Томіленко: НСЖУ вимагає зняти з розгляду законопроєкт "Про медіа" через системні загрози свободі слова

Сергій Томіленко. Фото: Микола Тис/ZIK

Національна спілка журналістів України вимагає зняти з розгляду законопроєкт "Про медіа" через системні загрози свободі слова. Про це на своїй сторінці у Facebook заявив голова НСЖУ Сергій Томіленко.

"Проєкт закону "Про медіа" - це не закон для захисту медіа. Це не про посилення захисту, не про права журналістів, не про державні гарантії незалежності медіа (в тому числі економічної незалежності!), не про відповідальність посадовців і політиків за тиск на журналістів. Це законопроєкт про захист влади від журналістів, про санкції, про контроль за поширенням інформації і думки", - зазначив він і перерахував інші недосконалості документа.

Зокрема, за словами Томіленка, ними також є те, що:

- В тексті нового документу не враховано жодної з пропозицій, поданої НСЖУ після широких консультацій із регіональними журналістами і журналістськими колективами.

- Займатися посиленням регулювання медіа в час, коли в країні одні незалежні ЗМІ припиняють діяльність, а інші – скорочують обсяги і звільняють працівників, - це демонструвати абсолютну нечутливість влади до реальних потреб суспільства.

- Автори проєкту закону "Про медіа" пропонують скасувати низку інших законів, в тому числі - тих, які гарантують права журналістів чи забезпечують економічні засади діяльності медіа.

- У законопроєкті збережено ідею встановлення мегаконтролю над усіма медіа. Функцію регулятора пропонується покласти на Національну раду з питань телебачення і радіомовлення. Це політично заангажований орган, де половину складу призначають представники політичних партій Верховної Ради, а іншу половину – президент. В Нацраді немає жодного представника безпосередньо від медіа, журналістів чи захисника свободи слова. Тому вона більш зорієнтована на санкції проти ЗМІ, ніж на захист їх інтересів і розвиток ринку. Нацрада часто була тим батогом, який усі попередні влади використовували для тиску на телебачення і радіомовлення. А тепер цей "батіг" хочуть поширити на всі без винятку медіа. Це неприпустимо!

- Однією з основних новацій законопроєкту є впровадження регулювання діяльності інтернет-видань. І хоча в документі зазначається, що інтернет-видання можуть пройти добровільну реєстрацію, її відсутність не буде перешкодою для накладання санкцій із боку Нацради. … Водночас, медіарегулятори інтернету в цивілізованих країнах якщо і виникають, то лише після широких суспільних дискусій та винятково на умовах політичної незалежності.

"За свої потуги обмежити свободу слова колишній медійник і ексміністр Володимир Бородянський вже отримав клеймо "Ворог преси". Закликаємо народних депутатів не повторювати його помилок і не підтримувати законопроєкт, який містить загрози згортання свободи слова, посилення тиску і введення цензури з боку влади.

НСЖУ вимагає направити законопроєкт про медіа у Венеціанську комісію для аналізу на його відповідність європейським стандартам і зобов'язанням України перед Парламентською Асамблеєю Ради Європи.

Ми мріємо про Україну, вільну від цензури, з незалежними і сильними медіа, чесними журналістами, які розповідають людям правду", - підкреслив Томіленко і додав, що повний текст позиції найбільшої журналістської організації України опубліковано на сайті НСЖУ.

Loading...