Сьогодні в Україні вшановують пам’ять жертв Бабиного Яру

Меморіал загиблим у Бабиному Яру Фото з відкритих джерел

Цього дня у 1941 році нацисти розстріляли понад 22 тисячі мирних мешканців

В Україні 29 вересня відзначають День пам'яті жертв Бабиного Яру - одного із найжахливіших символів Голокосту. У ці дні, 29 та 30 вересня 1941 року, в Києві, який захопили нацисти, військові вперше масово розстріляли беззбройне цивільне населення. Протягом двох днів загинула 33 771 особа, повідомляє Український інститут національної пам'яті. 

Так, з 29 вересня по 11 жовтня 1941 року есесівці вбили понад 50 тисяч людей - майже все єврейське населення міста. 29 вересня нацисти встигли до 18:00 розстріляти приблизно 22 тисячі осіб. 1, 2, 8 і 11 жовтня розстріляли тих, хто не з’явився за наказом – ще приблизно 17 тисяч осіб.

19 вересня 1941-го війська Вермахту увійшли до Києва. За кілька днів вибухнули будівлі у Київській цитаделі та на Хрещатику, в результаті чого загинуло чимало солдатів та офіцерів Вермахту. Вибухи стали зручним приводом для окупантів провести показову каральну акцію. У підривах звинуватили євреїв.

Місцем масових розстрілів було обрано Бабин Яр – балку на північному заході Києва довжиною у два з половиною кілометри, яка місцями сягала 50-метрової глибини. "Дорога смерті", якою пройшли десятки тисяч євреїв 29 вересня 1941 року, пролягала від Лук’янівської площі по вул. Мельникова до перших воріт Єврейського кладовища, далі – на вул. Кагатну (нині – сім’ї Хохлових), потім по вул. Табірній (нині – Дорогожицькій). Наприкінці вулиці влаштували ворота, за які людей пропускали групами по 30-40 осіб. Перед тим у них забирали одяг, особисті речі та коштовності. Згодом людей змушували роздягатися догола та спускатися до яру, де клали долілиць, шар за шаром, а вздовж рядів ішли німецькі поліцейські й вбивали їх пострілами в потилицю.

Новини за темою: Держкіно виділить майже 50 мільйонів гривень на фільм "Бабин Яр"

За попередніми підрахунками, за роки Другої світової війни у Бабиному Яру загинуло від 100 до 150 тисяч осіб – євреїв, ромів, караїмів, радянських військовополонених, учасників українського націоналістичного руху опору, пацієнтів психіатричної клініки та представників інших національних чи соціальних груп, яких окупанти вважали "зайвими". Останній розстріл відбувся 4 листопада 1943-го, а 6-го до Києва увійшла Червона армія.

Братською могилою і символом Голокосту став Бабин Яр. В Україні пам'ять про трагедію щороку вшановується на державному рівні.

Нагадаємо, раніше команда Меморіального Центру Голокосту "Бабин Яр" опублікувала відкритий лист до громадськості, в якому закликала припинити судити, хто "правильно" вшановує пам'ять наших предків, а хто – ні, адже це є тією непомітною точкою, з якої й починаються усі подібні трагедії. 

Loading...