Форум "Люди миру": Медик розповіла про рівень медицини на лінії розмежування

з відкритих джерел

Мене звати Валерія Леонова, я лікар. Я народилася, виросла, жила і працювала до 2018 року в місті Горлівка Донецької області. Коли почалася війна, бойові дії в 2014 році, я перебувала на робочому місці.

Запах пороху, свіжопідірваної землі і людської крові дуже добре пам'ятаю досі. Я не покидала робоче місце практично два місяці. Ми там, на передовій, з колегами жили, спали і надавали допомогу. Ну, потім були, звичайно, спроби якісь виїхати, залишити всю цю справу. Але я сподівалася, що вдасться підтримати гідний рівень медицини, охорони здоров'я на тій території, адже там залишилися люди прості, такі ж, як ми з вами, яким теж потрібно було до когось звертатися - у когось лікуватися.

Але лікар, озброєний одним фонендоскопом, багато не зробить. У 2018 році ми з сім'єю прийняли рішення переїхати на територію, підконтрольну Україні, в місто Бахмут. Мені дісталася територія обслуговування - це села, які розташовані на лінії розмежування. Це дуже важкі, складні пункти. Там практично немає здорових людей. Половина з них хворі, адже, як кажуть, всі хвороби від нервів. Це правда. Половина з них отримує транквілізатори, друга половина - антидепресанти, тому що бути при здоровому глузді, не випиваючи антидепресанти або велику кількість алкоголю, на лінії розмежування практично неможливо.

Ми намагаємося всіма силами надавати допомогу цим людям, незважаючи на відсутність доріг, на відсутність будь-якої інфраструктури. Ми раді допомагати, завжди приймаємо будь-яку допомогу, завдяки тому, що благодійники подарували нам машину швидкої допомоги-позашляховик, ми нарешті змогли їздити в ці райони в будь-який час доби, по будь-якій погоді. І останнім часом, коли я туди їхала, буквально кілька днів тому, насипали спил асфальту для того, щоб вирівняти дорогу. Насипали посеред дороги, і я вже відкрила рота, щоб висловити водієві свою думку про це, а тут замовкла, тому що там міни вздовж дороги, і ремонтники були жорстко обмежені межами цієї ґрунтовки.

Ось в таких умовах нам там доводиться працювати. Ну і плюс до цього не додає оптимізму ситуація зараз з нашим фінансуванням. Є така чудова постанова КМУ від 2018 року №410, якою затверджено "....порядок укладання договорів між фізичними особами та медичними закладами". І там є чудовий пункт про те, що будь-який лікувальний заклад в кожному своєму підрозділі має забезпечити доступ людям з обмеженими можливостями, тобто пандус або ліфт.

У нас 22 структурні підрозділи, з них 15 фельдшерських пунктів, які знаходяться в сільській місцевості, в тому числі на лінії розмежування. Тобто на кожен, на облаштування пандуса чи ліфта, потрібен мільйон гривень! Ми всі розуміємо, але особисто моя думка: краще цей мільйон в кожному селі направити на ендопрооперування суглобів людям, на лікування якихось важких захворювань у дітей, на встановлення інсулінових помп. Ось поруч моя сидить пацієнтка, клієнтка, яка з важким діабетом, за свої гроші вона таку помпу купити не в змозі. Тобто це все ми пропускаємо через себе.

Всі ці переживання людські ми пропускаємо через себе, і ми всіма силами намагаємося якось допомогти, всіма ресурсами, які у нас є, підтримати здоров'я цих людей. Я прекрасно розумію необхідність зв'язків і підтримую зв'язок з тією стороною, у мене там залишилася мама, родичі, друзі, колеги, я прекрасно розумію їх стан! Там не краще. Якщо не гірше, ніж тут у нас! У нас є програма "Доступні ліки", всі, напевно, знають, вона працює вже кілька років - там, на тій стороні, такого немає. Там немає підтримки онкологічних хворих, там немає підтримки хворих з цукровим діабетом, тобто того, що є на українській стороні.

І зараз, закриваючи лікарні, закриваючи блокпости або створюючи умови складні, важкі для пересування між сторонами конфлікту, щоб люди могли сюди дістатися, ми позбавляємо людей цього - медичної допомоги! Я сподіваюся, що нас почують, і, можливо, це, звичайно, не мого розуму справа - розробляти порядок перетину КПВВ, але, може, для цих людей зробити якийсь виняток, може зможуть якось спростити процедуру і кількість смертей у нас зменшиться! Дякую.

Loading...