Мовний омбудсмен виступив із вимогою зберегти для всіх комплексне ЗНО з української мови та літератури

Фото з відкритих джерел

Раніше в УЦОЯО заявили, що спрощене ЗНО запроваджують для технічних спеціальностей

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь звернувся до прем'єр-міністра Дениса Шмигаля із вимогою зберегти комплексне зовнішнє незалежне оцінювання з української мови та літератури для всіх здобувачів вищої освіти. Відповідне звернення оприлюднив "Укрінформ". 

Як зазначається, 14 вересня 2020 року Український центр оцінювання якості освіти (УЦОЯО) презентував ініціативу виключити для більшості спеціальностей складання обов'язкового комплексного ЗНО з української мови та літератури.

Натомість пропонується залишити обов'язковим ЗНО лише з української мови, а комплексний тест з української мови та літератури зробити необхідним лише для вступу на спеціальності "з підвищеними вимогами до гуманітарних знань". Аналогічна пропозиція зафіксована і в проєкті умов прийому до закладів вищої освіти на 2021 рік, розроблених відповідно до Закону України "Про вищу освіту".

Новини за темою: З 2021 року математика стане обов'язковим іспитом для випускників, - УЦОЯО

"Вважаємо, що вилучення української літератури як обов'язкового навчального компонента з тестових випробувань вступників - це одна з найбільших загроз як щодо освітньої реформи, так і загалом державної гуманітарної політики. Відомо, що опанувати українську мову без вивчення української літератури неможливо. Більше того, українська література, високий рівень її викладання і зацікавленості школярів, читацька грамотність яких серед пріоритетів міжнародної програми з оцінювання освітніх досягнень учнів PISA, – один із дієвих інструментів національної безпеки та оборони в умовах гібридної війни. Саме тому сьогодні надзвичайно важливо зберегти комплексне ЗНО з української мови та літератури для вступу на всі спеціальності. Нам не потрібні такі експерименти, які можуть нанести значний удар по українській освіті та гуманітарній сфері в цілому", - заявив Кремінь.

Як альтернативний варіант пропонується розробити тестові завдання кількох рівнів складності з української літератури для вступників в залежності від того, на які спеціальності вони вступатимуть: "гуманітарні" чи "технічні". 

Окрім цього, омбудсмен наголосив, що звернення до прем'єр-міністра України вже підтримали виші, академіки, професори, науковці, шевченківські лауреати, поети, письменники та українські музиканти. Зокрема: Львівський національний університет імені Івана Франка, Київський університет імені Бориса Грінченка, Луцький національний технічний університет, Національний університет "Острозька академія", Іван Леньо (гурт "KOZAK SYSTEM"), Сергій Фоменко (гурт "Мандри"), Сергій Танчинець (гурт "БЕZ ОБМЕЖЕНЬ").

Новини за темою: МОН продовжив терміни вступу до закладів профосвіти до листопада

Нагадаємо, нещодавно заступниця директора Центру оцінювання якості освіти Тетяна Вакуленко заявила, що зовнішнє незалежне оцінювання 2021 року орієнтовно відбудеться з 21 травня по 16 липня.

Loading...