Медведчук: Росія готова до відновлення повномасштабного економічного співробітництва з Україною

Голова політради партії "Опозиційна платформа ‒ За життя", народний депутат Віктор Медведчук 112.ua

Росія готова до відновлення повномасштабного економічного співробітництва з Україною. Про це заявив в інтерв'ю чотирьом українським телевізійним каналам голова політради партії "Опозиційна платформа - За життя", народний депутат Віктор Медведчук.

Він підкреслив, що "Опозиційна платформа - За життя" послідовно та принципово відстоювала питання відновлення економічного співробітництва з Росією у зв'язку з тим, що санкції, які було запроваджено Росією проти України як результат того, що Україна свого часу приєдналася до санкцій ЄС щодо РФ, серйозно зашкодили в цілому економіці країни.

"Якщо брати експортний потенціал України, то в кращі роки, ще до того, як було підписано Угоду про асоціацію з ЄС та зону вільної торгівлі (договір), у 2011-2012 роках, коли був пік економічного розвитку в Україні, поставки Україною експортної продукції до країн у ЄС був на рівні 17,5 млрд дол. на рік. Після того, як Україна підписала Угоду про асоціацію, підписала договір про зону вільної торгівлі, потенціал України, експортна реалізація на ринку ЄС наростилася лише 2019 року (2020 року ще немає) на рівно 2,5 млрд і становила 20,7 млрд дол. Тепер зворотна сторона медалі, тобто східний напрямок експорту нашої продукції. До Росії та країн СНД Україна експортувала своєї високотехнологічної продукції на рівні 26 млрд дол. Росія до 2019 року залишалася головним торговельним партнером для України. Після того, як було запроваджено санкції за підсумками 2019 року, цей обсяг експорту на територію Росії та країн СНД було скорочено до 6 млрд. Тобто, з одного боку, ми втратили 20 млрд, з іншого – наростили 2 млрд. Один до десяти. Ось до чого призвели санкції, які було введено Україною, ось до чого призвела зона вільної торгівлі з ЄС, яка фактично знищила нашу економіку, а отже, і соціальну сферу. І це питання актуалізації скасування санкцій стояло завжди", - підкреслив Віктор Медведчук.

Політик нагадав, що в 2019 році українська делегація зустрічалася з керівником уряду РФ Дмитром Медведєвим і звернулася з проханням щодо часткового скасування санкцій у плані транзитів вантажів територією України. Росія, за словами Віктора Медведчука, погодилася на це.

"Ті компанії, які займаються транспортом і перевезенням цих вантажів, досі згадують, що це був позитивний момент, який дав можливість наростити ці торгові вантажні перевезення. Звичайно, це робочі місця, звичайно, це нарахування в бюджет і багато іншого. Точно так само, як і ми ще тоді поставили низку запитань. Ба більше, ці запитання було поставлено на зустрічі моїй з президентом РФ паном Путіним, потім із головою уряду Мішустіним. І російська сторона знову-таки, підкреслюю, в односторонньому порядку пішла на зняття санкцій з низки підприємств як перший етап, тому що ми звернулися від Асоціації машинобудівників, а саме вони торпедували це питання перед нашою партією, зверталися до мене в питаннях того, що необхідно зняти з підприємств машинобудування, яке, до речі, протягом 2020 року впало на 22% (машинобудування в країні), зняти санкції для того, щоб дозволити продукцію України на території Росії. Перші три підприємства - ці санкції було знято, ми подали перший список на 15 підприємств, продовжуємо цю роботу, тому що до Асоціації машинобудівників і роботодавців входять 240 підприємств. Крім того, це підприємства, пов'язані з виробництвом овочів і фруктів, це підприємства, пов'язані з паперово-картонною промисловістю. І перше підприємство - це Рубіжанський паперово-картонний комбінат, містоутворювальне підприємство - підприємство, на якому працюють 1200 осіб. Це два вінницькі підприємства - "Брацлав", який спеціалізується на виробництві доїльних апаратів. А ще це Барський машинобудівний завод, який випускає сьогодні також високотехнологічну продукцію", - зазначив опозиційний політик.

Він підкреслив, що саме на російському ринку українська продукція зможе гідно конкурувати з європейськими виробниками.

"Ось де місце, де ми дійсно можемо конкурувати. Ось де місце, де наша продукція є конкурентоспроможною. Не в Європі, куди нашу продукцію не впускають, а саме в Росії. І там цю конкуренцію з європейськими виробниками може бути витримано. Тому цей процес триватиме. Я хочу підкреслити особливість: особливість полягає в тому, що це односторонні дії Росії. Президент Росії заявив про те, що Росія готова до відновлення повномасштабної економічної кооперації, і це дуже важливо. Важливо тому, що шкода від санкцій, які було запроваджено як відповідні заходи з боку Росії, заподіяли глобальну стратегічну шкоду економіці України. Не постраждала сьогодні економіка Росії. Знаєте, я згадую слова пана Путіна і його інтерв'ю, яке він дав кілька місяців тому, коли його запитали про санкції. Він сказав: та плювати нам на ці санкції. Так, ми втратили за ці роки, з 2014 року, 50 млрд дол., але ми й заробили понад 50. Тому що пішли шляхом імпортозаміщення, тому що налагодили своє виробництво, зростання сільського господарства, зростання промислового виробництва, зростання індустрії, важкої, високотехнологічної в Росії. Тому що довелося робити те, що раніше закуповували. А сьогодні це шлях із захисту вітчизняного виробника та розвитку економіки. Ось що головне. І тому, коли сьогодні пан Зеленський і його команда на всіх міжнародних майданчиках говорять про те, що треба зберігати, треба посилити, нарощувати санкції проти Росії, то мені здається, що треба уважно простежити, що ж відбувається з економікою РФ, як вона відреагувала на ці санкції, а потім, відповідно, подивитися, що сталося в Україні, та згадати й проаналізувати ті цифри, з яких я почав, з приводу ринків Євросоюзу, ринків Росії та країн СНД", - додав Віктор Медведчук.

Нагадаємо, раніше на прохання Віктора Медведчука Росія оголосила про одностороннє зняття санкцій з трьох українських підприємств.

Йдеться про Барський машинобудівний завод у Вінницькій області - одне з провідних підприємств, яке випускає котли центрального опалення та інше технологічне обладнання для різних галузей промисловості. Другим підприємством, з якого зняли санкції, стала компанія "Брацлав". Вона випускає доїльні апарати та інше обладнання сільськогосподарського і промислового призначення. Третьою компанією, яка знову зможе працювати на російському ринку, стане Рубіжанський картонно-тарний комбінат. Підприємство спеціалізується на виробництві гофрокартону, а також основи для гіпсокартону.