Медведчук: Соцопитування показує, що український бізнес може не витримати умов карантину

Народний депутат, голова Політради партії "Опозиційна платформа – За життя" Віктор Медведчук

Фото:"Опозиційна платформа - За життя"

Український бізнес може не витримати умов карантину. Про це, посилаючись на дані соцопитувань, заявив голова Політради партії "Опозиційна платформа – За життя" Віктор Медведчук, повідомляє пресслужба політсили.

Наводимо текст заяви політика дослівно:

Опитування Спілки українських підприємців (СУП) показало, що лише 51% бізнесів, які входять до складу СУП, здатні витримати місяць карантину і більше та при цьому не збанкрутувати.

Кожен четвертий бізнес може витримати 2–3 місяці роботи в умовах карантину, 6% підприємців повністю закрили бізнес (в цю категорію потрапив переважно мікро- і малий бізнес). Тільки 3% респондентів заявили, що їхній бізнес може працювати тривалий час за необхідних умов: орендні канікули, віддалений доступ для працівників, перегляд бізнес-моделі.

Майже 60% опитаних власників бізнесу продовжують діяльність попри обмеження (це переважно великий і середній бізнес), 29% – припинили роботу (характерно для мікробізнесу).

При цьому ставлення підприємців до продовження карантину до 24 квітня в основному негативне – 42%. Поки не визначилися 30% власників бізнесу. Лише кожен четвертий вважає продовження обмежувальних заходів необхідним в період поширення пандемії.

Третина власників бізнесу (переважно мікробізнесу) заявляють про падіння доходів на 90–100% з початку карантину. Ці підприємці вже звільнили 50% штату співробітників. Власники малого та середнього бізнесу говорять про зниження доходів на 25–50% порівняно з докарантинним періодом і вже звільнили від 10 до 25% працівників. Втрати прибутку великих підприємств становлять 10–25%, там прогнозується скорочення штату на 25% до кінця обмежувальних заходів.

48% підприємців вважають за необхідне послабити обмежувальні заходи (карантин тільки для людей похилого віку або тих, у кого слабкий імунітет), 33% вважають, що краще розглядати індивідуальний підхід для кожної території. Тільки 1% розраховують на повне припинення карантину (сенс не дуже зрозумілий: чи то мова йде про їхні надії на повне припинення, чи то про те, що вони вважали б це правильним, але так у джерелі, – ред.).

Спілка українських підприємців представлена, насамперед, мікро-, малими і середніми підприємствами. Але це величезний сектор економіки, який має також надзвичайно важливе соціальне значення, зокрема, у подоланні безробіття і забезпечення зайнятості.

Його значення особливо важливе в контексті заходів, пов'язаних з поверненням в Україну "заробітчан", перед якими гостро постане проблема працевлаштування. На період карантину і відразу після нього держава має піти на безпрецедентні заходи зі зменшення податкового та адміністративного тиску на цей найважливіший сегмент економіки. В іншому випадку роботу і доходи можуть втратити мільйони українських громадян.

Очевидно, що український бізнес, як, втім, і населення, не має достатнього запасу міцності, щоб витримати карантин понад заявлений строк – до 24 квітня. Економічні та соціальні втрати можуть серйозно перевищити втрати від самої пандемії, тому остаточні терміни дії карантинних заходів слід визначити вже зараз.

Влада ж вважає за краще відбуватися популістськими заявами замість конкретної роботи – навіть Київ не забезпечений медичними масками, не кажучи вже про тести на визначення коронавірусу, респіратори, медичні рукавички і апарати штучної вентиляції легенів, апарати оксигенації крові.