Коронавірус, грип або ГРВІ: Як відрізнити ці захворювання і що між ними спільного та відмінного?

Фото з відкритих джерел

У першу чергу грип має менший інкубаційний період і коротший інтервал, ніж коронавірусна інфекція

Коронавірус COVID-19 стрімко поширюється по світу, збільшуючи кількість жертв.

Наразі його головною небезпекою є те, що симптоми COVID-19 і, наприклад, грипу мають схожу клінічну картину - в обох випадках розвивається респіраторне захворювання, яке може мати як легкий перебіг, так і важку форму і навіть призвести до смерті.

Тож, як розрізняти звичайну ГРВІ, грип і коронавірус за наявності схожих симптом?

У Центрі громадського здоров'я МОЗ пояснюють, що одним з факторів, який допоможе розділити ці хвороби є час.

Так, грип має менший інкубаційний період (час від зараження до появи симптомів) і коротший послідовний інтервал (час між послідовними випадками), ніж коронавірусна інфекція.

Послідовний інтервал для COVID-19 оцінюють у 5-6 днів, а для вірусів грипу він становить 3 дні. Це означає, що грип може поширюватися швидше, ніж COVID-19.

Новини за темою: Коронавірус у світі: Польща призупиняє залізничне та авіасполучення і закриває кордони

Передбачається, що інфікована вірусом SARS-CoV-2 людина може заразити від 2 до 2,5 осіб, — це більше, порівняно з грипом. Проте, оцінки як SARS-CoV-2, так і вірусів грипу дуже контекстні та специфічні для часу, що ускладнює прямі порівняння.

Діти є важливими факторами передавання вірусу грипу в суспільстві. Для вірусу SARS-CoV-2 початкові дані показують, що діти інфікуються рідше, ніж дорослі, і частота випадків у віковій групі до 19 років є низькою.

Попередні дані, отримані в КНР, показують, що діти заражаються від дорослих, а не навпаки.

Новини за темою: Трампа перевірять на коронавірус через нове зараження COVID-19 особи, яка з ним зустрічалася

А що з симптомами грипу та коронавірусу?

Фахівці припускають, що 80% випадків коронавірусної інфекції COVID-19 мають легкий чи безсимптомний перебіг, 15% є тяжкими і вимагають кисневої терапії, а 5% є критичними випадками, які потребують штучної вентиляції легень. Ці важкі й критичні випадки COVID-19 серйозніші, ніж під час грипу.

Найбільш схильні до ризику тяжкої грипозної інфекції діти, вагітні жінки, люди похилого віку, особи з хронічними захворюваннями і люди з імунодефіцитом.

Щодо COVID-19, то, згідно із дослідженнями, старший вік і наявні супутні захворювання підвищують ризик розвитку важкої інфекції.

Чи однакові наслідки грипу та COVID-19?

У Центрі громадського здоров'я стверджують, що смертність внаслідок COVID-19 є вищою від рівня смертності грипу, особливо сезонного.

Істинні показники смертності від COVID-19 достеменно не відомі, адже на їх визначення потрібно більше часу. Наявні дані показують лише приблизне співвідношення щодо смертності (кількість звітованих смертей поділена на кількість звітованих випадків), що складає від 3% до 4%.

Для сезонного грипу летальність зазвичай нижча 0,1%.

Захист від коронавірусу і грипу ідентичний?

Як розповідають фахівці з вище згаданого Центру громадського здоров'я, незважаючи на те, що в КНР здійснюють клінічні випробування лікарських засобів і розробляють понад 20 вакцин від COVID-19, ще немає ліцензованих вакцин або терапевтичних засобів.

Водночас, існують противірусні препарати і вакцини для захисту від грипу. Щорічна вакцинація є доведеним ефективним засобом попередження грипу і його ускладнень.

Вакцина проти грипу не ефективна проти коронавірусу SARS-CoV-2.

Медична маска не захищає від зараження вірусами. Носити її повинні лише люди із симптомами респіраторних захворювань, медпрацівники та особи, що доглядають за хворими.

Новий коронавірус SARS-CoV-2 і віруси грипу передаються краплинним шляхом. Тому запобігти поширенню інфекції допоможуть такі заходи, як гігієна рук і дотримання етикету кашлю: руки треба мити з милом, часто і ретельно, а кашляти і чхати слід у згин ліктя або в одноразову серветку.

Новини за темою: Гречка, сірники і туалетний папір не рятують від коронавірусу: Зеленський закликав громадян не панікувати

Поради від МОЗ для уникнення захворювань на грип, ГРВІ чи коронавірус:

  • мийте руки 20–40 теплою водою з милом чи обробляйте їх антисептиком із вмістом спирту не менше 60%;
  • уникайте близького контакту з людьми із симптомами ГРВІ (мінімальна дистанція — 1,5 м);
  • не торкайтеся обличчя, зокрема очей, носа і рота;
  • термічно обробляйте продукти (особливо м’ясо, його субпродукти і яйця);
  • у разі появи перших симптомів ГРВІ невідкладно зверніться до свого сімейного лікаря.

Важливим є і те, що вірус не циркулює у повітрі, а передається від людини до людини. Тобто вірус не здатний переміщатись на далекі відстані, він є тільки в крапельках, які людина видихає під час кашлю чи чхання.

Саме тому відстань – це гарантія безпеки і фактор переривання епідемічного ланцюга. Тому заразитись неможливо навіть від інфікованої людини, якщо ви знаходитесь на відстані понад 1,5 м.

Фото: Центр громадського здоров'я МОЗ

Наразі у Всесвітній організації охорони здоров'я вже визнали, що Європа стала епіцентром пандемії коронавірусної інфекції COVID-19.

Новини за темою: Кузін розповів, у яких випадках проводитимуть тестування на коронавірус

В Україні поки зафіксовано один летальний випадок внаслідок інфікування коронавірусом COVID-2019.

Loading...