live

Рубікон для Авакова. Чому в "Слузі народу" заговорили про відставку глави МВС

Денис Рафальський
Денис Рафальський

Журналіст

Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков kmu.gov.ua

Ім'я міністра внутрішніх справ Арсена Авакова знову на слуху. Щоправда, на відміну від припливу уваги до нього місяць тому, коли пішли розмови про його можливе прем'єрство, зараз обговорюється, за яких умов Аваков взагалі утримається в кріслі глави МВС.

Чому радикально змінився вектор, розбиралася "Страна".

Випробувальний термін

Чутки про політичні амбіції Авакова з'явилися незадовго до Нового року на фоні скандалів навколо уряду нинішнього прем'єра Олексія Гончарука і більшої активності самого глави МВС, причому навіть не властивих йому сферах на зразок зовнішньої політики. Але потім Аваков знову пішов у тінь, і розмови про нього зійшли нанівець. Хоча його ім'я продовжує з'являтися в списку потенційних наступників Гончарука, під яким все сильніше хитається крісло. Сам Аваков не коментує це питання.

Тим часом, про його політичні перспективи заговорили зовсім в іншому ключі. Голова парламентського комітету з питань правоохоронної діяльності Денис Монастирський ("Слуга народу", СН) в інтерв'ю виданню "РБК-Україна" висловив низку цікавих зауважень щодо міністра Авакова.

По-перше, глава МВС не належить до тих, хто приходить до президента Володимира Зеленського з пропозиціями про закони. За словами Монастирського, він лише "рефлексує на президентські ініціативи" постфактум.

По-друге, в ОП, як і раніше, уважно стежать за Аваковим, вважаючи, що його "випробувальний термін... не закінчений". Більше того, як вважає депутат Монастирський, вирішальне значення набуває для Авакова розслідування справи відомого журналіста Павла Шеремета, вбитого в Києві в 2016 році. "Якщо конкретно справа Шеремета розвалиться на очах – це, можливо, буде одним з приводів для того, щоб Арсен Борисович пішов з посади. Принаймні, масштаб цієї справи, громадського резонансу і підозрюваних іншого варіанту не залишає. Це справа однозначно стане Рубіконом", - наполягає голова "правоохоронного" комітету Монастирський (СН).

"Зручно використовувати проти Авакова"

Насамперед варто звернути увагу на самого Дениса Монастирського. Він потрапив у виборчий список СН, будучи експертом програми реформування правоохоронної та судової системи аналітичного центру "Інститут майбутнього" (ІБ). Через те, що в число засновників центру входить народний депутат восьмого скликання Антон Геращенко ("Народний фронт"), який сьогодні в заступниках у Авакова, існує думка, що ІБ пов'язаний з главою МВС (ще один засновник центру Юрій Романенко спростував це в коментарі "Стране"). Сам Монастирський був помічником-консультантом ексрадника Авакова, нардепа Геращенко, але з Аваковим, за його словами, його нічого не пов'язує.

З огляду на все це було несподіванкою, що саме депутат Монастирський озвучив тези про Авакова.

А з огляду на постійні чутки про прем'єрські амбіції Авакова, такі меседжі взагалі виглядали як прямий натяк міністру від Зе-команди, щоб той не про посади глави уряду думав, а про збереження своєї нинішньої позиції.

Правда, політолог Вадим Карасьов вважає, що депутат Монастирський все говорив, навпаки, в інтересах Авакова.

"Зараз йдуть розмови про перестановки в уряді Гончарука. І щоб Аваков ненароком не позбувся крісла - а його багато критикують, наприклад, прозахідні активісти - він через свою людину підвищує ставки, мовляв, його майбутнє залежить від результатів слідства щодо вбивства Шеремета. Значить, Аваков впевнений, що розслідування доведуть до кінця, тому питання відставки автоматично зніметься. Зберегтися в ранзі міністра - це зараз завдання мінімум", - коментує "Стране" політолог Вадим Карасьов.

Разом з тим політолог Руслан Бортник сумнівається, що справа Шеремета - "такий аж Рубікон" для кар'єри Авакова-міністра, але вона дійсно може "підрубати" його прем'єрські амбіції.

"Розслідування навряд чи буде завершено найближчим часом. Не видно такої точки, після якої можна буде сказати, що справа просунулася вперед або розвалюється. В нинішньому становищі вона може ще тягнутися роками. Але зате її зручно використовувати проти Авакова в підкилимній боротьбі. Мовляв, дивіться пане президенте, він витягнув вас під телекамери і практично підставив, адже кінця і краю не видно в цій справі… Саме такий підхід відчувається в словах Монастирського", - вважає Бортник.

Джерело "Страны" в Офісі президента каже, що ставлення до Авакова в Зе-команді зберігається насторожене.

"Міністр, очевидно, не входить у близьке оточення президента. Крім того, в очах Зеленського Авакова часто виставляють людиною, яка плете інтриги, щоб зайняти прем'єрську посаду. Чи заслужено таке кажуть, чи ні, але кажуть. Зокрема, саме на нього багато хто схильний повісити злив прослуховування розмови в кабінеті Гончарука. Все це доноситься до президента і ретранслюється потім ключовим членам команди", - говорить джерело.

У той же час, джерело "Страны" в оточенні Авакова сказало, що у міністра не надають великого значення заяві Монастирського. "Не потрібно звертати увагу на заяви якихось депутатів. Вони транслюють свою особисту думку. Тим більше коли говорять про лютий як про Рубікон у справі Шеремета. У лютому ніякого Рубікону не буде. Справа може тягнутися ще довго", - говорить джерело.

Міністра влітку рахують

Також важливо, що Аваков, в свій час ставши одним зі стовпів постмайданної влади, залишається таким же при новому президентові Зеленскому.

Як писала "Страна", для президентського офісу і самого Зеленського він залишається значною мірою запобіжником від "майданів" через керівництво однію з силових структур і великий вплив у радикальних колах. Але прем'єрський пост значно б посилив Авакова, довівши ситуацію в країні до двовладдя, а то й відвертого перекосу в бік кабінету Авакова. Не дивно, що у фракції СН, за інформацією "Страны", існує упередження проти голосування за прем'єра Авакова. Як міністр, він потрібен.

"Авакова бояться і не люблять, але без нього не можуть. Тільки він гарантує вуличну стабільність. Плюс не вистачає ресурсів в Раді його зняти. Та й немає необхідності, особливо напередодні важливих і непростих, в тому числі з урахуванням протестного потенціалу, голосувань. Якщо для Авакова і пролунає тривожний дзвінок, то не раніше літа, коли традиційно політичні процеси сповільнюються, і можуть дозріти умови, при яких у нього можуть спробувати відібрати портфель", - резюмує політолог Руслан Бортник в коментарі "Стране".

Денис Рафальський

Оригінал на сайті Страна.uа.Loading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...