Кузьмін: В операції з порятунку Кучми у справі Гонгадзе брали участь і Порошенко, і Зеленський

Ренат Кузьмін Фото з відкритих джерел

Колишній заступник генерального прокурора, народний депутат від "Опозиційної платформи - За життя" Ренат Кузьмін розповів в інтерв'ю "Страні" про те, чому досі не розслідується справа про замовників вбивства журналіста Георгія Гонгадзе.

Далі наводимо текст матеріалу дослівно:

17 вересня виповнюється 20 років з дня вбивства Георгія Гонгадзе. 

Відтоді отримали вирок лише безпосередні виконавці вбивства - Пукач та його підлеглі. Водночас замовники в судовому порядку так і не встановлені.

На знаменитих "плівках Мельниченка" є записи з кабінету експрезидента Леоніда Кучми, в яких голос, схожий на голос Кучми дає команди розправитися з журналістом.

Тому версія про причетність Кучми, а також ексміністра внутрішніх справ Юрія Кравченка та ексглави Адміністрації президента Володимира Литвина є найбільш поширеною. Але, повторимося, до суду ці справи так і не дійшли.

Напередодні річниці смерті журналіста "Страна" взяла інтерв'ю у нардепа від фракції "Опозиційна платформа - За життя" Рената Кузьміна. Будучи першим заступником генрокурора України, Кузьмін в 2010 році розслідував справу про замовників вбивства. Зокрема, було відкрито справу проти Леоніда Кучми. Однак потім, у 2011 році, його закрили за рішенням суду.  

- Ви свого часу, будучи першим заступником генпрокурора, розслідували справу про причетність Леоніда Кучми до замовлення вбивств Георгія Гонгадзе. Наскільки дані розслідування підтверджують причетність Кучми до цього злочину?
 
- Справа про причетність Кучми до вбивства Гонгадзе була закінчена і готувалася до направлення до суду для розгляду по суті. У ній було достатньо доказів для звинувачення експрезидента у скоєнні цього злочину і достатньо підстав для винесення судом обвинувального вироку.
 
- Хто, крім Кучми, ще був причетний до замовлення і організації вбивства Гонгадзе? Володимир Литвин? Юрій Кравченко? 
 
- На причетність до вбивства перевірялися всі, кого ви перерахували. Генерал Пукач докладно розповідав про роль Кучми, Кравченка і Литвина в цьому злочині. Його свідчення добре зафіксовані в протоколах допиту. Версія про їхню причетність до вбивства була пріоритетною. На жаль, вона була "похована" разом зі справою Кучми.
 
- А чому справу Кучми поховали за часів Януковича і досі до неї не повертаються?
 
- За інформацією, яку отримала наша слідча група, за "похорон" цієї справи був сплачений нечуваний навіть за сьогоднішніми мірками хабар. В результаті справу проти Кучми було закрито, а слідчим і прокурорам було заборонено не тільки пред'являти Кучмі звинувачення в причетності до вбивства Гонгадзе, але навіть викликати його на допити.

Відтоді пройшло дуже багато часу, за який найближчому оточенню Кучми та їх іноземним "партнерам" вдалося не тільки "відбілити" репутацію експрезидента в громадській думці, в тому числі і на Заході, а й дискредитувати членів нашої слідчої групи, а також деяких важливих свідків звинувачення.

Крім того, при, м'яко кажучи, дивних обставинах пішли з життя всі ключові свідки і очевидці тих подій. Ну, а призначення Кучми керівником української делегації в ТКГ з реалізації Мінських угод не можна сприймати інакше, ніж його повну легітимізацію в очах світової спільноти, яка колись вимагала відправити експрезидента за грати.

Тут, як ви розумієте, будь-яка спроба притягнути Кучму до відповідальності за вбивство Гонгадзе натрапила б на істерики українських псевдопатріотів, грантоїдів та їхніх заокеанських господарів щодо чергової "зради" і зриву мирного процесу на Донбасі.

Все це необхідно розцінювати як спецоперацію з "Порятунку рядового Кучми", в якій брали участь Порошенко і Зеленський. І продовжують брати участь. Я впевнений у змові між ними, як упевнений і в тому, що при Зеленському, як і при Порошенку, як і при Януковичі, організатори і замовники вбивства Гонгадзе до кримінальної відповідальності притягнуті не будуть.
 
- Є думка, що Гонгазе вбили під плівки. Тобто ті люди, які нацьковували Кучму проти Гонгадзе, вже знали, що є записи розмов з кабінету Кучми, в яких згадується Гонгадзе. Наскільки ця версія вірна?
 
- Будь-які слідчі версії, поки вони не будуть підтверджені вироком суду, є лише версіями, тобто припущеннями. Слідство розглядало і таку версію теж. Але навіть така версія не знімає відповідальності з експрезидента.

Пам'ятаєте що було на тих плівках? На них людина з голосом Кучми дає команду людині з голосом Кравченка "зробити так, щоб Гонгадзе замовк, вивезти його в Чечню, в якій, до речі, тоді йшла війна, і передати його бандитам, щоб ті зажадали за нього викуп…"

У кого просити викуп? Його зовсім небагатої мами? Якщо та не збере гроші на викуп, що тоді? Загалом, не буду заглиблюватися в деталі, підстав для притягнення Кучми до відповідальності у нас було більше ніж достатньо.
 
- Хто, на вашу думку, стоїть за записами розмов у кабінеті Кучми? Чи справді це робив сам Мельниченко на диктофон, чи йому допомагали представники українських чи зарубіжних спецслужб? 
  
- Поки версія не підтверджена обвинувальним вироком суду, вона залишається просто припущенням. Мельниченко, ДО РЕЧІ, стверджує, що він не просто робив записи за допомогою диктофона, але ще й сам чув всі переговори в кабінеті Кучми, сховавшись у спеціальній шафі.

Та й генерал Пукач, якого, зрадницьки підло обдурили керівники правоохоронних органів, досить докладно розповів слідчим про все, що знав. А знав він, як ви розумієте, дуже і дуже багато.