Міжнародний день захисту персональних даних: Як вберегти особисту інформацію в інтернеті

Топ-новина
Топ-новина
Ваші персональні дані можуть бути під загрозою detektor.fm

Персональні дані кожної людини щохвилини наражаються на небезпеку бути вкраденими

Міжнародний день захисту персональних даних відзначається кожного року 28 січня як нагадування про небезпеку, що може торкнутися персональних даних кожної людини у мережі Інтернет.

Далі розповідаємо про те, як і коли з’явився цей день та чому варто дотримуватися певних правил, аби забезпечити захист своїх персональних даних.

Історія Дня захисту персональних даних

28 січня є Міжнародним днем захисту персональних даних (Data Protection Day) і відзначається у світі з 1981 року. Тоді Рада Європи відкрила для підписання Конвенцію "Про захист осіб у зв’язку з автоматизованою обробкою персональних даних". Вперше у Європі цей День відзначили у 2007 році з ініціативи ради Європи. А у 2009 році Палата представників США прийняла резолюцію HR 31, якою проголосила 28 січня Національним днем приватності даних. Тож, з 2009 року цей день відзначається і у США.

Основна мета Дня – освітня – пропагування приватності і підвищення обізнаності про дієві способи захисту даних, мотивація людей сприяти захисту конфіденційності персональних даних.

Інакше кажучи, День захисту персональних даних потрібен у контексті наголошення на необхідності збереження кордонів приватності, незважаючи на те, зараз у світі особисті межі стираються та нівелюється. Цей День відзначається у США, Канаді та 47 державах, що є учасницями Ради Європи.

Важливо пам’ятати про дотримання правил поведінки в інтернеті – це допоможе убезпечити як віртуальне, так і реальне життя, адже порушена персональних даних тягне за собою неприємності та небезпеку у реальному житті.

Документи, що регулюють захист персональних даних

Конвенція про кіберзлочинність (Будапештська конвенція) прийнята у 2001 році і покликана захищати цілісність систем даних та приватність у кіберпросторі.

Стаття 8 Європейської конвенції з прав людини захищає приватність і захист персональних даних.

Конвенція про кіберзлочинність, захист цілісності даних і систем підкреслює недоторканність приватного життя у кіберпросторі. 

Законодавче регулювання захисту персональних даних в Україні

Для формулювання основоположних понять у галузі персональних даних, їх захисту та обробки, 1 червня 2010 року Верховна Рада України прийняла ЗУ "Про захист персональних даних".

Людина має право на невтручання в її особисте життя. Також не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини. (Ст. 32 Конституції України).

Персональні дані – (Ст. 2 ЗУ "Про захист персональних даних") – відомості про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована.

База персональних даних – іменована сукупність упорядкованих персональних даних в електронній формі або у формі картотек персональних даних.

Обробка персональних даних здійснюється за згодою суб’єкта персональних даних (Ст. 6). Згодою є будь-яке документоване, зокрема письмове, добровільне волевиявлення фізичної особи щодо надання дозволу на обробку її персональних даних.

Обробка даних про фізичну особу без її згоди не допускається, окрім як в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини або для захисту життєво важливих інтересів фізичної особи.

Контролювати дотримання законодавства про захист персональних даних має Державна служба України з питань захисту персональних даних (Ст. 23).

Як убезпечити свої персональні дані у мережі

Важливо розуміти, що у ХХІ столітті персональні дані, розміщені у мережі Інтернет, піддаються ризику, і захищати їх потрібно завжди. Далі – кілька порад, які допоможуть захистити свої дані у своєму ж комп’ютері.

"Ні" підозрілим сайтам. Звісно, не можна відкривати підозрілі файли, що містяться у текстах електронних листів і можуть бути піратськими програмами, та вводити свої дані на підозрілих сайтах.

Лише складні паролі. Потрібно для різних акаунтів користуватися різними паролями, котрі мають складатися з різних літер та цифр – так пароль буде стійким до зламу. Також необхідно змінювати пароль раз на три-чотири місяці.

Шифрування даних. Необхідно зашифрувавши свої дані, розміщені на звонішніх носіях. Так доступ до інформації буде захищено, навіть якщо носій загубиться.

Оновлення антивірусу. Потрібно регулярно оновлювати програми, встановлені на комп’ютерах та смартфонах. Це обов’язково, адже вони можуть стати небезпечними, якщо їх не оновлювати. До того ж важливо оновлювати антивірусні програми, які стоять на захисті даних, що зберігаються на комп’ютері.

Для оплати в інтернеті – віртуальна банківська картка. Під час здійснення електронних покупок краще не вводити номер пластикової карти, а користуватися віртуальними картками, де має зберігатися необхідна для покупки сума грошей. Це важливий елемент захисту даних, бо інтернет-магазин може бути "зламано" і ваші дані потраплять до рук шахраїв.

Уникання громадських комп'ютерів і відкритого Wi-Fi. Якщо користуватися громадськими комп'ютерами та загальнодоступним Wi-Fi, то рано чи пізно можна виявити, що конфіденційність особистих даних порушено. Громадські комп’ютери можуть містити шкідливі програми, котрі збирають чи перехоплюють паролі.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.Loading...