Новий локдаун вдарить по ВВП та валютному курсу, – економісти

Фото з відкритих джерел

Запровадження повного локдауну, можливість якого обговорюється зараз в уряді, дуже відчутно вдарить по економіці України, переконані економісти. Про це у своїй статті для 112.ua "Уряд готується "зупинити" країну: Наслідки для економіки та українців" пише журналістка Наталія Лебідь.

Намір закрити всю сферу розваг, торгівлю промисловими товарами та ресторанний бізнес на період різдвяно-новорічних свят призведе до того, що бюджет країни недоотримає звичні надходження.

"Один місяць локдауну загрожує нам втратою 2% ВВП. Якщо він буде в грудні, це посилить падіння ВВП з прогнозованих 5% приблизно до мінус 6,5-7%. Якщо ж повний локдаун триватиме і в січні, швидкого відновлення економіки вже не буде", – прогнозує економічний експерт Олексій Кущ.

Він же додає, що внаслідок такої ситуації неминуче постраждають навіть "захищені статті бюджету", тобто пенсії та інші соціальні виплати. В кращому випадку ці виплати надійдуть до абонентів із затримкою.

Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко зауважує, що ВВП країни падатиме саме через тимчасове згортання торгівлі та сфери послуг, від яких значною мірою залежать його показники. "Ми побачимо в четвертому кварталі обвал ВВП на 11%. А оскільки ми не знаємо, коли карантин закінчиться, то це може бути удар і по першому кварталу наступного року", – зазначає він.

Охріменко прогнозує також падіння роздрібної торгівлі – мінімум на 20% порівняно з минулим роком. І скорочення реальних зарплат (на тлі зростання номінальних) – до 10%.

Також експерти зазначають, що запровадження карантинних обмежень не може не позначитися на валютному курсі – гривня неодмінно подешевшає порівняно із доларом.

Політолог Кирило Сазонов зауважує, що попри роботу в локдаун аграріїв та великих промислових  підприємств безперервного циклу (а саме вони є основними платниками податків до бюджету) малий бізнес прогнозовано постраждає, а обіцяна владою виплата у 8 тисяч гривень на кожного ФОПа ситуацію не врятує.

До того ж на ці виплати треба взяти десь гроші, а державна скарбниця – порожня, говорить Сазонов. Для того, щоб віднайти кошти, держава має перейти в режим жорсткої економії і відмовитись від низки чиновницьких посад та високих окладів. Проте невідомо, чи входить саме це у плани уряду.

Нагадаємо, в Україні через різке збільшення числа хворих на COVID-19 уряд розглядає різні варіанти подальшого карантину, один з яких - локдаун. Разом з тим, незважаючи на жорсткі карантинні обмеження, об'єкти критичної інфраструктури можуть продовжити роботу.

Раніше голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія заявив, що ймовірність того, що уряд введе в Україні так званий інтелектуальний локдаун, становить 90%. Також повідомлялося, що локдаун може бути введений з 23 грудня по 15 січняХоча міністр охорони здоров'я Максим Степанов пізніше спростував інформацію про те, що є рішення про введення локдауну з 23 грудня.

Loading...