"Енергоатом" купував російське обладнання через ЄС з націнкою у кілька разів, - DW

Державне підприємство "Енергоатом" Фото з відкритих джерел

Російське обладнання постачали німецька та естонська компанії

Українська атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" закуповувала для вітчизняних АЕС російське обладнання через посередників у Німеччині та Естонії. Однак, у результаті перевезення через "європейських" посередників його вартість зросла у кілька разів. Про це йдеться у матеріалі Deutsche Welle.

Як зазначається, німецька компанія IEC Industrie Export GmbH поставляла "Енергоатому" запчастини для реакторів: нікелеві прокладки, труби, запчастини для насосів або ущільнення парогенератора. Загалом за останні кілька років компанія виграла приблизно 50 тендерів "Енергоатому" на загальну суму майже 400 млн грн.

Однак, основним виробником цих товарів була російська компанія "ТАНАІС". Продукцію цієї фірми "Енергоатому" також поставляла естонська Universal Baltic Group.

Новини за темою: Через рішення КСУ НАЗК припинило перевірки в "Укравтодорі", "Енергоатомі", АРМА та Секретаріаті омбудсмена

За даними ImportGenius, Україна купувала ці товари у Росії зі значною націнкою. Так, у травні 2019 року гайки для Хмельницької АЕС при виїзді з РФ коштували 87 000 євро. Однак, влітку Україна їх отримала за 224 000 євро.

Схожа ситуація виникла з трубами для Запорізької АЕС. Початкова вартість однієї одиниці товару становила 6600 євро. Однак, естонська Universal Baltic Group доставила його в Україну за 14000 євро за одну трубу. 

Зауважимо, до російської агресії у 2014 році "Танаїс" поставляв товари напряму в Україну. Однак, після окупації Криму російський виробник почав діяти через посередників з Європи. 

Новини за темою: В Україні збільшилася ефективність відшкодування завданих державі збитків на 46%, - очільник ДФС

До слова, російські труби і гайки, які закуповував "Енергоатом", знаходяться під санкціями Кабінету міністрів, адже офіційно ввезення цих товарів в Україну заборонене.

Крім цього, слідчі НАБУ підозрюють, що IEC Industrie und Export GmbH і Universal Baltic Group є частиною конгломерату фіктивних фірм. А загальну суму збитку "Енергоатома" в Нацбюро оцінюють у понад 600 мільйонів гривень.

Нагадаємо, нещодавно компанії "Енергоатом" та Westinghouse підписали новий контракт щодо постачання в Україну палива для реакторів типу ВВЕР-440. 

Loading...