Гітлер - меценат, а "Страна" погана. Що являє собою українська Вікіпедія і хто її цензурує

Ілюстративне фото Укрінформ

Днями україномовна Вікіпедія оголосила, що блокуватиме посилання на низку українських ЗМІ. У їхній список потрапила і "Страна". У зв'язку із цим журналісти розібиралися у ситуації.

Подаємо їх матеріал дослівно:

Наш ресурс і кілька інших оголосили "пропагандистським". Однак досить побіжно поглянути на саму укровікі, щоб зрозуміти, хто саме займається найбільш низькопробною пропагандою. 

Як з'ясувала "Страна", модерувати мережеву енциклопедію в Україні довірили активістам ультраправого спрямування. Гроші їм надходять із США, а статті вони цензурують разом з українським МЗС. 

Ситуація схожа на історію з українським сегментом Facebook, який теж віддали на відкуп націоналістам з організації StopFake. Яку неодноразово викривали в роздачі "банів" за "неправильну" політичну позицію.

Розбиралися в скандалі з українською Вікіпедією. 

Як українська Вікіпедія "Страну" блокувала

Українська версія "Вікіпедії" днями заявила про те, що вводить цензуру при цитуванні певних ЗМІ. У їхній список потрапила і "Страна". 

"Відсьогодні на українській Вікіпедії будь-яка зміна з використанням пропагандистських сайтів видаватиме попередження перед збереженням. Якщо це не вплине на статистику, наступним кроком можуть бути блокування. Стосується 112, ZIK, NewsOne, Наш, Страна, Політека (всього 26 сайтів)", - написав 24 вересня адміністратор мережевої енциклопедії Назар Токар.

Назар Токар скриншот

Він також опублікував список "заборонених" сайтів. У ньому звертає на себе увагу наявність відомих українських ЗМІ - крім "Страны", туди потрапила "КП в Україні", сайти телеканалів 112, Newsone, ZIK, "Наш". З великих російських ресурсів - "Комсомолка", РИА Новости, "Известия". 

список сайтов для википедии в Украине 

Після такого "камінг-ауту" в соцмережах заговорили про те, що українська Вікіпедія перевершила саму себе в упередженості. 

"Модератори української Вікіпедії вже давно перетворили її на пропагандистський відстійник. В якому немає місце об'єктивній інформації, а є лише маніпуляції фактами і тенденційність виходячи з ідеологічних уподобань самих модераторів.

Тепер же вони вирішили зробити камінг-аут і прямо внесли наш сайт, а також інші українські ЗМІ до розряду неугодних.

У такій ситуації ми закликаємо всіх наших читачів не довіряти інформації української Вікіпедії і сприймати її як заангажований пропагандистський ресурс", - заявив телеграм-канал "Политика Страны".

Екснардеп Віталій Журавський також обурився витівкою "енциклопедистів" українського розливу.

"Про те, що українська Вікі - це смітник, а її адміни - з однобоким тенденційним мисленням, мені особисто відомо давно.

Ці сволоти ще в 2014 тупо переписали мою сторінку, напхавши її відвертою брехнею, і позбавили можливості написати правду.

Тепер ця вигрібна яма буде обмежувати використання посилань на 26 сайтів, серед яких дуже популярні - Страна.uа, 112, ZIK, НАШ і Newsone!

І це називається "свободою слова"".

скриншот из Телеграм

І, зазначимо, таке ставлення до україномовної Вікіпедії має вагомі підстави

Що пише українська Вікі?

Спірні питання українська Вікі висвітлює вкрай тенденційно. І є скоріше майданчиком для вираження політичних поглядів адміністрації ресурсу, а не джерелом об'єктивної інформації.

Ось, наприклад, днями сайт назвав президентом Білорусі Світлану Тихановську.

Светлана Тихановская - скриншот из Википедии

Звичайно, є вагомі підстави сумніватися в демократичності обрання Лукашенка. Однак "призначати" президентом людину, чия перемога точно так само не доведена, - це чиста пропаганда.

Прикладів такого підходу маса. Наприклад, у статті про трагедію 2 травня в Одесі укровікі прямо заявляє, що націоналістам протистояли "проросійські колабораціоністи".

Колабораціоніст - термін суто військового часу, він використовується щодо тих, хто перейшов на бік армії противника. Таке застосування допустимо в інтернет-баталіях, але не в серйозній енциклопедії. 

При цьому в російській версії вони більш нейтрально названі "проросійські активісти" або "Антимайдан". 

противостояние в Одессе - скриншот из Википедии

Чи треба говорити, що в статті проводиться думка, ніби жертви одеської трагедії підпалили самі себе - хоча є фото і відео, як націоналісти розливали коктейлі Молотова під стінами згорілого Будинку профспілок. А також стріляли по вікнах. 

Цікаво подає українська Вікі персоналії Володимира Зеленського та Петра Порошенка.

У вступі про Зе відразу йде критика - мовляв, громадськість часто засуджує президента за "приниження українців" і "неповажне ставлення до української мови". Також його називають "фігурантом скандалів з офшорами" і навіть дорікають, що в повсякденному спілкуванні президент використовує російську мову.

Зеленский - скриншот из Википедии

Що ж до Порошенка, то про нього у вступі немає ані слова критики. Навпаки, говориться, що він зупинив російську агресію, домігся безвізу і автокефалії ПЦУ. 

Хоча загальновідомо, що офшорні скандали давно стали візитною карткою Порошенка. Та й російською мовою він точно так само послуговується в побуті, як і Зеленський. Також не йдеться в преамбулі, що, будучи президентом, Петро Олексійович три роки заробляв на російській фабриці "Рошен", виплачуючи податки в російський бюджет. 

Але про це на найвиднішому місці статті нічого немає, а нижче по сторінці про ті ж офшори сказано лише побіжно. Та й інші питання, які компрометують Порошенка, подаються в урізаному вигляді і дуже нейтрально. 

Щоправда, згадується, що "нейтральність цієї статті під сумнівом". Однак ніхто поки нічого не виправляє. 

Порошенко - скриншот из Википедии

Є й інші приклади настільки ж вільного поводження з інформацією.

Стаття про війну СРСР з нацистами містить твердження, що війна характеризувалася "надзвичайною жорстокістю з обох сторін". При цьому навіть англомовна Вікі обмежується просто визнанням факту жорстокості - українська ж зрівнює нацистів і радянські війська. 

немецко-советская война - скриншот из Википедии

Практично половину статті в українській Вікі займає "викриття радянських міфів". При цьому немає взагалі розділу про геноцид на окупованих німцями радянських територіях. Хоча він є, наприклад, навіть в аналогічній статті англомовної Вікі. І займає там багато місця.

Більш того, в українській версії не має згадки навіть такий знаковий для України персонаж, як гауляйтер Еріх Кох, відомий цитатою: "Мене знають як брутальну собаку ... Наша робота - висмоктувати з України все, що ми можемо дістати ... Я чекаю від вас максимальної строгості щодо корінного населення". Він визнаний винним в загибелі 4 мільйонів українців.

Цікаво, що саме цю цитату англійська Вікі наводить як один з доказів злочинів нацистського режиму. Українська ж версія мережевої енциклопедії проходить повз даного факту і взагалі Коха. Не згадує вона в цитованій статті також план "Ост", який безпосередньо стосувався України.

При цьому окремі статті і про "Ост", і про Коха в українській версії енциклопедії представлені. Тобто їх в базову статтю про війну не вставили навмисно.

Лексика в "енциклопедистів" з України теж характерна: "Наприкінці 1943 року СРСР вдалося захопити Східну Білорусь і Східну Україну". Звучить, ніби Червона Армія здійснила акт агресії, а не звільнила свою територію.

З розділу "Гітлер і Україна" випливає, що фюрер був чи не меценатом українського мистецтва. Також вказується, що Гітлер був благодійником і в роки Голодомору направив українським німцям 1000 марок. При цьому немає ні слова про те, як гітлерівський режим розв'язав геноцид українців.

Також незрозуміло, що робить в розділі про Гітлера і Україну факт вивчення фюрером англійської та французької мов. Мабуть, підкреслюється, яка культурна людина нас окупувала.

Тобто зрозуміло, що крім грубих фактологічних або структурних помилок, українська Вікі є по суті пропагандистським продуктом, який покликаний проводити в життя націоналістичну парадигму.

Погляньмо на творців цього контенту.

Хто пише українську Вікіпедію

Цікаво, що адмінів української Вікі з весни відкрито підтримує нинішня українська влада. При тому, як писалося вище, самі вони Зеленського відкрито дискредитують і, як буде видно нижче, активно беруть участь в націоналістичних акціях проти президента і його політики.

У квітні цього року Міністерство закордонних справ спільно з ГО "Вікімедіа Україна" запустили масштабний проєкт - зі залучення людей до наповнення Вікіпедії інформацією про Україну. Як заявлялося - "для протидії дезінформації".

Тоді в пресслужбі МЗС заявили, що захист прав і протидія дезінформації - стратегічний пріоритет зовнішньої політики України. Проєкт був спрямований на наповнення "правдивою і точною" інформацією статей про Україну, війну на Донбасі, анексію Криму. А також про інтеграцію України в НАТО і ЄС.

"Разом з партнерами МЗС починає боротьбу з дезінформацією у важливому сегменті - найбільшій у світі енциклопедії. Статті з Вікіпедії щодня стають джерелом інформації для мільйонів людей по всьому світу", - заявив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.

В рамках цього проекту створено 188 статті і виправлено 300. Переважно на тему російсько-українських відносин, міжнародних договорів, релігії.

Вище ми вже розбирали, який вигляд це має на практиці. А тепер подивимося, хто саме цензурує український сегмент Вікіпедії.

ГО "Вікімедіа Україна" має статус регіонального відділення американського фонду "Вікімедіа в Україні" і поповнює свій бюджет з фонду "Вікімедіа США". За словами засновника ГО "Вікімедіа Україна" Юрія Пероганича, бюджет українського фонду становить 100 тис. доларів на рік.

Судячи зі статутного списку співробітників ГО "Вікімедіа Україна" та по їхніх соцмережах, багато хто з них часто бере участь у заходах, організаторами яких переважно є люди правих поглядів. Також серед керівництва ГО "Вікімедіа Україна" ті, хто є співзасновником організацій з правими поглядами.

Наприклад, голова ГО "Вікімедіа Україна" Євген Букет.

На своїй сторінці в Facebook Букет вказав, що працює редактором в "Українська Вікіпедія".

Також Букет є співзасновником ряду громадських організацій, пов'язаних з "правими" поглядами. А саме: ГО "Молода просвіта" та "Молода просвіта" Київської області, яка дотримується націоналістичних ідей розвитку суспільства. ГО "Молода просвіта" тісно співпрацює з іншими "правими" організаціями "Тризуб" імені Степана Бандери, "Пласт", "Молодий Рух".

Також Букет заснував ГО "Товариство Редакторів Української Вікіпедії" (ТРУ Вікі). Співзасновник цієї ж організації - Андрій Бондаренко, який в свою чергу є засновником ГО "Вікімедіа Україна".

Одним з учасників організації (ТРУ Вікі) є Олексій Юрченко, який заснував ГО "Союз захисників прав учасників АТО", члени якого активно беруть участь в акціях націоналістичного характеру.

Член правління ГО "Вікімедіа Україна" Антон Обожін.

З соціальних мереж Обожіна видно, що він активний учасник акцій протесту, флешмобів, освітніх заходів, які організовує рух "Відсіч".

У Вікіпедії написано, що "Відсіч" - активний український ненасильницький громадянський рух, створений в 2010 році як реакція на тодішнього президента України Віктора Януковича і його "проросійські" тенденції. Ця організація, в свою чергу, тісно співпрацює з такими організаціями, як "Тризуб" імені Степана Бандери, "Пласт", Молодий Рух".

Також на фотографіях Обожіна ми помітили ще одного волонтера з "Української Вікіпедії" Дмитра Карпія. А ще Карпій є активним учасником руху "Відсіч".

А це Олексій Іванов - адміністратор в "Українська Вікімедіа". Як бачимо - активний учасник акцій на підтримку обвинувачених у вбивстві Шеремета.

Також Іванов - співкоординатор в "Рух опору капітуляції" - це об'єднання громадських організацій, діяльність яких спрямована на протидію імплементації політичної частини Мінських домовленостей. "Рух опору капітуляції" постійно звинувачує Зеленського в "зраді" і бере активну участь в акціях, які організовують вищезгадані "праві" організації.

Також Іванов - співкоординатор в "Рух опору капітуляції" - це об'єднання громадських організацій, діяльність яких спрямована на протидію імплементації політичної частини Мінських домовленостей і на збереження євроатлантичного курсу України. "Рух опору капітуляції" бере активну участь в акціях, які організовують вищезгадані "праві" організації.

Ще один активіст - Лео Овчаренко. Працює редактором в "Українській Вікіпедії".

Також Овчаренко бере активну участь в акціях протесту, які організовують "Рух опору капітуляції" і "Відсіч", що підтверджується фотографіями Овчаренка на сторінці в Facebook.

Лео "прославився", коли прийшов на презентацію в Києві російської блогерки Мітрошиної і зірвав її. Фанати блогерші навіть намагалися побити Овчаренка, але його врятувала поліція, яку вони викликали. Пізніше хлопцеві, який побився з Овчаренком і його групою підтримки, погрожував глава С14 Євген Карась.

Засновник "Вікімедіа Україна" Юрій Пероганич, також, судячи зі сторінки в Facebook, періодично бере участь в акціях протесту таких організацій, як "Рух опору капітуляції" і "Відсіч". У 2017–му він був спікером на літературних "єврочитаннях", організованих за підтримки "Фундації Вільні люди", яка регулярно влаштовує Дитячі табори з ухилом в націонал-патріотичне виховання.

Юрий Пероганич

Цікаво, що за підтримки "Фундації Вільні люди" проходили зустрічі націоналістів, на яких разом з лідером скандальної неонацистської групи "Сокира Перуна" Арсенієм Білодубовим був помічений чоловік ексміністра Уляни Супрун Марко. Після цього випадку офіційний партнер Facebook, організація Stopfake, обличчям якої і є Марко Супрун, потрапила в міжнародний скандал. Канадський журналіст Майкл Колборн написав матеріал про зв'язки українського Facebook з неонацистами.

Але, як бачимо, абсолютно та ж історія і з українською "Вікіпедією", модерацію якої віддали на відкуп націоналістам.

Причому вони відкрито підтримали "побратимів" з StopFake, коли атакували в одній зі статей енциклопедії журналістку сайту "Заборона" Катерину Сергацкову - вона критикувала Супруна і фактчекерів з Facebook за їхню близькість до ультраправих. І змушена була через погрози радикалів покинути Київ

Стаття про Сергацкову містить пункт, в якому баланс цитування зміщується на користь точки зору, ніби головред "Заборони" - агент Кремля, а всі її звинувачення безпідставні. Більш того, журналістка нібито стала інструментом російської інформаційної атаки на StopFake.

Цей епізод показує, що цензори і ФБ, і Вікіпедії - по суті одна команда. 

Отже, якщо підсумувати, ми бачимо, що автори і модератори української Вікі - це активні і заангажовані учасники політичного процесу вкрай правого спрямування. І це викликає запитання власне до "материнської" Вікіпедії, яка, будучи теж не ідеальною, все ж значно збалансованіша. Український же розділ знаменитого сервісу став по суті чистим пропагандистським продуктом.

Loading...