Як розпізнати перші ознаки інсульту і що категорично не можна робити до приїзду медиків

etcetera.media

До приїзду бригади швидкої не можна приймати препарати для зниження тиску, їсти та пити

Інсульт може розвинутися раптово. Це дуже небезпечний стан, що здатен викликати параліч і навіть смерть. Симптоми інсульту зазвичай розвиваються швидко, і для того, щоб уникнути серйозних наслідків і тривалого відновлення, допомога лікарів потрібна негайно. Лікар-невропатолог вищої категорії, член робочої групи Національної служби здоров'я України, кандидат медичних наук Дмитро Лебединець розповів в інтерв'ю для видання "Факти", як швидко визначити симптоми інсульту і що можна зробити до приїзду медиків.

"Факторів ризику багато, але є ті, на які вплинути не можна. Це вік: чим старша людина, тим більше ризик розвитку інсульту, а також спадковість і чоловіча стать. Але набагато більше факторів, які піддаються змінам. Важливо приборкати гіпертонічну хворобу, приймаючи препарати та контролюючи тиск. На жаль, багато людей не хочуть або забувають пити таблетки. Близько 70%, а за деякими даними - до 90% пацієнтів з інсультом мають гіпертонічну хворобу", - зазначив експерт.

Він додав, що алкогольні напої також є фактором ризику, оскільки алкоголь шкодить судинній стінці, погіршує її еластичність і може призвести до розриву судини. Це, у свою чергу, призводить до геморагічного інсульту, який протікає більш важко, ніж ішемічний. Також ризик інсульту підвищують цукровий діабет, куріння і миготлива аритмія.

При підозрі на інсульт потрібно відразу ж викликати медиків.

"Як можна швидше викликати швидку допомогу. Важливість фактора часу підкреслена і в англійській абревіатурі симптомів інсульту FAST (face-arm-speech-time), і в українській: "МОЗОК-Час" (мовлення-обличчя-запаморочення-очі-кінцівки та час). Кожна хвилина зволікання обертається загибеллю двох мільйонів клітин головного мозку — нейронів. До приїзду бригади швидкої не можна приймати препарати для зниження тиску. Його не повинні збивати й лікарі, які прибули на виклик, навіть якщо рівень досягає 220 міліметрів ртутного стовпа", - зазначив Лебединець і додав, що пацієнтам не можна також їсти та пити.

Новини за темою: 30 тисяч на інфаркт, 27 – на інсульт: Кабмін змінив тарифи на лікування

Нагадаємо, спеціалісти стверджують, що найкращий і найбільш ефективний спосіб захиститися від інсульту - це контролювати свій артеріальний тиск. Крім того, дієтологи рекомендують вживати п'ять продуктів, які допоможуть знизити ризик інсульту, серед них: вівсянка (допомагає знизити рівень небезпечного холестерину), чорниця (а також ожина, лохина, чорна смородина та інші чорні і червоні ягоди, бо в них багато антиоксидантів, які сприяють розширенню кровоносних судин), банани (велика кількість калію може допомогти в зниженні тиску), мигдаль (мононенасичені жири допомагають тримати рівень холестерину) та шпинат (містить багато магнію, а ще - фолієвої кислоти та вітаміну В).

Loading...