"Чекали 300%, а отримали копійки". Чому по всій Україні почалися протести медиків

Протест медиків Страна.ua

Україна - за крок від "медичного майдану". Цього тижня тільки в Києві відбулося дві акції протесту медперсоналу - в столичній психіатричній лікарні і міській лікарні №8. Також голодує кілька лікарів у регіонах (в Дніпрі, Кам'янському). Про це повідомляє Страна.ua.

"Настрої - протестні, люди доведені до краю, у багатьох просто закінчилося терпіння", - розповів виданню керівник департаменту охорони здоров'я Київської обласної адміністрації Максим Іонов.

Головна причина - питання грошей, точніше, їх відсутність.

"Вчора люди отримали зарплати, і виявили, що сума на третину менша, ніж минулого місяця. Хоча, навпаки, очікували доплат, обіцяних владою. Скажу за себе: я завідувач відділенням, лікар вищої категорії зі стажем більше 35 років, отримав зарплату трохи більше 4 тисяч гривень. До цього був аванс близько 2 тисяч. Тобто, всього на руки - 6 тисяч гривень, хоча раніше було 9-11 тисяч. Решта лікарів і медсестри теж отримали приблизно на третину менше, ніж зазвичай. А розраховували на потрійні оклади. Але, як виявилося, все це обман і банальний "розвод", ось люди і не стрималися. Навіщо обіцяли, якщо платити не збиралися - незрозуміло. На акцію вийшло близько 70 осіб. Нам обіцяли зустріч з представником КМДА в понеділок. Все буде залежати від її результатів. Якщо питання не вирішиться, багато хто налаштований радикально", - розповів глава профспілкового комітету лікарні №8 Олександр Барінфельд.

"Я отримала 6 тисяч, а головна медсестра нашої лікарні - 3,7 тисяч гривень за місяць. Це на третину менше, ніж раніше. Люди в шоці", - говорить керівник Дніпропетровської обласної реабілітаційної лікарні Інеса Шевченко (вона голодує вже 9 день, протестуючи проти нового механізму фінансування медустанов).

За словами Іонова, на межі також медики екстреної допомоги Київської області. Багато хто налаштований звільнятися. "Будуть скоро Іонов або Степанов з Ляшко по викликах їздити", - говорить він.

При цьому тільки нещодавно глава МОЗ обіцяв, що не допустить скорочень лікарів, і анонсував масштабний аудит медзакладів. Президент Володимир Зеленський сказав, що лікарі - це єдине, що у нас залишилося. З чого багато медиків зрозуміли, що влада готова піти їм назустріч і навіть пригальмувати другий етап медреформи (з яким пов'язані провали у фінансуванні). Втім, як видно, поки цього не сталося.

З коронавірусом, але без доплат

Олександр Барінфельд розповів "Стране", що їхня лікарня зараз завантажена в середньому на 25%. Приймає в основному, пневмонії. Немає ні операцій, ні консультацій. Через це фінансування від НСЗУ - мінімальне. Це - головна причина скорочення зарплат.

За словами глави Київської міської профспілки працівників охорони здоров'я Сергій Кубанський додав, що лікарня №8 - визначена в другій черзі по прийому хворих з коронавірусом. Отже, доплати медикам поки не встановлені. У той же час сюди надходять пацієнти з пневмоніями, в тому числі, неясного походження. І, як виявилося, серед них є коронавірусні. Нещодавно двоє медиків заразилося COVID-19. Контактних осіб - мінімум, 40 осіб. Тобто, ризики для лікарів є, а доплат - нема.

Більш того, вони отримують навіть менше, ніж в "мирний час".

При цьому, лікарі, які працюють на передовій коронавірусу (в Олександрівській лікарні, лікарнях №4 і №9), на днях отримали доплати.

Причому, навіть не по 300% від окладу, а більше.

"З цими 300% немає визначеності. Спочатку кілька разів змінювали списки тих, хто може претендувати на доплати, потім і зовсім передали всі на місця. У Києві виплачують 9 тарифних окладів, але в залежності від часу, протягом якого лікар безпосередньо контактував з хворими на коронавірус. Скажімо, деякі лікарі отримали доплати по 4-5 тисяч, а деякі - і по 20 тисяч і більше. "Наприклад, в лікарні №9, де персонал і вдень і вночі з хворими на коронавірус, доплатили до 26 тисяч лікарям, 18 тисяч медсестрам і по 13 тисяч санітаркам. Це тільки доплат, без урахування зарплати. За екстрену допомогу санітари отримали близько 2 тисяч, фельдшери - 7 тисяч, лікарі - 9 тисяч. Крім того, будуть ще муніципальні доплати київським медикам по 4 тисячі гривень на місяць. Їх повинні виплатити до 8 травня ", - розповів Сергій Кубанський.

"Похвилинна тарифікація"

Але такі гроші є далеко не у всіх містах. Якщо в Києві, Одесі, Львові та ін. знайшли кошти на надбавки по кілька тисяч кожному лікарю, то в багатьох обласних центрах, не кажучи вже про невеликі містечка, доплачують копійки.

Скажімо, в Тернополі лікарям, які задіяні безпосередньо на лікуванні хворих на коронавірус, доплатили по 500-600 гривень. У деяких лікарнях і зовсім дали по 300-400 гривень доплат, - каже Кубанський.

"Це просто приниження лікарів, люди налаштовані звільнятися, йти у відпустки за свій рахунок", - говорить Кубанський.

Чиновники винайшли нову формулу: платять з розрахунку 300% окладу, але тільки пропорційно часу, які лікар безпосередньо проводить з хворими на коронавірус.

За словами Максима Іонова, ніхто точно не знає, як це можна реально вирахувати, тому суми - зі стелі. І доплати виходять просто смішними. "Замість трьох окладів люди отримують по кілька сотень гривень", - говорить він. Хоча, зрозуміло, що будь-якого часу контакту з хворим, досить, щоб заразитися.

Але медики все ж розраховують, що це не основні надбавки, а тільки перша "порція" - від місцевої влади. Основна частина - з держбюджету - все ще на підході. За даними Міністерства охорони здоров'я, ще 16 квітня на регіони пішло 552 млн гривень. При цьому на місцях поки цих грошей не отримали.

Також очікується тарифікація по коронавірусу від НСЗУ. Нацслужба повинна затвердити тариф на лікування COVID-19, після чого лікарні отримуватимуть додаткові кошти. Але коли це буде і в яку суму оцінять коронавірус - поки неясно. Інші тарифи, за якими платить НСЗУ, дуже занижені.

Знімають надбавки і загрожують скороченнями

"Але справа не тільки в доплатах за коронавірус. Зараз лікарі, які не задіяні в лікуванні COVID-19, отримують навіть менше, ніж зазвичай", - каже Олександр Барінфельд. "В середньому, на третину менше", - підтвердила Інеса Шевченко.

Одна з причин - неповне завантаження лікарень. З 1 квітня їм повинні платити за кожен пролікований випадок по окремих тарифах. Але мало того, що є питання до самих тарифів (вони істотно занижені), так ще мало і самих "випадків". "У нас завантаження всього 25%, ми не знаємо як би було, якби працювали нормально, може краще, може гірше. Але зараз - урізання зарплат", - говорить Барінфельд.

Тобто, зараз з медиків зняли всі доплати (за стаж, шкідливість, категорію та ін.). Наступний етап - скорочення. "Тільки сьогодні говорив з головним лікарем однієї зі столичних лікарень. На зарплати за квітень їм потрібно 12 млн, а від НСЗУ отримали 10 млн. Це на все - зарплати, харчування хворих, ліки, господарські витрати. В цьому місяці ще закриють потреби, так як був резерв, а як буде далі - незрозуміло", - розповів Сергій Кубанський.

У столичній психіатричній лікарні піднімалося питання про скорочення 450 співробітників з 1,4 тис., тобто, хотіли виставити на вулицю третину персоналу. Тільки після акції протесту лікарів питання пообіцяли вирішити. Але як буде в реальності - поки неясно.

Міністр охорони здоров'я Максим Степанов заявив, що "уряд підтримав рішення про прийняття постанови про виділення коштів на підвищення заробітних плат вірусологів, лаборантів і всім лікарям і медичним працівникам, які не ввійшли в пакет COVID-19, працюючи в стаціонарах та інших установах екстреної медичної допомоги". Відповідну постанову Кабмін, за його словами, повинен прийняти на найближчому засіданні.

Втім, як каже Сергій Кубанський, щоб вирішити проблему, потрібно терміново переглядати фінансування медицини, причому, не вистачає рекордної суми - до 100 млрд гривень. "Ми вже звернулися з цього питання в РНБО, тому що мова в прямому сенсі слова йде про національну безпеку. Завтра лікарні можуть залишитися без лікарів, а люди - без медичної допомоги", - говорить Кубанський.

"Як тільки карантин закінчиться, багато моїх медсестер збираються їхати працювати за кордон. Людей і скорочувати не доведеться - самі йтимуть", - розповіла Інеса Шевченко.

Медики кажуть - точка неповернення буде через 2-3 місяці. Якщо нічого не зміниться, в лікарнях почнуться масові скорочення, багато лікарів і медсестер будуть звільнятися самі.

 

 

Loading...