Казус протоколу №13. Як Україна вийшла з угод щодо перемир'я на Донбасі

Ситуація на Донбасі Фото з відкритих джерел

Перемир'я на Донбасі під загрозою після засідання ТКГ 16 вересня

16 вересня на засіданні Тристоронньої контактної групи сторони зробили величезний крок назад від перемир'я, яке триває на Донбасі вже півтора місяця. 

У протоколі №13 ТКГ йдеться, що Україна вийшла із заходів із припинення вогню, які визначали механізм перемир'я. 

Однак після відмови Києва провести інспекцію в Шумах (така опція в "Заходи" була закладена), сторони визнали, що Україна дезавуювала домовленості. І тепер їх треба переукладати заново. Про це повідомляє "Страна"

Як порвали домовленості про перемир'я 

У розпорядженні "Страны" опинився протокол засідання Мінської контактної групи від 16 вересня. 

Це засідання цікаве тим, що воно відбулося після берлінської зустрічі Андрія Єрмака і Дмитра Козака, де сторони не змогли домовитися практично ні про що. Навіть не погодили заяв, які посилюють режим припинення вогню. 

"Страна" детально розповідала про це в матеріалі "Один пункт з восьми. Що насправді погодив Єрмак у Берліні щодо Донбасу".

Остання зустріч Тристоронньої контактної групи посилила цю ситуацію. 

У документі береться до відома інформація "ДНР" і "ЛНР" про порушення режиму перемир'я з боку України. Йдеться про відкриття снайперського вогню, через що загинув один із сепаратистів, а також обладнання позицій ЗСУ під Шумами, які наблизилися до позицій "ДНР". 

У зв'язку з чим Донецьк запропонував провести ще одну інспекцію в Шумах замість тієї, яка зірвалася минулого тижня. Однак Україна в цьому відмовила. Але головне прописано в пункті 2.1.9 протоколу: "Вихід України з узгоджених домовленостей про виконання "заходів" від 22 липня 2020 року". 

Тут потрібно пояснити наступну річ. Річ у тому, що вимога інспекції під Шумами виходить із зазначених вище заходів щодо перемир'я, які підписала Україна в липні. Це одна з причин, по якій Київ спочатку на цю інспекцію погодився. 

Тепер Україна своєю відмовою дотримуватися підписаних домовленостей з них офіційно вийшла. І на наступному засіданні підгрупи з безпеки сторони вирішили обговорити нові заходи щодо посилення режиму припинення вогню. 

У сухому залишку ми маємо ситуацію, при якій заходи з припинення вогню де-юре вже недійсні. 

Зазначимо, що навряд чи Україна особисто заявила, що виходить з умов перемир'я. Швидше за все, так витлумачили партнери по ТКГ відмову Києва слідувати "заходам" в частині інспекції. 

Це підтверджується і вчорашньою заявою "ДНР".

"Україна відмовилася від задіяння узгодженого 22 липня в рамках заходів щодо посилення режиму припинення вогню координаційного механізму реагування на порушення. Тим самим всі додаткові заходи були зруйновані українською стороною", - заявили в "МЗС Республіки".

"Шкодуємо про позицію української сторони, через яку весь пакет заходів доведеться погоджувати заново", - йдеться в заяві.

Telegram

Два сигнали від Москви

З інших важливих питань прогрес, судячи з протоколу, можливий лише після того, як Рада змінить постанову Про місцеві вибори, що суперечить Мінським угодам, - де зазначено, що вибори в регіоні пройдуть лише після того, як Україні повернуть кордон. 

Це незмінна вимога Росії, без якої вона відмовляється проводити обмін полоненими та реалізовувати інші зрушення. Включаючи проведення нової нормандської зустрічі на рівні глав держав. 

Однак розв'язувати проблему у Зеленського не поспішають. Вчора скасували засідання фракції "Слуга народу", де це питання мало обговорюватися - пославшись на хворобу віцепрем'єра Резнікова. 

І поки є великі сумніви, що Рада взагалі зможе пробитися через протести націоналістів і правої опозиції, щоб поміняти постанову. 

А без цього шансів про щось ще домовитися з Москвою мало. 

Звідти вчора прийшли відразу два сигнали про те, що до виборів зустрічі лідерів "нормандської четвірки" не буде. І взагалі про скептицизм російського керівництва щодо Зеленського.

Спочатку про це в декілька абстрактних фразах заявив Пєсков - мовляв, зустріч може бути в принципі в доступному для огляду майбутньому, але для цього багато чого потрібно зробити.

А ближче до вечора з'явилася заява Лаврова, який досить жорстко розкритикував Зеленського і сказав, що при такому президентові України Мінські угоди навряд чи будуть виконані.

"Тобто в Росії дають зрозуміти, що допомагати з піаром Зеленському перед виборами не мають наміру. Тільки якщо він почне виконувати політичну частину. У що, судячи з усього, в Кремлі не особливо вже й вірять", - аналізує телеграм-канал "Политика Страны".

Loading...