Народний депутат: Високі зарплати ДБР та НАБУ – не більше, ніж неефективне використання бюджетних коштів в кризу

Григорій Мамка Фото з відкритих джерел

На заробітні плати співробітникам ДБР та НАБУ витрачаються надзвичайні державні кошти. Тоді як їх ефективність під величезним запитанням. Про це заявляє народний депутат України (ОПЗЖ), заступник Голови Комітету з питань правоохоронної діяльності Григорій Мамка.

"Увагу суспільства справедливо привертають заробітні плати народних депутатів. Тоді як ефективність роботи нардепа доволі просто проаналізувати та оцінити: кількість та якість поданих законодавчих ініціатив, присутність та голосування на пленарних засіданнях Верховної Ради, участь у роботі профільних Комітетів та Робочих груп, спеціальних та слідчих комісій ВРУ. Плюс надбавки за наукові ступені та почесні звання. А також значна система штрафів за відсутність на пленарних засіданнях. Отже, маємо сформовану за останні роки прозору систему нарахування заробітних плат для народних депутатів, яка постійно знаходиться під журналістським та громадським контролем, – зауважує Григорій Мамка. - Але суспільство невиправдано рідко цікавиться заробітними платами для співробітників тих самих антикорупційних органів, які часто люблять піарити власну діяльність".

Заступник Голови Комітету з правоохоронної діяльності підкреслює, що з огляду на офіційні дані звітів про виконання бюджетних програм - цифри там суттєві. Щонайменше вони заслуговують на громадський контроль. Так на 2019 рік, середньомісячна заробітна плата одного працівника ДБР становила – 42,4 тис. грн. На 2020 р. вказані видатки, передбачені ДБР на одну особу рядового і начальницького складу – 58,4 тис. грн, державного службовця – 52,8 тис. грн.

Що стосується НАБУ, то тут цифри ще більш вражають. Розміри лише посадових окладів на 2020 рік в НАБУ становлять:

- директор НАБУ – 200 тис. грн;
- перший заступник та заступник Директора НАБУ – 100 тис. грн;
- керівник управління – 75,6 тис. грн;
- директор територіального управління – 63 тис. грн;
- звичайний детектив НАБУ – 47,7 тис. грн.

Але це лише оклади. А є ще й надбавки. Зокрема,


- за вислугу років: до 5 років – 15 %, більше 5 років – 20%, більше 10 років – 30 %, більше 15 років – 40%;
- за науковий ступінь – до 20 %;
- за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці – до 10 %.

Також, як і у всіх держслужбовців – існує доплата за ранг державної служби.

Як резюмує нардеп Григорій Мамка: "Цілком очевидно, що при таких значних заробітних платах суспільству та журналістам слід поцікавитися, а чи ефективною для держави є робота цих антикорупційних органів. Адже їх ефективність визначається співвідношенням бюджетних витрат держави і ступеня досягнення зовнішніх цілей антикорупційної діяльності. Серед цих цілей: максимальний стан захищеності прав і свобод громадян від протиправних посягань корупціонерів, боротьба із корупцією, відшкодування до держбюджету коштів, отриманих корупційним шляхом. Тож, такі зарплатні виплати на антикорупційні органи, які не можуть який рік довести суспільству власну ефективність - не більше, ніж неефективне використання бюджетних коштів в кризу".