live

Чому в Україні різко сповільнилося зростання ВВП і що буде з економікою в 2020 році

Фото з відкритих джерел

В Україні помітно сповільнилося зростання ВВП, а в четвертому кварталі минулого року було зафіксовано зниження темпів зростання економіки.

Про це йдеться в матеріалі видання "Страна.ua.", яке намагалося розібратися з причинами цих явищ і чого ж саме на фоні цього чекати далі.

Зокрема, як зазначається в матеріалі, за підсумками четвертого кварталу минулого року ВВП вийшов в плюс всього на 1,5%.

Новини за темою: Дубілет запропонував прив'язати розмір премій президента, прем'єра та спікера Ради до зростання ВВП

Якщо порівняти це зі старими показниками, то в першому кварталі минулого року ВВП зріс на 2,5%, у другому - на 4,6%, в третьому - на 4,1%.

Це, як пише "Страна", є підтвердженням того, що під кінець 2019 року вітчизняна економіка поставила свого роду антирекорд, адже зростання ВВП виявилося мінімальним, починаючи з першого кварталу 2016 року.

Водночас, якщо згадати обіцянки прем'єр-міністра Олексія Гончарука, який заявляв про можливість зростання ВВП на 40% за п'ять років, як йдеться в статті, то подібні результати суперечать їм.

Наразі уточнених даних за підсумками 2019 року поки немає, а уряд поки зберігає колишній прогноз - 3,3% зростання ВВП в 2019 році.

Як припускають в матеріалі, розширений звіт Держстат опублікує тільки в березні цього року, тому не виключено, що провал в четвертому кварталі позначиться і на підсумкових показниках року.

При цьому уряд знав про зниження темпів зростання економіки в четвертому кварталі ще в грудні, але там вважали, що показник все-таки буде близько 2%, відзначається в матеріалі.

Про це, власне, і говорив Олексій Гончарук на знаменитих плівках з наради з Нацбанком і главою Мінфіну.

Новини за темою: ВВП, агросектор, банківська система: Що буде з економікою України у 2020 році

"Ось у нас в четвертому кварталі просяде економічне зростання. Було 4 і 4. А зараз буде, за деякими оцінками, 2. І [прозвучать заяви]: "укандохали економіку реформи ці, так би мовити, соросята. При міцних господарниках було 4,6. А прийшли соросята і економіка росте 2 і вниз. і нічого нікому не доведеш", - дав тривожний прогноз Гончарук.

За підсумком, як пояснюють автори матеріалу, виявилося ще гірше - економіка зросла лише на 1,5%. А тому питання до "соросят" (так називають орієнтоване на західні структури і МВФ економічне крило уряду) дійсно виникають.

Як йдеться далі, причин різкого уповільнення вітчизняної економіки безліч - починаючи від спаду в промисловості і закінчуючи досить екзотичними.

Наприклад, міністр економіки Тимофій Милованов списав зниження темпів зростання ВВП в тому числі і на нетипові терміни збору врожаю.

Ще однією причиною є державна політика.

Однак, наразі залишається відкритим питання того, що буде з ВВП далі і чи не переросте антирекорд четвертого кварталу 2019 року в тенденцію всього 2020 року.

І, як зазначається, в цьому випадку прогнози Нацбанку про зростання ВВП в 2020 році на 3,5% можуть виявитися недосяжними.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що міністр фінансів Маркарова заявила, що 40% зростання ВВП - це ціль важка, але досяжна.

Водночас міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тимофій Милованов розповів, що у 2020 році зростання ВВП прогнозують на рівні 3,7%.

Loading...