Заяви Шмигаля про неможливість виплати пенсій через 15 років некомпетентні, держава зобов'язана їх виплачувати, – експерти

Фото з відкритих джерел

Оскільки Пенсійний фонд України хронічно дефіцитний і не може функціонувати окремо від держбюджету, недавня заява прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля про те, що вже через 15 років у зв'язку зі старінням нації у держави просто не вистачить ресурсів для підтримки Пенсійного фонду, не на жарт стривожила громадськість. Однак експерти критично оцінюють подібну заяву прем'єра, оскільки соцвиплати гарантує українцям Конституція. Про це у своїй статті "Залишити ні з чим: Чи уріжуть українцям пенсії до 1850 грн?" пише журналістка Ірина Шостак.

Не менш песимістичними прогнозами "порадували" і в Мінсоцполітики, заявивши, а точніше, попередивши українців, що без держпідтримки Пенсійний фонд зможе забезпечувати пенсії тільки в розмірі 1850 грн (майже мінімальна виплата). Адже саме стільки, за підрахунками Міністерства, кожен офіційно працюючий платить в загальну казну.

Всі інші відсутні кошти на більш високі виплати ПФУ отримує у вигляді дотацій з держбюджету.

"Для ілюстрації: з 11,5 млн пенсіонерів близько 5 млн отримують на руки менше 2 тис. грн пенсії. Тобто вони практично потрапляють в той максимум, який окреслили в Мінсоцполітики. Але є ще 6,5 млн пенсіонерів, які отримують більше 2 тисяч. Та й середня пенсія в країні зараз становить 3166,53 грн. Якщо не буде трансфертів з держбюджету, платити ці суми буде нічим, а значить 6,5 млн осіб, якщо вірити Мінсоцу, знаходяться під загрозою зменшення пенсій? Чи реально це?" - пише автор статті.

Експерти впевнені, що ні. "Якщо в ПФУ не вистачатиме грошей, держава зобов'язана виплачувати ці гроші за допомогою прямого бюджетного трансферу на покриття дефіциту. Інакше потрібно оголошувати про банкрутство самої країни", - пояснює економіст Олексій Кущ.

Більш того, говорячи про подібні проблеми, глава уряду повинен розуміти, що їх рішення цілком і повністю в його руках: від виведення тіньового бізнесу в легальну площину до планування стабільної економічної стратегії, в якій подібні дефіцити виключені.

"Коли прем'єр-міністр починає говорити, що через 15 років у нас кількість пенсіонерів і працюючих буде така, що держава не зможе виплачувати пенсії, він забуває одне: саме він, прем'єр-міністр, відповідає за виведення тіньового бізнесу в легальну площину", — пояснює ситуацію економічний експерт Олег Пендзин.

Нагадаємо, що в грудні відбудеться збільшення прожиткового мінімуму для всіх категорій населення до 2189 грн, у зв'язку з чим мінімальна пенсія зросте з 1712 грн до 1769 грн (на 57 грн), а максимальна пенсія — з 17120 грн до 17690 грн (на 570 грн).

Loading...