Експерти розповіли, чому посилення кримінальної відповідальності не вплине на статистику викрадень авто

Фото з відкритих джерел

Довести використання того чи іншого технічного засобу для викрадення конкретного авто практично неможливо

Нова редакція статті за незаконне заволодіння транспортним засобом, яка набула чинності 25 вересня і яка підсилює кримінальну відповідальність, не зможе істотно знизити кількість викрадень. Ба більше, норми законодавства не сприяють процедурі розкриття та доведення подібних злочинів. Це випливає зі статті Ксенії Цивірко "Жигулі" під прицілом. Чого водіям чекати від нових методів боротьби з викрадачами в Україні", опублікованій на сайті 112.ua.

З 25 вересня судді виносять вирок відповідно до нової редакції статті 289 Кримінального кодексу. Санкції за незаконне заволодіння транспортним засобом передбачають позбавлення волі на строк від 3 до 12 років, а тяжкість злочину визначають тепер вартістю автівки та використанням спеціальних технічних засобів для викрадення.

"Однак у своєму новому вигляді стаття суперечить іншій нормі Кримінального кодексу, згідно з якою ступінь тяжкості злочину визначається саме залежно від розміру заподіяної матеріальної шкоди. Невже людина, яка не має коштів на купівлю дорогого авто, постраждала менше, ніж власник іномарки? І яку вартість братиме до уваги суд: фактичну чи ринкову?" — ставить питання адвокат Ростислав Кравець.

На думку адвоката, довести використання того чи іншого технічного засобу для викрадення конкретного авто практично неможливо. Таким чином, посилення кримінальної відповідальності ніяк не впливає на статистику розкриття подібних злочинів.

"Кількість викрадень знизиться відсотків на 10 максимум. Великі кримінальні угруповання, які промишляють різними видами злочинної діяльності, переорієнтують свій "бізнес". А взагалі, посилення кримінальної відповідальності за викрадення транспортного засобу вплине зрештою на його вартість на чорному ринку, викрадачі більше "проситимуть" за свою роботу", — говорить засновник спільноти dtp.kiev.ua Владислав Антонов.

За даними Нацполіції, за I півріччя було зареєстровано 2345 повідомлень про викрадення, при цьому до суду доходить не більш ніж 25% із них. Для потерпілих один із найнадійніших способів повернути своє авто — піти на угоду з викрадачами та викупити його за 30-40% від вартості. За 2020 рік українці в такий спосіб повернули 29 машин.

"Заступник міністра МВС Антон Геращенко у своєму Фейсбуці при цьому застерігає від такої практики заохочення злочинців у їхній незаконній діяльності. Щоправда, врегулювання питання завершилося одним тільки усним закликом до водіїв. Обтяження покарання за шантаж власників авто в новому законі не прописано", — випливає зі статті.

"Займатися викраденням авто в Україні, на думку вихідців зі злочинного світу, сприяє вся обстановка: безпечність автовласників, які не обтяжують себе установкою протиугінних систем й обмежуються штатною сигналізацією; корумпованість всієї системи влади, яка дозволяє відкупитися на різних етапах як від оперуповноваженого і слідчого, так від прокурора і судді; низький рівень життя і відсутність соціальних гарантій для законослухняного життя", — пише у своїй статті журналістка 112.ua Ксенія Цивірко.Loading...