ОПЗЖ вимагає притягнути до кримінальної відповідальності главу Донецької ВЦА Кириленка і главу Луганської ВЦА Гайдая і скасувати злочинну заборону виборів

Фото з відкритих джерел

Народний депутат від ОПЗЖ Василь Німченко звернувся до директора Національного антикорупційного бюро України Артема Ситника та повідомив про вчинення злочинів, пов'язаних з виборчим процесом в Україні, передає пресслужба партії.

8 серпня 2020 року ЦВК прийняла постанову "Про неможливість проведення перших виборів депутатів окремих сільських, селищних, міських рад Донецької та Луганської областей та відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року".

Як підставу для прийняття постанови комісія вказала надані головами Донецької обласної військово-цивільної адміністрації Павлом Кириленком та головою Луганської ВЦА Сергієм Гайдаєм висновки про неможливість підготовки та проведення місцевих виборів 25 жовтня 2020 року.

Ці дії мають ознаки вчинення злочинів, передбачених статтями 109, 157, 161, 364 КК України.

На підтвердження своїх слів Василь Німченко звертає увагу на наступні законодавчі акти і факти. Так, в силу статті 7 Конституції в Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування. Громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, вільно обирати та бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Крім того, громадяни користуються рівним правом доступу до Державної служби, а також до служби в органах місцевого самоврядування.

Очевидно, вказує Німченко, що в Україні станом на 8 серпня 2020 року воєнний або надзвичайний стан не вводився і на сьогодні ситуація з безпекою на лінії зіткнення стабільна. Це свідчить про прямий намір з боку посадових осіб ВЦА Донецької та Луганської областей щодо блокування формування органів місцевого самоврядування на цих територіях та їх особистих корисливих мотивах, оскільки з початком роботи місцевої ради повноваження військово-цивільних адміністрацій припиняються. Відтак, у діях голів ВЦА йдеться про конфлікт інтересів з можливою корупційною складовою.

За таких обставин у діях посадових осіб ВЦА, які надали необґрунтовані висновки про неможливість організації проведення місцевих виборів та позбавили виборчого права сотні тисяч громадян України, містяться ознаки злочину, передбаченого статтею 157 КК України.

Донецька і Луганська ОВЦА, надавши ЦВК сфальсифіковані висновки про неможливість організації проведення місцевих виборів, по суті, вдалися до дискримінації громадян України, які проживають на цих територіях і позбавлення їх права управління державними справами.

Василь Німченко вважає, що вчинення таких дискримінаційних дій знаходиться в причинно-наслідковому зв'язку з даними соцопитувань, що свідчать про непідтримку громадянами провладної політичної сили.

Йдеться про вчинення злочину, передбаченого ч.2 статті 161 КК України, і полягає у встановленні обмежень виборчих прав за ознаками політпереконань та місця проживання.

Таким чином, Павло Кириленко та Сергій Гайдай, надавши висновки про неможливість проведення місцевих виборів на окремих територіях областей, відкрито і цинічно пролобіювали свої інтереси щодо продовження функціонування військово-цивільних адміністрацій, які фактично перебувають у прямому підпорядкуванні президента України, а він є лідером правлячої політичної сили. За таких обставин у діях посадових осіб військово-цивільних адміністрацій містяться кваліфікуючі ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 статті 364 КК України ("Зловживання владою або службовим становищем").

Зловживаючи владою і службовим становищем, Кириленко і Гайдай позбавили виборчого права сотні тисяч громадян України, що є злочином, передбаченим статтею 157 КК України ("Перешкоджання здійсненню виборчого права"), і завдали істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам громадян, державним і громадським інтересам.

Враховуючи зазначене, Німченко просить внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості за фактом вчинення Кириленко, Гайдаєм і окремими причетними посадовими особами ЦВК злочинів, передбачених статтями 109, 157, 161, 364 КК України (захоплення державної влади, перешкоджання здійсненню виборчого права, порушення рівноправності громадян (дискримінація) за ознаками політичних переконань, місця проживання, зловживання владою, службовим становищем), і провести досудове розслідування.

Крім того, Німченко вимагає вжити невідкладних заходів процесуального характеру для припинення вчинення цих злочинів, скасування незаконного рішення ЦВК і відновлення порушених виборчих прав громадян.