В'язниця за землю: Юристи розповіли про нові схеми аферистів

Фото з відкритих джерел

Аферисти в телеграм-каналах пропонують українцям продати своє право на безкоштовну землю за 500-1000 гривень. Для учасників згода на отримання таких "легких грошей" може закінчитися фінансовими втратами та навіть тюремним терміном. Про це йдеться в статті Анни Пєшкової "Як українців обманюють на гроші напередодні запуску ринку землі" на сайті 112.ua.

Охочі підробити українці оформляють довіреність у нотаріуса на право отримання земельної ділянки та передають право надалі нею розпоряджатися потрібній особі. За даними автора, ділки мотивують українців віддати свою землю за безцінь тим, що приватизувати землю в Україні стає практично неможливо.

Ті громадяни, які погодилися отримати землю під фіктивну мету, стають співучасниками шахрайства. Залежно від суми збитку для держави, їм може загрожувати від п'яти років тюремного ув'язнення з конфіскацією майна, підкреслює в коментарі 112.ua юрист Ростислав Кравець. А його колега Максим Могильницький також вказує, що на довірителя може бути оформлений кредит.

"Як правило, громадянин не читає зміст довіреності, а присутність нотаріуса переконує довірителя в тому, що нічого протизаконного не відбувається. У довіреність ж включають максимальний набір повноважень. Серед них не тільки пов'язані з приватизацією землі, а й право взяти кредит в банку від імені довірителя, і передати землю в іпотеку. Надалі кредит банку не повертається, право вимоги на землю продається на торгах і потрапляє в потрібні руки", - цитує автор матеріалу юриста.

Голова Держгеокадастру Роман Лещенко визнавав, що подібні схеми (особливо за участю пільгових категорій, наприклад, учасників АТО), стають можливими завдяки участі в них чиновників відомства, які прискорюють процедури приватизації та переоформлюють сотні гектар землі на потрібних людей. "Навар" ділків становить десятки тисяч доларів.

"Те, що для реалізації схеми вже не вишукують АТОвців, які мають першочергове право на отримання землі, красномовно показує: прикриття термінового оформлення на пільговиків вже мало кого хвилює", - підкреслює Пєшкова.

Нагадаємо, український ринок землі запускається 1 липня 2021 року. Закон передбачає, що до 1 січня 2030 року ціна продажу земельних ділянок сільгосп призначення, виділених в натурі власникам паїв, не може бути меншою за їх нормативну грошову оцінку.Loading...