Новини » Політика Читать эту новость на русском

ДБР почало отримувати відповіді від закордонних правоохоронців у справах Порошенка

Петро Порошенко Фото з відкритих джерел

Головне слідче управління Державного бюро розслідувань веде півтора десятка кримінальних проваджень, які можна умовно назвати "справами Порошенка". З них по п'яти проведено вже чималий обсяг роботи. Всі їх об'єднує бажання фігурантів уникнути сплати податків, і скрізь звучать більш ніж солідні суми. Крім того, практично всі справи пов'язані з іноземними юрисдикціями, що сильно впливає на швидкість розслідування, а постійна зміна керівників ДБР теж навряд чи позитивно позначається на його якості. Але проте в жовтні-листопаді слідчі почали отримувати відповіді від закордонних колег і потроху просуватися далі. Тому не можна виключати, що наступним кроком буде арешт активів і передача їх під юрисдикцію АРМА, створеного за іронією долі якраз при Порошенку.

Основні "справи Порошенка"

1. Справа про ухилення від сплати податків через офшори (кримінальне провадження № 42020000000001928 за ч. 1 ст. 212, ч. 1 ст. 209 КК України).

У 2014 році Петро Порошенко, вже бувши президентом України, відкрив компанію "Prime Asset Partners Limited" в юрисдикції Британських Віргінських островів. У реєстраційних документах вказується, що компанія виконує роль холдингового підприємства для українських і кіпрських структур кондитерської корпорації Roshen, а джерелом доходів для неї будуть доходи від комерційної діяльності.

У рамках міжнародно-правової допомоги слідчі ДБР через Офіс генерального прокурора запросили інформацію у правоохоронних органів Британських Віргінських островів, Панами та Кіпру. Українська сторона просить надати реєстраційні документи, результати розслідувань щодо відмивання грошей, в яких замішані фірми, що засвітилися у справі Порошенка, і допитати низку осіб. Крім того, отримані рішення судів на тимчасовий доступ до документів.

2. Справа про оплату державою боргів приватного "Заводу "Кузня на Рибальському" (кримінальне провадження 4202000000000001695 за ч. 4 ст. 190 КК України)

Справа відносна свіжа, оскільки збиток, як вважає слідство, завдано вже у 2020 році, коли Міністерство фінансів розрахувалося з банком за кредит, який брала "Кузня на Рибальському" для виконання оборонного замовлення. Історія стосується періоду часу 2017-2020 років, коли державний "Ексімбанк" надав гарантії щодо виконання фінансових зобов'язань за кредитами на 528 млн грн. Завод Порошенка з банком не розрахувався і Мінфін перерахував підприємству майже 102 млн грн.

3. Справа про ухилення від сплати податків при купівлі-продажу "Кузні на Рибальському"
(кримінальне провадження № 62019000000000713 за ч. 2 ст. 209, ч. 2 ст. 212 та ч. 2 ст. 366 КК України).

Слідство підозрює фігурантів справи у несплаті податків та легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом через купівлю-продаж акцій ПрАТ "Завод "Кузня на Рибальському", а також внесення неправдивих відомостей до реєстраційних та податкових документів.

В ході розслідування було направлено 4 клопотання про міжнародно-правову допомогу. У тому числі в США про доступ до банківської таємниці щодо руху коштів по рахунках, через які проводили операцію. За акції заводу як передоплату перерахували $ 10 млн. У відповіді американської сторони слідчі отримали підтвердження перерахування грошей. Також ДБР просить інформацію у швейцарської сторони про рахунки покупця кузні, Сергія Тігіпка. Також направлено два запити Республіці Кіпр - там були зареєстровані кілька підозрілих підприємств, які сформували статутний капітал компанії "Євінз Лімітед", яка і купила акції заводу на $ 10 млн.  Суди прийняли майже 40 рішень про тимчасовий доступ до документів, основна маса з них стосується розкриття банківської таємниці.

4. Ухилення від сплати податків при купівлі телеканалу "Прямий" (кримінальне провадження № 62019000000000734 за ч. 2 ст. 212, ч. 2 ст. 209, ч. 2 ст. 366, ч. 2 ст. 364 КК України).

У матеріалах справи досліджується процес придбання часток телеканалу "Тоніс", який потім перейменували в телеканал "Прямий". Бенефіціарним власником активів є Володимир Макеєнко, якого вважають фунтом Порошенка.

80% статутного капіталу було придбано за $ 500 тис., водночас за заявами колишнього власника "Тоніса" Сергія Костеріна його реальна вартість близько $ 30 млн.

Тут теж не обійшлося без кіпрських офшорів. Крім того, направлені запити в Люксембург і Латвію щодо надання інформації про банківські рахунки та арешти частини з них. Отримано півтора десятка рішень судів на розкриття банківської таємниці та отримання тимчасових доступів до документів.

5. Справа картин Свинарчука (кримінальне провадження №42020000000000307 за ч. 2 ст. 201, ч. 3 ст. 212, ч. 3 ст. 358, ч. 3 ст. 209 КК України).

Гучна справа з контрабандними картинами, попри свою гротескність, одна з найперспективніших за швидкістю розслідування. У період 2006-2013 рік через митний кордон України переміщалися 42 картини всесвітньо відомих художників, вартість яких понад $ 5 млн. Митні платежі при цьому не сплачувалися, оскільки предмети мистецтва перевозили під виглядом... дипломатичного вантажу Почесного Консульства Республіки Сейшельські острови в особі Олега Свинарчука, кума Порошенка, який пізніше змінив прізвище на Гладковський і зайняв пост першого заступника секретаря РНБО.

Пізніше картини ще кілька разів перевозилися без відповідного свідоцтва митної служби та обов'язкових для культурних цінностей експертиз. Збитки бюджету слідство оцінює майже в 10 млн грн.

У кримінальному провадженні направлено 6 клопотань про міжнародно-правову допомогу: Великобританії, Німеччини, Польщі, Австрії, Британських Віргінських островів. Українська сторона просить надати вичерпну інформацію про обставини здійснення угод купівлі-продажу картин, їх подальше транспортування, і компанії, які здійснювали ці дії.

 

Loading...