Українські румуни поскаржилися Бухаресту на адмінреформу та "примусову українізацію"

Українські румуни просять Бухарест захистити їхню мову Радіо Свобода Румунська служба

У Чернівецькій області 12,5% населення називають себе етнічними румунами

Національна рада румунів в Україні надіслала звернення до влади Румунії щодо порушення прав їхньої громади на освіту рідною мовою та проєкти адміністративної реформи. Про це повідомляє румунська служба "Радіо Свобода". 

Згідно з повідомленням, звернення ради надіслали до парламентських комітетів та урядових інституцій, які займаються румунами за кордоном, а також зовнішньою політикою, керівників парламенту, прем'єра та президента.

За словами авторів звернень, румуни, яких в Україні налічується близько 500 тисяч і які є другою нацменшиною після російської, "піддаються добре організованому систематизованому процесу примусової українізації" у "всіх сферах державної політики".

Новини за темою: У переговорах України з Угорщиною ніхто не йде на поступки, – Кулеба

Перш за все, йдеться про нібито порушення права українських румунів на освіту рідною мовою, а також про ризики проєктів адміністративної реформи у Чернівецькій області. Наразі румунська громада компактно проживає у чотирьох з 11 районів області, однак після реформи область поділять на 3-4 макрорегіони, а румуни в них становитимуть близько 10% населення.

Також українські румуни переконані, що це призведе до втрати їхнього представника у Верховній Раді, а також до зменшення представництва на місцевому рівні. Таким чином вони не зможуть захищати свої права на освіту, використання рідної мови та національну ідентичність.

Як зазначається, сусідню державу критикують за недостатнє відстоювання інтересів румунської громади в Україні, маючи на увазі захист інтересів на рівні двосторонніх відносин, і так і не відкритий Румунський культурний інститут.

Зокрема, громада просить Румунію досягнути з Україною домовленостей подібно до україно-угорських про збереження рідної мови у школах угорської громади та україно-болгарських про підтримку єдності болгарської громади в територіально-адміністративній реформі.

Новини за темою: Україна і Болгарія вирішили конфлікт щодо Болградського району

Нагадаємо, напередодні президент України Володимир Зеленський звільнив Олександра Банькова з посади посла України в Румунії.

Loading...