Пленум Верховного Суду хоче перевірити конституційність обмежень, встановлених Кабміном на час карантину

Провадження просять розглянути не пізніше, ніж за один місяць

Фото з відкритих джерел

Пленум Верховного Суду звернувся до Конституційного Суду України і просить перевірити конституційність встановлення обмежень на час карантину, які передбачені положеннями окремих нормативно-правових актів, ухвалених Кабінетом міністрів та Верховною Радою України. Про це повідомляє Судова влада України.

Як зазначається, Верховний Суд з розумінням ставиться до ситуації в державі, що склалася у зв'язку з поширенням на території України COVID-19, та в цілому підтримує заходи, спрямовані на подолання зовнішніх і внутрішніх загроз безпеки та захист здоров'я громадян, які не суперечать Основному Закону України.

Водночас результати аналізу окремих положень нормативно-правових актів КМУ дають змогу "зробити висновок, що їхня сутність і практична реалізація, на переконання Пленуму Верховного Суду, не відповідають Конституції України".

Новини за темою: Ще в трьох областях дозволили пом'якшити карантин, - МОЗ

Так на думку Верховного Суду, здійснення протиепідемічних заходів, пов'язаних із самоізоляцією, обмежує право особи на свободу пересування. Також прямо суперечать конституційним гарантіям обмеження діяльності авіаперевізників, закриття пунктів пропуску через кордон - порушується право осіб вільно залишати територію України, що може бути обмежене лише законом, а не актами Уряду. Окрім цього, рішенням органу виконавчої влади не можна встановлювати обмеження права громадян на мирні зібрання.

Новини за темою: Кличко назвав умови, за яких столиця може призупинити послаблення карантину

У ВСУ стверджують, що установлені положення щодо самоізоляції осіб, старших 60 років, а також дозвіл одним суб'єктам господарювання працювати, а іншим – ні, суперечать гарантіям Конституції про рівні права і свободи та те, що всі громадяни є рівними перед законом.

Крім того, як зазначено в поданні Пленуму ВС, акти КМУ обмежують інші конституційні права, що можливо лише в умовах надзвичайного або воєнного стану: права на підприємницьку діяльність і на доступ до медичної допомоги.

Новини за темою: Тривога є постійно: Віктор Ляшко про послаблення карантину в Україні

Водночас, на думку Пленуму ВС, Законом № 553-IX, яким до завершення карантину обмежено заробітну плату та грошове забезпечення працівників, службових і посадових осіб бюджетних установ, а також народних депутатів України, суддів, прокурорів та інших осіб, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, здійснено непропорційне втручання в майнові права цих осіб.

Також цим Законом здійснено непропорційне зменшення суддівської винагороди щодо матеріального забезпечення інших працівників бюджетних установ, а це, у свою чергу, порушує засади незалежності суддів.

Новини за темою: Зеленський підтримав італійське ноу-хау на час виходу з карантину

Нагадаємо, Кабінет міністрів на засіданні 20 травня прийняв рішення продовжити карантин в Україні до 22 червня.

Перед тим міністр охорони здоров'я Максим Степанов заявив, що в Україні запровадять три критерії щодо захворюваності на коронавірус, на основі яких будуть вирішувати питання про вихід з карантину.

Loading...