Дубінський: Афера на 600 мільйонів гривень

Олександр Дубінський Фото з відкритих джерел

Державний ПриватБанк протягом декількох років під виглядом консультаційних послуг виводить сотні мільйонів гривень на юридичну компанію "Астерс Консалт". Ця компанія належить Олексію Дідковському з оточення Порошенка-Гонтаревої, нею користуються для зняття грошей багато державних банків, у тому числі і Національний банк.

Про схему, яка при цьому застосовується, вже писалося у звіті Рахункової палати минулого року. Є відповідний висновок за 2018 рік та рекомендації щодо усунення правопорушення. Однак на них не звертають уваги. У 2019 році через компанію "Астерс Консалт" пройшло 0,6 млрд гривень, які ПриватБанк виплатив за консультаційні послуги, пов'язані з націоналізацією банку, пише Олександр Дубінський для dubinsky.pro.

Це при тому, що ще в 2017 році Національне антикорупційне бюро України відкрило відразу 2 кримінальні провадження, фігурантами яких були юридичні компанії зі світовим ім'ям:

  1. За фактами зловживання службовим становищем та розтрату посадовими особами НБУ та ПриватБанку державних коштів на закупівлю консультаційних послуг іноземних компаній (Kroll, AlixPartners, Hogan Lovells) у 2016-2017 роках без проведення конкурсів.
  2. Про присвоєння державних коштів в особливо великих розмірах посадовими особами НБУ, ПриватБанку та Мінфіну спільно з представниками компаній Kroll, Alix Partners і Hogan Lovells.

Дані компанії отримували незаконну винагороду і брали участь у схемі розкрадання бюджетних коштів на суму понад 200 млн гривень. Тоді також з'явилася інформація про те, що в цій афері брала участь "улюблена" юридична компанія Гонтаревої-Порошенка - "Астерс Консалт", яка виступила в ролі субпідрядника з надання консультаційних послуг за завищеними цінами. В результаті чого заволоділа 80 млн гривень.

"Смотрящий" за проблемними кредитами

"Астерс-Консалт" та її власник Олексій Дідковський часто фігурують у багатьох сумнівних історіях, пов'язаних з розкраданням бюджетних грошей. Чому сприяє його "партнерство" з Катериною Рожковою, яка зараз є першим заступником голови Нацбанку.

Одна з гучних угод, пов'язана з "Астерс" і Дідковським, - це продаж боргів групи компаній "Креатив", які потім вдало були розкрадені через Ощадбанк. А гроші опинилися в руках олігарха Андрія Веревського.

Даною схемою керувала людина Дідковського - Андрій Пожидаєв. Він начальник департаменту Управління проблемної заборгованості Ощадбанку.

У вузьких колах Дідковського називають "смотрящим" за проблемними активами Ощадбанку. Також він переводив у готівку гроші при націоналізації ПриватБанку. Тому що платежі, які виводилися через Національний банк на юридичних радників, які спочатку осідали в компанії "Астерс", а потім виводилися на підставних осіб – фізичних, які брали участь в аукціонах з придбання заставної нерухомості банків-банкрутів у Фонді гарантування вкладів фізосіб через майданчик ще однієї компанії, яка також була підконтрольна "Астерс". Через людину у ФГВФО.

У 2018 році Нацбанк з "Астерс" оформив три акти виконаних робіт на загальну суму 16,4 млн гривень, в рамках договору про надання юридичної консультації №100574/БТ від 1 листопада 2018 року, при підписанні якого було порушено ряд нормативних документів.

Російський слід "Астерс"

Варто згадати, що юркомпанія "Астерс" могла отримувати платежі з Росії, які можна трактувати як хабарі за програш в судах в "боротьбі" за інтереси свого клієнта. Йдеться про державне підприємство "Укрхімтрансаміак", інтереси якого "Астерс" представляла в судах з "Тольяттіазот" (РФ).

Ну а зовсім недавня історія, яка була офіційно задокументована Рахунковою палатою під час аудиту Національного банку, всіх шокувала.

У серпні 2018 року юридичний департамент Національного банку, саме перед проведенням тендеру, вніс зміни до річного плану закупівель, де включив в перелік нову послугу (код ДК 79110000-8) - "послуги юридичної консультації та юридичного представництва". Очікувана вартість по даній статті витрат склала 312,4 млн гривень. Розпорядженням НБУ, для організації закупівлі, була створена робоча група. Юридичний департамент підготував проєкт комерційної пропозиції, в якому визначив 6 потенційних юридичних компаній, серед яких виявився і "Asters". Всі ці компанії, разом із проєктом, юридичний департамент повинен був узгодити зі службою безпеки НБУ. Але та виявила підступ: АТ "Бейкер Макензі" та ТОВ "Астерс Консалт" виявилися пов'язаними компаніями. Співзасновник "Бейкер Макензі" Сергій Піонтковський також є бенефіціаром ТОВ "Червона поляна", у капіталі якої бере участь Олексій Дідковський.

Нацбанк і "Астерс"

"Астерс" раніше притягувався Нацбанком як субпідрядник. Зауваження служби безпеки, зі зрозумілих причин, не були прийняті в увагу і до конкурсу були допущені дві пов'язані компанії. Власне, тільки вони й подали свої документи. Оскільки, згідно з ще одним пунктом у тендерних умовах (про наявність 25 адвокатів у штаті), Нацбанк геть "вбив" інших конкурентів. Переможцем звичайно ж став "Астерс Консалт".

В подальшому фірма Дідковського стала координуючим радником НБУ. І все це в рамках реалізації юридичної стратегії. У звіті Рахункової палати було сказано, що існує ризик не економного використання коштів, і не дотримання добросовісної конкуренції.

Як і слід було очікувати - договір від Нацбанку з "Астерс" підписувала особисто Катерина Рожкова.

Сотні мільйонів ПриватБанку для Дідковського

Але повернемося до взаємин "Астерс Консалт" з ПриватБанком. Співробітництво в 2017 році з ПриватБанком не було разовою акцією і знайшло своє продовження, в результаті чого тільки за 2019 рік було виведено близько 580 млн гривень.

У січні 2018 року ТОВ "Астерс Консалт" на чолі з Олексієм Дідковським підписує з ПриватБанком договір на:

 • надання юридичних консультацій щодо будь-яких питань, пов'язаних з націоналізацією ПриватБанку і можливими наслідками такої націоналізації в Україні;

 • представлення інтересів клієнта в різних судах України та органах державної виконавчої служби;

 • надання юридичних консультацій щодо будь-яких питань, пов'язаних з підготовкою до розгляду будь-яких справ у закордонних юрисдикційних органів і пов'язаних із захистом прав та інтересів клієнта під час розгляду справ у закордонних юрисдикційних органах;

 • консультування та допомогу з інших питань за запитом клієнта, міжнародних радників тощо, зокрема будь-які послуги за запитом клієнта.

Договір набув чинності в січні 2018 року, а його розірвання можливо за ініціативою однієї із сторін. Незважаючи на те, що з боку ПриватБанку він був підписаний в.о. голови правління Галиною Пахачук - весь цей час банк очолював Петро Крумханзл, який був призначений головою правління також у січні 2018 року.

Співпраця вийшла дуже вдалою, і триває по сьогодні. Лише за 2019 рік (січень-грудень) ПриватБанк перерахував компанії Дідковського понад 583 млн гривень:

 • 3 січня 2019 року - 52,2 млн гривень;

 • 25 березня 2019 року - 20,6 млн гривень;

 • 10 квітня 2019 року - 21 млн гривень;

 • 31 травня 2019 року - 22,7 млн гривень;

 • 6 серпня 2019 року - 20,8 млн гривень;

 • 24 вересня 2019 року - 390 млн гривень;

 • 27 вересня 2019 року - 21,9 млн гривень;

 • 5 листопада 2019 року - 19,9 млн гривень;

 • 12 грудня 2019 року - 7 млн гривень;

 • 12 грудня 2019 року - 13,6 млн гривень.

Годину роботи співробітників ТОВ "Астерс Консалт" розрахували за лякаючими тарифами, будь-який консалтер обзаздриться:

 • керуючі партнери - €315;

 • партнери - €200;

 • радники - €150;

 • старші юристи - €140;

 • юристи - €120;

 • помічники юристів і перекладачі - €70.

Страшно уявити посадові оклади перерахованих фахівців. Хоча дуже схоже, що даний договір - чергова афера з виведення бюджетних грошей, і нічого спільного з наданням реальних послуг він не має.

Інформація про багатьох судових процесах, які відбувалися в ПриватБанку у 2019 році, згідно ст. 7 ЗУ "Про доступ до судових рішень", заборонена до публікації. Навіть притому, що відомості публікувалися в ЗМІ:

 • У квітні 2019 року Окружний суд визнав незаконною приватизацію ПриватБанку. З жовтня 2019 процес був заморожений до моменту, поки остаточно не вирішиться суд - про націоналізацію.

 • У грудні 2019 року колишні топ-менеджери державного ПриватБанку оскаржили в суді його націоналізацію.

З цієї причини не викликає захвату новина про те, що в 2018 році юридична фірма "Астерс" успішно захистила інтереси АТ КБ "ПриватБанк": предметом судового розгляду були вимоги майнового поручителя про визнання незаконною бездіяльності НБУ і зобов'язання Акціонерного товариства КБ "ПриватБанк" здійснити дії по перерахуванню більше 2 мільярдів гривень. Адже залишається загадкою - яка сума була виплачена "Астерс" у 2018 році?

Якщо врахувати всі обставини, то оплата Дідковському в 2019 році 583 млн гривень ніяк не виправдана. А знаючи його репутацію і цілі - це схема крадіжки грошей.

Мною буде направлено офіційне депутатське звернення в ПриватБанк, щоб визначити всі витрати на консультаційні послуги, які нібито були надані "Астерс Консалт" за бюджетні гроші.

Loading...