Медведчук: Параметри ухваленого бюджету в частині нових запозичень означають повний економічний крах України і вирок владі

Народний депутат Віктор Медведчук "Опозиційна платформа - За життя"

Параметри ухваленого бюджету в частині нових запозичень означають повний економічний крах України і вирок владі. Про це йдеться в заяві голови Політради партії "Опозиційна платформа - За життя" та народного депутата Віктора Медведчука, яку розміщено на сайті політсили.

Наводимо її текст дослівно:

"13 квітня Верховна Рада прийняла проект закону про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік". Збалансований бюджет, на думку уряду та монобільшості, – це рекордний дефіцит у розмірі 298,4 млрд грн, урізання субсидій населенню на 8,2 млрд грн, зменшення субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на 2,1 млрд грн і, головне – рекордні запозичення в 642,664 млрд грн.

Відповідно до порівняльної таблиці змін фінансування за борговими операціями Державного бюджету України, у 2020 році передбачається збільшення запозичень на 277,449 млрд грн. Зокрема, встановлено, що запозичення на 2020 рік заплановані на рівні 642,664 млрд грн проти 365,164 млрд грн, затверджених раніше. При цьому із загальної суми запозичень 377,6 млрд грн – це внутрішні запозичення (58,8%), 265,0 млрд грн – зовнішні запозичення (41,2%).

Той факт, що сума запозичень еквівалентна практично 66% від усіх доходів держбюджету (встановлених у розмірі 975,8 млрд грн), означає тільки одне: повний економічний крах всієї країни і одночасно вирок цій владі. А дані Держказначейства щодо невиконання бюджету починаючи з вересня 2019 року підтверджують неадекватність запропонованої фінансово-економічної моделі. Про жодну макрофінансову стабільність вже і не згадують. Влада заявляє про те, що нові кредити МВФ підуть на безпосереднє фінансування видаткової частини бюджету країни, а це тупиковий шлях і плінтусне мислення недореформаторів.

Враховуючи затверджений раніше Мінфіном обсяг платежів у рахунок погашення та обслуговування державного боргу в 2020–2021 роках у розмірі 449,75 млрд грн і 323,57 млрд грн відповідно, в неновій редакції видаткової частини бюджету паралельно збільшено кошти на погашення (346,0 млрд грн) і обслуговування державного боргу (144,8 млрд грн). Всього 490,8 млрд грн, або 35,5% від загального обсягу видаткової частини бюджету.

Показово і те, що, виходячи із запропонованого курсу в 29,5 грн/$, дохідна частина бюджету в доларовому еквіваленті складе $33,1 млрд, видаткова – $42,9 млрд (-$9,9 млрд). Це на 24,7% і 18,3% нижче аналогічних параметрів головного кошторису країни докризового 2013 року – $44,0 млрд і $52,5 млрд відповідно. Такий бюджет відкидає Україну далеко назад замість того, щоб рухатися вперед і підвищувати рівень життя та добробуту громадян.

На тлі $4,3 млрд золотовалютних ліквідних резервів (монетарне золото, готівка, кореспондентські рахунки, депозити) у нашої держави практично немає шансу вибратися з економічної кризи.

Як показав досвід останніх років, боргова політика, що проводиться на догоду міжнародним кредиторам, не забезпечила економічне піднесення нашої держави. Наведу приклад: держборг України з 2005 року зріс із $16,1 млрд до сьогоднішніх $83,4 млрд, але наша країна так і не змогла навіть частково вийти на темпи зростання ВВП до 12,4% за підсумками 2004 року. А значить, політика багатьох років під диктовку МВФ довела свою неспроможність і не відповідає національним економічним інтересам.

Очевидний і той факт, що програма діяльності Кабінету міністрів України не здатна подолати негативні наслідки глибокої кризи в країні. Тоді як Нацбанк, що знаходиться під безпосереднім зовнішнім управлінням, бере участь у побудові фінансової піраміди з ОВДП.

В цих умовах "Опозиційна платформа – За життя" підготувала антикризовий комплекс заходів і наполягає на перегляді зовнішньоекономічного вектора розвитку країни в бік відновлення взаємовигідних торгово-економічних відносин з Російською Федерацією та країнами СНД, а також скасування економічної блокади Донбасу.

У разі реалізації сценарію щодо скасування санкцій та відновлення участі України в зоні вільної торгівлі в рамках СНД економіка країни вийде на докризові обсяги торгівлі і отримає додатково приблизно $19,5 млрд в рік. І тут важливо розуміти, що це не кредити, а реальні кроки до відновлення високотехнологічного промислового потенціалу країни як основи зростання економіки та добробуту громадян".