Оксана Марченко і Віктор Медведчук забезпечили медичними засобами протитуберкульозний диспансер в Дрогобичі, який влада збирається закрити

112.ua

Оксана Марченко і Віктор Медведчук продовжують за власні кошти допомагати українським медустановам. До Дрогобицького протитуберкульозного підрозділу Львівського центру легеневого здоров'я привезли засоби індивідуального захисту для медиків: маски, окуляри, рукавички, а також дезінфікуючі засоби, господарське мило, пральний порошок. Про це йдеться у сюжеті "112 Україна".

Потреба у цій допомозі виникла, оскільки держава не забезпечила протитуберкульозний диспансер необхідними засобами. Поки вона фінансує тільки енергоносії та зарплату персоналу для співробітників диспансеру, а інші витрати практично не покриваються.

Проте доля пацієнтів диспансеру та медиків все одно під питанням. Після приїзду в медустанову представники "Фонду Оксани Марченко" виявили, що її стаціонар закрито: пацієнтів перевезли до Львова. Також готується до закриття поліклініка. Більше ніж 70 медиків з 1 липня залишаться без роботи.

До цього призвів другий етап медреформи, в рамках якого заклад приєднали до Львівського центру легеневого здоров'я. Раніше під час оптимізації вже припинило існування дитяче стаціонарне відділення. Його перенесли в корпус центру, де розташовані стаціонарні відділення для дорослих з бактеріовиділенням. Медики розповідають, що це становить загрозу дітям.

"З кожним разом ситуація стає дедалі сумнішою. На сьогодні тут амбулаторно лікуються трохи більше ніж 100 пацієнтів. Медики вдячні нашому фонду, проте схоже, що Дрогобич завдяки нашій медичній реформі залишається зовсім без цієї медустанови", - розповідає представник Фонду Оксани Марченко Олексій Басманов.

Диспансер обслуговував близько пів мільйона пацієнтів з південної частини Львівської області. Стаціонарно тут можуть лікуватися 30-40 осіб, амбулаторно медики здатні обслуговувати понад 250 хворих на день. Юрій Скурчанський, директор Дрогобицького міжрайонного протитуберкульозного підрозділу Львівського центру легеневого здоров'я, розповідає: хоч на перший погляд цифри невеликі, обсяг роботи істотний.

"Хтось вважає неправильним те, що в нашій лікарні мало пацієнтів і багато персоналу, але це необхідно, оскільки пацієнт потребує тривалого лікування. Існує міф про те, що туберкульоз швидко лікується, але насправді на боротьбу з ним йде мінімум пів року, а то і рік, якщо випадок важкий", - пояснює він.

112.ua

Лікар-фтизіатр диспансеру Світлана Рудик розповідає, що за три місяці на її балансі з'явилося 22 хворих, які вперше захворіли на туберкульоз. Також вона лікує 10 хіміорезистентних, важких хворих. Чи отримають вони тепер гідну допомогу - невідомо.

Сам протитуберкульозний підрозділ перебуває в дуже хорошому стані. Його повністю реконструювали 10 років тому коштом європейських партнерів України. Також на відновлення приміщення пішло 5 млн грн платників податків. Медики нарікають: виходить, що гроші було витрачено даремно.

Сам медзаклад вкрай економно витрачає бюджетні кошти. Директор протитуберкульозного підрозділу підраховує: у 2017-2018 роках на одного хворого йшло в середньому 60 тис. грн, тоді як у більшості медзакладів лікування хворий обходиться мінімум у 100 тис., а то й більше. Але виявилося, що держава слабо зацікавлена у такій економії.

"Обслуговування в нашій лікарні відповідає всім стандартам. У нас чудовий заклад та чуйні керівники. Ми любимо хворих, а вони - люблять і поважають нас. І тут як грім серед ясного неба говорять, що з 1 липня нас закривають як непотрібну установу. В понеділок дуже плакала, бо під вікном стояли швидкі. Хворі не хотіли їхати до Львова. Перед очима 20 років пролетіли як один день. Ми не можемо зрозуміти, чому влада нас покинула і що нам далі робити", - розповідає лікар-фтизіатр Світлана Рудик.

За словами Скурчанського, європейський рівень захворюваності становить від 5 до 15 осіб на 100 тис. населення. В Україні ж цей показник приблизно в 10 разів вищий - від 55 до 120 осіб. А за даними Центру громадського здоров'я, на кінець березня 2020 року лікування отримують близько 17 тис. пацієнтів з туберкульозом. Чи зможуть вони розраховувати на гідний рівень медичної допомоги в умовах закриття профільних медустанов - невідомо.

Віктор Медведчук і Оксана Марченко вже давно за свій рахунок допомагають медустановам дезінфікуючими засобами, захисним одягом і спеціальним медичним обладнанням. Днями допомогу отримали 20 лікарень по всій Україні. Унікальне медичне обладнання отримав Інститут серця. Також Фонд Оксани Марченко передав медустановам Одеської області термометри і пульсоксиметри, а Черкаської області - гематологічний аналізатор і багатофункціональні ліжка.