live

Роботу втратив кожен десятий, гроші за місяць закінчаться, карантин схвалюють. Що соціологія говорить про настрої українців

Карантин в Україні Страна.ua

Прийшла перша соціологія щодо карантинних заходів, які введено по всій Україні з 12 березня.

З одного боку українці розуміють необхідність жорстких заходів і готові до зростання обмежень - аж до введення надзвичайного стану. І влада швидше за все буде на підставі таких настроїв і далі посилювати карантин (що, власне, вже і відбувається).

З іншого - страх залишитися без роботи і доходів як мінімум рівновеликий побоюванню підхопити коронавірус. Вже зараз кожен десятий, судячи з опитувань, втратив роботу і частину березневої зарплати. І це карантин ще не строгий, триває менше місяця і поки у людей є запаси. Про це повідомляє "Страна.uа".

Якщо ж влада ізолює суспільство в квартирах за європейським зразком, з забороною виходити без крайньої потреби - ці запаси у більшості населення зникнуть за місяць. І тоді, мабуть, згода з обмеженнями різко закінчиться. Як і підтримка влади, яка поки ще є.

"Страна" розібрала підсумки опитувань, які провели соціологічні групи "Рейтинг" та Info Sapiens.

Коронавірус - загроза, потрібні жорсткі заходи

87% українців вважають поширення коронавірусу загрозою. В середині місяця таких було на 14% менше. При цьому лише половина українців вірять, що хвороба торкнеться їх сім'ї.

Соціологічна група "Рейтинг"

При цьому менше всього бояться захворіти жителі сходу України, а більше - на півдні.

IS

Тобто, чим більше хворих (а прогрес хвороби більше ста чоловік на день), тим більше люди відчувають небезпеку. І це закономірно.

Питання тільки в тому, як ці дані зможе використовувати влада.

Підтримка дій влади

Опитування фіксують: українці в принципі готові до ще суворіших заходів карантину. Вони підтримують практично всі, що вже впровадила влада і навіть те, що ще на стадії обговорення.

Наприклад надзвичайний стан, заборону на масові заходи, страйки, обмеження в'їзду-виїзду з міст, зупинку і огляд транспорту. І навіть комендантську годину.

Єдине, чого українці не хочуть - це реквізиції у населення та юросіб їхнього майна на потреби боротьби з карантином. За це виступають лише 14% опитаних.

По інших позиціях - підтримка від 49 до 83%, тобто більш-менш переконливою більшістю.

Соціологічна група "Рейтинг"

Також понад 70% - за штрафи за порушення карантину. В цілому заходи, що вживаються владою оптимальними вважають 58%. І лише 28% виступає за їх подальше посилення.

Одночасно 73% українців вважають карантин ефективним. А 83% згодні з тим, що він повинен тривати до 24 квітня.

Соціологічна група "Рейтинг"

При цьому тільки 59% заявляють, що стали менше виходити з дому, до чого невпинно закликає влада. Найбільше сидять вдома на заході України, а виходять з дому - на сході.

Це може пояснюватися більшою кількістю великих міських підприємств на сході, що змушує більше людей ходити на роботу. У той самий час на заході переважає приватний сектор і натуральне господарство. Що дозволить багатьом пересидіти карантин.

Крім того, на західній Україні більше хворих - тому рівень тривоги там вище. Втім, там він був високий і до спалаху хвороби: згадати хоча б молебні у Тернопільській області і гімн у Львівській - за те, щоб регіони не привезли на обсервацію українців з Уханю.

Соціологічна група "Рейтинг"

Цікаво в регіонах України пройшли тест на солідарність.

Людей запитали, чи потрібно повертати додому українців, які застрягли за кордоном і є потенційними переносниками вірусу.

Найменш лояльні до цієї ідеї в центрі країни - майже 40% впевнені, що повертати співгромадян не потрібно. Проти 30% тих, хто за повернення. Ще 24% тих, хто говорить, що потрібно робити це вибірково.

На півдні голоси розділилися порівну. А на заході і сході тих, хто за повернення, виявилося більше.

Соціологічна група "Рейтинг"

З інститутів влади найбільш позитивно сприймають дії президента. Мабуть, його постійні відеозвернення роблять свою справу - незалежно від того, наскільки в реальності ефективний Зе.

Але і незадоволених ним теж чимало: 30%.

Число тих, хто хвалить МВС лише трохи - на 4% - більше критиків Авакова. Приблизно та сама пропорція у прем'єра Дениса Шмигаля.

А от у МОЗ негативна динаміка - 8%. Його дій не сприймає 46% українців.

При цьому у всіх перерахованих відомств порівняно з серединою березня число симпатиків підросло. Найбільше - у Зеленського.

Соціологічна група "Рейтинг"

Тобто поки карт-бланш і в президента, і в прем'єра, і в глави МВС - основних героїв коронавірусной епопеї в Україні - є. Але судячи з опитувань, що це триватиме рівно доти, поки люди працюють і отримують зарплату. Адже від коронавірусу більшість одужає, а з бідності за підсумками економічної кризи випливуть не всі.

Робота і зарплата

Друге (а для когось і перше) питання карантину - чи будуть доходи, щоб його пройти.

До початку обмежувальних заходів постійна робота була у 65% опитаних українців. На час карантину працюючих стало менше: 4% заявили, що їх звільнили або скоротили.

З тих, хто залишився працювати, практично половина пішла на дистанційну роботу.

Соціологічна група "Рейтинг"

При цьому ходити на роботу і навчання продовжують 43% опитаних. Причому в селах і маленьких містах це роблять частіше, ніж у мегаполісах. По-перше, там менше контролю. По-друге - у великих містах багато офісних працівників, які можуть працювати і у віддаленому режимі.

Дистанційно продовжили вчитися і працювати 24% українців, повідомляє Info Sapiens.

IS

При цьому похід на роботу назвали причиною виходу з будинку 28% українців. Що приблизно відповідає показнику вище. Найбільше ходять на роботу жителі сходу країни - 37% і півдня - 33%. На заході в центрі цей показник набагато нижчий - 21 і 25%.

Соціологічна група "Рейтинг"

Якщо влада введе повну заборону на вихід з дому, люди протримаються вкрай недовго.

42% українців не готові перебувати під "домашнім арештом" більше 2-3-5 днів. Серед малозабезпечених такий відсоток ще більше.

Соціологічна група "Рейтинг"

Але скільки люди зможуть максимально просидіти на карантині, якщо втратять роботу? 63 відсоткам опитаних українців запасів вистачить менше, ніж на місяць.

Жити пів року без роботи або соцвиплат зможуть лише 6% населення, а рік - тільки 3%.

Соціологічна група "Рейтинг"

Найвразливіші групи - на південному сході, де життя пов'язане з роботою на великих підприємствах. Довше них зможуть протриматися без зарплати на аграрних заході і центрі.

Соціологічна група "Рейтинг"

При цьому 87% українців бояться затяжної економічної кризи. Цей страх рівнозначний побоюваннями, що коронавірус підхопить хтось із близьких.

Соціологічна група "Рейтинг"

А 60% українців вже постраждали від кризи. Майже у 40% впав регулярний дохід, а 16% взагалі його втратили. Ще 14% втратили роботу і 10% зазнали різного роду збитки через карантин.

Головний збиток відчули на собі жителі великих міст, йдеться в дослідженні Info Sapiens.

IS

При цьому українців, які бояться втратити доходи, більше, ніж тих, хто боїться заразитися коронавірусом.

Повної втрати доходу або його зменшення побоюються 63% опитаних (плюс 23% тих, хто боїться втратити роботу). А захворіти - 43%.

IS

Вже зараз, після зупинки транспорту і закриття сфери послуг в Україні, роботу втратив кожен десятий. І менше половини працівників отримають повну зарплату за березень.

IS

При цьому залишається острівцем стабільності держсектор: його працівники частіше отримують зарплату в повному обсязі і їх рідше звільняють.

Мабуть, тому що КЗПП дотримується лише в держсекторі: там працевлаштовують офіційно і платять зарплату без "конвертів" (хоча і платять менше, ніж у приватному секторі).

IS

Loading...