Журналісти з'ясували, чому в Україні зростають ціни на газ

Фото з відкритих джерел

Підземні сховища газу в Україні забито під зав'язку, але саме паливо дорожчає. У найближчі місяці його вартість може досягти 7-8 тис. грн за 1 тис. кубометрів. Це не може не радувати компанії-видобувачі, які навесні-влітку працювали зі збитками. А ось на пересічному споживачеві зміни можуть позначитися негативно, адже він побачить у платіжках нові, не найприємніші цифри. Про це йдеться в статті Олени Голубєвої "Газ почав зростати. Чому дорожчає паливо і якими будуть ціни в цьому опалювальному сезоні" на сайті 112.ua.

"Найбільше ціна зросла за останній місяць - приблизно на 20%. Якщо брати для порівняння часовий лаг від початку серпня, то ціна вже зросла на близько 40%. Такий тренд демонструють і європейські біржі, і український ринок", - повідомив президент Асоціації "Газові трейдери України" Андрій Мизовець.

Мизовець підкреслює, що об'єктивних передумов для зростання цін немає: навіть трейдери до кінця не розуміють причин. Експерт розповідає: з одного боку, у всіх містах починається опалювальний сезон, але з іншого - сильного похолодання поки не спостерігається, сховища газу в Європі заповнено практично на 100%. В українські сховища також закачано рекордні обсяги газу. Зростання цін диктує світовий ринок.

Після 15 вересня "Нафтогаз" підвищив ціни на газ для населення в рамках річного контракту. Клієнти "Нафтогазу", які не встигли підписати контракт за тарифом "Річний" (оплачується рівними частинами протягом року) до 15 вересня, замість ціни 4,73 грн за куб. м були змушені платити 5,24 грн. Прайси на листопад ще не опубліковано, але логічно очікувати, що їх буде підвищено - як форвардні, так і ціни на умови щомісячного постачання.

А недержавні постачальники, на відміну від "Нафтогазу", підвищили ціни для населення більш радикально.

"У серпні фактична вартість газу для фізосіб-споживачів ETG.UA становила 3728 грн/1 тис. куб. м. У вересні вона була на рівні 4845/1 тис. куб. м, у жовтні досягла 5898 грн/1 тис. куб. м. Незабаром ми оприлюднимо вартість ресурсу на листопад. Ціна перевищить 7000 грн/1 тис. куб. м", - прогнозує CEO незалежного провайдера енергії ETG.UA Володимир Шведкий.

Що стосується цін на тепло, складно сказати, як на них у результаті позначиться ціна на газ. У двох сусідніх будинках на одній вулиці розцінки можуть бути найрізноманітніші, не кажучи вже про різні міста. Суми в платіжках можуть залежати і від нежитлового приміщення. Розміри його різні, тепловтрати різні. Теплоносії можуть давати різну температуру в різний час і в різних будинках. Суми також залежать і від того, чи встановлено загальнобудинкові лічильники.

Учасники ринку вважають, що здешевити газ в Україні могло би скасування монополії НАК "Нафтогаз України" на продаж газу, який видобувається "Укргазвидобуванням". Що стосується тарифів на тепло, влада, передаючи право на тепло регіонам, нічого не зробила для запровадження механізму, який би дозволив їм гнучко перераховувати ціни в бік зниження.Loading...