Експерт назвав відповідального за кризу в українській енергетиці

Сергій Лямець Фото з відкритих джерел

Ініціатива голови парламентського комітету з енергетики і ЖКГ Андрія Геруса про введення додаткових цінових обмежень на ринку для заснованого учасника ДП "Гарантований покупець" із завідомо збитковою ціною стала імпульсом до поглиблення енергетичної кризи. Таку думку у своєму блозі на "Українській правді" висловив експерт в області енергетики Сергій Лямець.

"21 серпня 2019 року Кабмін прийняв постанову N803. Згідно з нею Гарантований покупець зобов'язаний був виставляти обсяги електроенергії на продаж за ціною їх закупівлі у АЕС. До цього ГарПок повинен був перепродувати дешеву енергію трохи дорожче, щоб отриманим прибутком гасити занадто дорогу електроенергію для "альтернативників". Це рішення було прийнято під безпосереднім контролем Геруса. На той момент він вже був представником президента в Кабміні і лобіював прийняття цієї постанови. По факту, вийшла фінансова катастрофа. Всього за кілька місяців ініціатива Геруса призвела до недоплати на адресу АЕС і "зелених" на суму 12 млрд грн", - пише Сергій Лямець.

Крім цього, Герус вніс у Раду правку, яка дозволила комерційний імпорт електроенергії з РФ і Білорусі. У результаті приватні підприємства - трубні заводи Пінчука, феросплавні заводи Коломойського і компанії Сергія Тігіпка - безпосередньо уклали угоди на постачання дешевої електроенергії з РФ і Білорусі. Всього з РФ і Білорусі імпортовано 1,35 млрд квтг електроенергії. Ці дії призвели до профіциту енергії на українському ринку.

Також Лямець вважає, що Герус несе відповідальність за те, що трейдери знайшли прогалини в правилах НКРЕКП і почали маніпуляціями збивати ціну на електроенергію. В результаті, генерація (ТЕС і АЕС) недоотримала гроші.

"26 листопада 2019 року НКРЕКП прийняла постанову N2485, якою внесла зміни в Правила ринку. Вони дали можливість трейдерам продавати на Ринку на Добу Вперед електроенергію, не забезпечену виробництвом. По суті, це аналог всесвітньо відомих ф'ючерсів, які представляють із себе просто торгівлю повітрям. Трейдери стали в примусовому порядку примушувати виробників генерувати електроенергію за ціною на 30% нижче. А НКРЕКП дозволила трейдерам робити це", - пише Лямець.Loading...