Медведчук: Влада продовжує штовхати Україну в боргову прірву

Народний депутат Віктор Медведчук

"Опозиційна платформа - За життя"

Голова Політради партії "Опозиційна платформа – За життя", народний депутат Віктор Медведчук вважає, що чинна влада продовжує штовхати Україну в боргову прірву. Про це, зокрема, йдеться в заяві політика, оприлюдненій на сайті політсили.

Наводимо її текст дослівно:

Президент України Зеленський підписав закон "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" (№ 3279-д), що було однією з умов отримання нового кредиту від МВФ.

Фактично мова йде про абсолютно новий документ, який не має нічого спільного з чинним законом і зі змінами, які уряд мав намір внести в нього в попередньому варіанті.

Передбачено серйозне погіршення низки ключових бюджетних параметрів і показників. Дефіцит держбюджету збільшено в останньому варіанті документа, прийнятого Верховною Радою 13 квітня, з 2,1% до 7,5% ВВП, тобто більш ніж у три рази. Це істотно вище, ніж навіть у кризовому 2014 році, коли дефіцит становив 4,7%. Рада скоротила доходи держбюджету-2020 на 119,7 млрд грн – до 975,8 млрд – і збільшила витрати на 82,4 млрд грн – до 1 266,4 млрд.

Кабінет міністрів України оцінює втрати від кризи в 510 млрд грн. На цю суму зменшено прогноз номінального ВВП в 2020 році – з 4,51 трлн до 4,0 трлн грн. Макроекономічний прогноз, на основі якого готувалися поправки до державного бюджету, припускає падіння економіки у 2020 році на 4,8% ВВП (попередній варіант – 3,9%). МВФ же набагато песимістичніший – падіння реального ВВП України може скласти 7,7% за підсумками року. Втім, у будь-якому випадку ці цифри можуть сильно змінитися (навіть в найближчий місяць-два) – занадто швидко розвиваються події.

Інфляція – 8,7%, безробіття – 9,4% (замість передбачених раніше 8,1%).

Середньорічний курс долара – 29,5 грн порівняно з 27 грн в чинному бюджеті, що означає досить серйозну девальвацію гривні до кінця поточного року. Відповідно, це вдарить по доходах населення, очікувати зростання яких в умовах карантину та подолання його наслідків у посткарантинний період не доводиться.

Важлива особливість прийнятого бюджету: в умовах неминучого падіння ВВП поповнювати доходи бюджету передбачається за рахунок нових запозичень, зовнішніх і внутрішніх.

Запозичення на 2020 рік заплановані на рівні 642,664 млрд грн проти 365,164 млрд грн, затверджених раніше. Це дорівнює майже 66% від усіх доходів держбюджету! Влада продовжує штовхати Україну в боргову прірву.

Причому із загальної суми запозичень 377,6 млрд грн – це внутрішні запозичення (58,8%), 265,0 млрд грн – зовнішні запозичення (41,2%).

Зрозуміло, що в умовах ймовірного з початку року падіння реального ВВП і карантину секвестр бюджету був неминучий. Але заклики влади затягнути паски належать лише до переважної частини пересічних громадян, сама влада явно не має наміру економити. Замість обіцяного президентом обмеження зарплат чиновників 10 мінімальними зарплатами на постійній основі таке обмеження ввели виключно на період карантину.

Ухвалений Верховною Радою бюджет має яскраво виражений антисоціальний характер, містить безліч антисоціальних "новацій".

Заяви представників уряду про те, що змінений бюджет спрямований на боротьбу з пандемією коронавірусу, не відповідають дійсності. У прийнятому бюджеті на Фонд боротьби з COVID-19 передбачено виділити на третину (на 30,7 млрд грн) менше, ніж планувалося раніше, – не 97,1 млрд грн, а лише 66,3 млрд грн. Це більш ніж скромна сума в порівнянні з витратами на подолання пандемії в інших країнах.

З цих 30,7 млрд грн МОЗ призначено 15,8 млрд грн, 10,6 млрд передбачається направити до Пенсійного фонду. 7 млн грн додатково отримає Офіс президента (у попередньому варіанті передбачалося скоротити витрати на ОП), мільярд отримає судова система, а 4,9 млрд грн – Фонд регіонального розвитку.

Позитивно можна оцінити виділення додаткових коштів МОЗ (хоча і вони можуть бути бездарно витрачені в ході триваючої медичної псевдореформи, що призводить до закриття лікарень і звільнення медичних працівників). Крім того, позитивно можна оцінити те, що замість "нульового" варіанта все ж таки передбачено відрахування у Фонд регіонального розвитку, правда серйозно урізані порівняно з чинним бюджетом.

Позитивне також збільшення бюджетних відрахувань у Пенсійний фонд. В уряді стверджують, що це дозволить провести намічені виплати у розмірі 1 000 грн особам, які мають пенсію нижче 5 000 грн, збільшення пенсій на 500 грн пенсіонерам старше 80 років, а також індексацію всіх пенсій. Фахівці відзначають, що останнім сумнівно, оскільки інфляція може бути набагато вище прогнозованих у проєкті бюджету 8,7%. У будь-якому випадку левова частка або ж усе підвищення пенсій буде "з'їдено" інфляцією.

В ситуації, коли мільйони українців позбавлені можливості отримувати доходи і активно витрачають накопичення, в бюджеті передбачено скорочення на 8,24 млрд грн житлових субсидій та пільг. Як заявив директор департаменту державної соціальної допомоги Мінсоцполітики  Музиченко, мова йде про 15–20% одержувачів субсидії.

При цьому, якщо в деяких країнах (зокрема у Франції) на період карантину скасували квартплату й оплату послуг ЖКГ, в Україні скасували лише сплату пені і штрафів, борг повинен бути погашений в повному обсязі після закінчення карантину.

Серед інших антисоціальних новацій – скасування фінансування програми "Доступне житло" для молоді. Не забуто і Міносвіти – його фінансування скорочено на 1,9 млрд грн – з 44,6 млрд до 42,8 млрд грн, а також урізаний ряд освітніх субвенцій з держбюджету місцевим бюджетам на 3,1 млрд грн – з 87 млрд до 83,9 млрд грн. Скасована одноразова допомога молодим вчителям у розмірі 21 тис. грн.

Список соціальних "спрощень" можна продовжувати. Але абсолютно очевидно, що, всупереч Конституції України, чинна влада проводить антисоціальну політику, спрямовану проти інтересів абсолютної більшості українських громадян і таку, що поглиблює економічну кризу в країні у ситуації пандемії коронавірусу.