Новини » Економіка Читать эту новость на русском

Зниження ПДВ для аграрного сектору: Українців попередили про зростання вартості хліба, олії, борошна та інших продуктів

з відкритих джерел

Хліб подорожчає у середньому майже на гривню

Зараз в Україні середня ціна на хліб становить приблизно 12 гривень, а зниження податків для аграрного сектору зробить його дорожчим майже на гривню. Аналогічна ситуація з соняшниковою олією, її ціна за літр зросте майже на дві гривні, а вартість борошна в середньому збільшиться на півтори гривні.

Про це ішлося у сюжеті на телеканалі ZIK.

Зниження податків передали "під купол": 16 листопада парламентський комітет з питань фінансів, податкової та митної політики підтримав законопроєкт, який передбачає зниження податків при експорті деяких видів аграрної продукції. Утім, рішення було неодноголосним. Голова комітету Данило Гетманцев категорично відмовився голосувати.

"Законопроєкт надає пільги по ПДВ в розмірі 14%, хоча ПДВ для всіх – 20%. Ми виступили категорично проти. На жаль, в них було більше голосів на комітеті, вони провели законопроєкт і винесли до зали", – сказав Данило Гетманцев.

Гетманцева підтримала і низка колег по фракції. Кажуть, що впровадження цього законопроєкту призведе до значних втрат бюджету – до 10 мільярдів гривень. А також слід очікувати подорожчання товарів у магазині, адже до переліку пільгових товарів належить, зокрема, пшениця, жито, ячмінь, овес і кукурудза. Тож, якщо українські компанії зроблять олію або борошно, це коштуватиме дорожче і для підприємств, і для споживачів.

Новини за темою: Не житниця Європи, або Чому в Україні неможливо побудувати аграрну наддержаву

Як ідеться у сюжеті, зараз середня ціна на хліб – приблизно 12 гривень, а зниження податків зробить його дорожчим майже на гривню. Така ж сама ситуація з соняшниковою олією, її ціна за літр підскочить майже на дві гривні. Борошно – також продукт, який перероблений з зерна. Його ціна в середньому збільшиться на півтори гривні.

Ще одна небезпека законопроєкту – вибірковість, адже українські аграрії займатимуться лише продуктами із вигідним оподаткуванням, а експорт овочів і фруктів просто стане невигідним.

Народний депутат (фракція "Слуга народу") Олексій Ковальов зазначив: "Ми ставимо галузь в неконкурентні відносини, оскільки одним надається преференція стосовно 14 відсотків, іншим надається 20 відсотків. Що це буде становити для галузі? Вони будуть заміщені пшеницею, соняшником та вівсом, оскільки буде нерентабельно".

Депутати одразу охрестили законопроєкт лобістським, адже він направлений лише на прибуток великих агропідприємств. А у даному випадку  всього на одну компанію, якою володіють колишні депутати Веревський і Хомутиннік. Раніше вони самі могли лобіювати свої інтереси в парламенті. Тепер з ними пов'язують нардепів Заблоцького і Кулініча, які активно відстоювали законопроєкт на засіданні комітету. І хоча експерти неодноразово казали, що боротися із податковими махінаціями треба не за рахунок зниження ставки, а впроваджуючи грамотне адміністрування і контроль, головним їхнім аргументом є бажання боротися з корупцією.

"Ми говорили про робочу версію 12 відсотків, потом вийшли на 14. Тому що це якраз той відсоток, який унеможливлює саму "скрутку". Тому не буде сенсу у непорядних компаній це робити", – заявив народний депутат ("Довіра") Олег Кулініч.

Наступного дня після засідання комітету у парламенті зареєстрували постанову про звільнення Гетманцева з посади голови фінансового комітету. Серед авторів документу – вказані нардепи від депутатських груп "За майбутнє", "Довіри" і "Європейської солідарност".

Сам Гетманцев заявив, що постанова пов'язана з тим, що він виступив категорично проти законопроєкту про зменшення ставки ПДВ для аграріїв, де депутатська група "Довіра" є представником одного з великих українських аграріїв. На думку народного депутата ("Слуга народу") Олександра Дубінського, який також не підтримує законопроєкт, саме відмова Гетманцева голосувати за лобістський законопроєкт спровокувала депутатів на спробу усунути його.

"Позиція Гетманцева: не може бути зниження ПДВ тільки для однієї конкретно взятої галузі, в якій економічна ситуація і так є досить непоганою. І в цьому я його підтримую", – наголосив Олександр Дубінський.

За словами самого Гетманцева, постанову про звільнення зареєстрували з порушенням регламенту. А сам він виклав альтернативний документ, в якому іронічно запропонував накласти мораторій на закриття офшорів, узаконити податкові махінації та кумівство.

Нагадаємо, член парламентського Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Олексій Ковальов заявив, що зниження ставки ПДВ для аграрного сектору матиме негативні наслідки для кінцевого споживача, оскільки вдарить по цінах – продукти здорожчають на 6-15%, залежно від категорії і виду товару.

Loading...