишній посадовій особі державної компанії "УкрБуд", - повідомило відомство Ситника.

Тобто мова йшла явно про Олега Татарова. Правда, в НАБУ, як бачимо, не сказали, що особисто Венедіктова очолила слідство. Так само як не йшлося і про затримання заступника Єрмака.

 

Фото з відкритих джерел

"Сенс дій НАБУ простий - помститися за позицію"

Сам Татаров так прокоментував ситуацію "Стране": "поширювані оточенням глави НАБУ чутки про те, що я нібито причетний до якихось злочинів, а також про те, що мене нібито хотіли затримати, не відповідають дійсності. Їх поширення я пов'язую зі своєю публічно озвученою позицією щодо роботи керівництва антикорупційного органу. Зараз працюю в штатному режимі".

Андрій Портнов заявив, що справа проти Татарова нікчемна.

"Прочитав претензії НАБУ до заступника глави Офісу президента Татарова, що виникли після його публічних звинувачень Ситника в корупції, зловживаннях і зовнішньому управлінні.

Пишуть, що чотири роки тому він, будучи адвокатом, надав працівнику експертної установи знижку на одне автомобільне паркомісце.

Це, звичайно, не дотягує до інкримінованого мені в 2015-му році майданними рогулями розкрадання 800 гривень власної університетської зарплати, але почерк той же.

Сенс цієї дії НАБУ дуже простий - помститися за позицію і спробувати поставити під контроль відомого посольства і бродячого ширвжитку, що позиціонує себе антикорупціонерами, тих, хто їм ще не підкоряється і протистоїть.

Справа є юридично слабкою, примітивною і будується на доносі взятого НАБУ в заручники і одіозного злодія з "Блоку Петра Порошенка" Микитася, якому НАБУ, незважаючи на десятки фактів розкрадань, за цей донос пообіцяло свободу.

Інформаційно НАБУ цю історію програло, не зумівши роз'яснити суть претензій навіть через підконтрольних собі колгоспних маргіналів, які заробляють на написанні заміток для НАБУ.

Мій професійний прогноз - 3-6 місяців, і Татаров розмаже Ситника", - написав на своїй сторінці у ФБ Андрій Портнов.

Джерело "Страны" в Офісі генпрокурора каже, що справа проти Татарова не має реальної юридичної перспективи.

"Очевидно, що її притягнули за вуха з метою політичних розборок. Доказова база порожня. Тому генпрокурор і поміняла процесуальних керівників, щоб забезпечити об'єктивний, а не політично вмотивований хід розслідування. І НАБУ, звичайно, це не сподобалося", - говорить джерело.

Співрозмовник "Страны" у фракції "Слуга народу" каже, що ситуація може скластися не на користь Ситника.

"Своєю авантюрою проти Татарова Ситник несподівано знову поставив під питання свою подальшу долю, хоча, здавалося б, уже всі змирилися з тим, що він залишається. Але тут він вирішив сфабрикувати справу проти заступника глави Офісу президента. І це може мати наслідки. Татаров у своїй заяві згадував кримінальні справи, які розслідуються проти Ситника щодо того часу, коли він ще був адвокатом. І якщо Татарова хочуть притягнути до відповідальності за його діяльність за часів адвокатської практики, то чому не можна зробити те саме і з Ситником? Притому що якраз там доказова база куди серйозніша. Тому як би не сталося так, що до в'язниці піде сам Ситник, який зараз хоче відправити туди Татарова. Що стосується президента і його Офісу, то тут також ситуація для них гранично зрозуміла - якщо вони зараз дозволять Ситнику безкарно сфабрикувати справу проти члена їхньої команди, процес далі піде як сніжний ком", - говорить нардеп.

Loading...