"Отримують менше, ніж охоронці в АТБ". Гірники шахт Коломойського і Ахметова 11 день продовжують страйк

У Кривому Розі шахтарі протестують через низкі зарплати Фото з відкритих джерел

Шахтарі вимагають, щоб мінімальний рівень зарплат стартував з тисячі доларів, проте роботодавці запити шахтарів визнали завищеними

У Кривому Розі вже 11 днів тривають страйки шахтарів. Під землею на даний момент знаходиться більше 300 гірників, їх дружини також готові приєднатися до акції - перекрити рух на трасі. Зокрема, мітингують робітники шахт "Жовтнева", "Батьківщина", "Тернівська", "Гвардійська", які входять до складу Криворізького залізорудного комбінату. Про це повідомляє "Страна".

Як зазначається, комбінат знаходиться в управлінні у компанії "Метінвест" Ріната Ахметова і групи "Приват" Ігоря Коломойського. Однак, за словами голови Незалежної профспілки гірників Михайла Волинця, менеджмент підприємства на сьогоднішній день підконтрольний Коломойському.

Зокрема, шахтарі влаштували страйк з метою виконання кількох їхніх вимог: підвищення зарплат, поліпшення умов роботи, повернення пільгового стажу за списками 1 і 2, виключення порушення при атестації.

"Зарплати за окремими категоріями робітників не переглядали з 2013 року. Є робітники (допоміжних професій, наприклад, підземні стовбурові), яким нараховують всього по 7-8 тисяч, а на руки вони отримують менше 6 тисяч. У представників так званих основних професій (гірські майстри, транспортники та ін.) зарплати вище — до 10-15 тисяч, але на руки виходить все одно навіть менше, ніж охоронці АТБ. У деяких шахтарів зарплати до 30 тисяч гривень, але таких одиниці. Шахтарі вимагають, щоб мінімальний рівень зарплат стартував з тисячі доларів (тобто, 28 тисяч гривень на місяць - ред.), і вже від нього налічували надбавки і коефіцієнти", — розповів Волинець.

Новини за темою: Голова профспілки гірників вимагає втручання Шмигаля і Зеленського в ситуацію з криворізькими шахтарями

За його словами, роботодавці запити шахтарів визнали завищеними. Зокрема, вони пропонують для основних спеціальностей підвищити зарплати на 10%, для інших - на 25%. Однак, шахтарі на це не згодні. 

Волинець зазначив, що профспілка пропонує по-новому розписати зарплатну сітку для всіх спеціальностей.

Тоді як адміністрація підприємства нещодавно заявила про підписання меморандуму з робітниками і вже опублікувала наказ про підвищення тарифних ставок на 25% для низки спеціальностей. Водночас мітингувальники запевнили, що меморандум керівництво підписало "саме з собою", а підвищення зарплат вважають недостатнім. 

Пізніше, в ситуацію вже втрутилася влада, а на шахтах побували представники Міненергетики та Мінекономіки.

"З мітингувальниками зустрівся також нардеп з Кривого Рогу Юрій Коровченко (Юзик). І, за словами Волинця, це ще більше підвищило загострення. Так як, замість того, щоб допомогти шахтарям вирішити проблему, їх намагаються посварити. І запустити "по великому колу" - по новому складати колективні договори. А на час "світової" діятимуть колишні латки і умови", - зазначили в Стране. 

Також профспілка гірників надала "Стране" відео, на якому видно як Юзик зустрічається з мітингувальниками-шахтарями. Зазначається що політик стоїть осторонь, а його помічник переконує людей заново переглянути колективні договори, відв'язатися в них від прожиткового мінімуму, і прив'язатися до мінімальних зарплат. Однак, для початку він запропонував поміняти керівництво профспілок.

"Це як у багатоповерхівках, де є ОСББ. Якщо вас щось не влаштовує, ви збираєте збори і піднімаєте ворсовість керівництва", — зазначив помічник Юзика.

У свою чергу, в незалежній профспілці гірників зазначили, що нардеп "фактично провокує профспілку, яка є організатором мітингу, на зміну керівництва".

"Це порушення закону про профспілки, Конституції України, Конвенції 87 Міжнародної організації праці. Якщо вони (люди Юзика і Коломойського - ред.) якимось чином отримають владу в місцевих профспілкових організаціях, можливі навіть міжнародні санкції, в тому числі проти Коломойського", — пояснив Волинець.

Новини за темою: Страйк шахтарів у Кривому Розі: У гірників, які вже 6 діб перебувають під землею, погіршилося здоров’я, – Павлов

Криворізький залізорудний комбінат є найбільшим в Україні виробником агломераційної руди, яка використовується на внутрішньому ринку, а також експортується до Словаччини та Чехії. Минулого року продажі склали 254 млн доларів, що більше ніж на 70 млн перевищує показники 2018 року.

EBITDA (прибуток до вирахування податків) за рік виріс удвічі - з 44 до 88 млн доларів. І зараз, незважаючи на коронакризу, ціни на залізну руду тримаються на високому рівні.

Однак, є інша версія того, що відбувається.

"Двом олігархам - Коломойському і Ахметову - на підприємстві тісно. Зараз пішла гра на вичавлювання. Але весь менеджмент там - люди Коломойського, і за фактом його позиції сильніші. А протести шахтарів, в тому числі, із залученням суспільної уваги і втручанням влади можуть, як мінімум, привести до кадрових перестановок (вже відомо, що на шахтах найближчим часом пройдуть Держпраці - ред.), а в перспективі і послабити вплив Коломойського на комбінат, чим напевно скористається Ахметов. Тим більше, що він має вплив на профспілки гірників", - розповіло "Стране" джерело, знайоме з ситуацією навколо підприємства.

Втім, робітники таку версію відкидають.

"Реально просто дістало, що нам не переглядають зарплату роками і жахливі умови праці. Платять фактично за курсом 2013 року. Нам, якщо чесно, все одно хто власник. Нас цікавить тільки, щоб ми отримували гроші, які не соромно додому приносити. А то дружини вже посилають збирати полуницю в Польщу, мовляв, там більше платять", - сказав "Стране" один з гірників.

"Конфлікт назрівав вже давно. Щороку були хвилювання з приводу відсутності гідної зарплати, відсутності нормального обладнання, нормальних умов роботи. Це тягнеться з року в рік. Адміністрація нас не чує. Нас завжди обманювали, нам обіцяли і нічого не виконували. Все ставало гірше, гірше і гірше. Поміняли систему оплати праці так, що все повісили на роботяг. Вони з себе зняли всю відповідальність. Якщо ти приходиш на роботу і чогось немає, то їх це не цікавить. Ми самі купуємо інструменти собі, шланги. Все купуємо самі. У нас шведи приїжджали в шахту, впроваджували нову техніку, так вони фотографувалися з нашим інструментом. Каже "У мене дід на такому бурив. Можна сфотографуватися?" Коли вони чують, що у нас люди по 10 років в шахті працюють, вони кажуть ви, напевно, мільйонер? А йому відповідають "Та ні, взяв кредит, треба попрацювати ще на пенсії. У нас по ТБ всяку маячню показують. Реальні проблеми у нас не показують. Це що, не проблема, що 300 чоловік під землею сидять? Це НС на рівні країни. Жоден канал не показує. Вже повинні не Білорусь показувати, а Кривий Ріг, що тут така НС. І ніхто не хоче розмовляти з робітниками. Вакуум повний", - розповіли "Стране" робітники.

Нагадаємо, нещодавно ще  90 гірників шахти "Гвардійська", 60 гірників шахти "Тернівська", 214 гірників шахти "Батьківщина" оголосили підземний протест на знак солідарності з вимогами 29 гірників "Жовтневої", які вимагають збільшення зарплат та покращення умов праці.

Loading...