live

День відкриття Антарктиди: Як людство дізналося про найхолодніший материк і до чого тут Велика Ведмедиця

Топ-новина
Топ-новина
Антарктида - домівка для пінгвінів Фото з відкритих джерел

28 січня, у День відкриття Антарктиди, розповідаємо про цю подію та й загалом про найтаємничіший і найнебезпечніший для людини континент

Шостий, найхолодніший та найпівденніший материк Земної кулі було відкрито пізніше за всі інші і довго не був досліджений через наднизькі температури. Хоча і зараз, через двісті років після відкриття, він ховає у собі чимало загадок.

Найцікавіше про Антарктиду

Антарктида, Арктика та Антарктика по суті є схожими поняттями, які все ж дещо відрізняються між собою.

Антарктида — це континент, центр якого майже збігається з південним географічним полюсом. Материк омивається Атлантичним, Індійським та Тихим океанами. Цікаво, що у 2000 році Міжнародна гідрографічна організація запропонувала назвати води, що омивають Антарктиду на південь від 60° півд. ш., Південним океаном. Антарктида є рекордсменом серед материків за багатьма характеристиками та показниками. Приміром, середня висота поверхні Антарктиди – найбільша з-посеред інших материків, також тут розташовані точки найнижчої відносної вологості повітря, найсильнішого та найтривалішого вітру та найінтенсивнішої сонячної радіації, зафіксовано найнижчу температуру та найсухіший клімат.

Льодова печера Фото з відкритих джерел

Взимку тут до мінус 90 граудсів за Цельсієм, а влітку – мінус 30-50 градусів. Клімат Антарктиди надзвичайно схожий на марсіанський, тому NASA тестували тут свою космічну програму "Вікінг". Антарктида є заповідником, у якому ростуть і навіть квітнуть лише дві рослини – Антарктичний Луговик і Колобантускіто, а на землі живуть лише пінгвіни.

Антарктичний Луговик Фото з відкритих джерел

Антарктида завдячує своєю назвою грецькому слову, що значить "навпроти Арктики", тобто "навпроти півночі". При цьому Арктика – це єдиний фізико-географічний район Землі, що примикає до Північного полюсу і об’єднує частини материків Євразії та Північної Америки, Північно-Льодовитий океан та острови у ньому. 

Льодове скупчення Фото з відкритих джерел

У свою чергу слово "Антарктика" означає "навпроти ведмедя", а значить, навпроти сузір’я Великої Ведмедиці, що на Північному полюсі. Справжні білі ведмеді, як могло здатися спочатку за аналогією, не живуть тут через наднизькі температури. Антарктика — це південна полярна область Землі, що об’єднує Антарктиду та острови і ділянки Атлантичного, Індійського і Тихого океанів.

У найтеплішій частині Антарктиди живуть птахи Фото з відкритих джерел

Історія досліджень Антарктиди

Цікаво, що про існування Антарктиди здогадувалися ще древні греки і назвали її Terra Australis Incognita, тобто Невідома Південна земля, малюючи її на картах. Елліни вірили, що така земля потрібна світові, аби "збалансувати" своєю вологістю та холодом надлишок суші — Європу, Азію та Африку. А на думку Аристотеля, відповідно до теорії симетричності землі, існує суша на півдні від Африки. А вперше слово "Антарктика" було вжито у ІІ столітті.

При цьому європейські географи змогли дізнатися щось зрозуміле про Південний полюс під час великих географічних відкриттів – у XV—XVI століттях після подорожей мореплавців до мису Горн та мису Доброї Надії. Тоді люди збагнули, що Невідома Південна земля існує.

Першим судном, що у 1599 році перетнуло південне полярне коло, був корабель з Дірком Геррітцем на чолі. Судно спустилося до 64° півд. ш. і виявило високу землю. Пізніше були відкриття островів навколо Антарктиди. А у 1773 році Джеймс Кук, перетнувши Південне полярне коло, був найближче до материка, а втім, не побачив землі, бо не дійшов до неї морем трохи більше 200 кілометрів. Кук склав карту Південної півкулі та зазначив, що десь там є непрохідні поля та гори льоду.

Минає півстоліття і у 1819 році англійський купець Вільям Сміт відкрив землі південніше куківських досліджень –острови Лівінгстон, Південні Шетландські острови.

А за рік – 28 січня 1820 року – російська антарктична експедиція стає першою у світі, яка відкриває Антарктиду в рамках своєї навколосвітньої антарктичної експедиції. Дослідницька група прибула на човнах "Восток" і "Мирный" під командуванням Фабіана Ґотліба фон Беллінсгаузена за участі Едварда Брансфілда, Натаніеля Палмера та Михайла Лазарєва і протягом року вивчала континент. Група вийшла за межі полярного кола, таким чином здійснивши повне плавання навколо Антарктиди.

Спуск в ущелину на острові Росса Фото з відкритих джерел

А вперше повністю материк зобразили на карті англійця Джона Меррея у 1886 році і назвали "Вірогідним Антарктичним континентом". Нарешті офіційно льодовий материк назвав "Антарктидою" у 1890-х шотландський картограф Джон Бартоломью.

Після цього між експедиціями почалося справжнє змагання за першість у підкоренні Південного полюсу. Серед них були дослідники під керівництвом британців Роберта Скотта (1901 – 1904, 1910 – 1913), Ернеста Шеклтона (1907 – 1909, 1914 – 1917), норвежця Рауля Амундсена (1910—1912), австралійця (1911 – 1914) Дугласа Моусона. Найдужче боролися між собою Скотт та Амундсен. Першими прийшли моряки Амундсена – 14 грудня 1911 року, а 30 січня на Південний полюс прибув Скотт. Проте його експедиція загинула на зворотному шляху від голоду, холоду та втоми. Вижили лише ті, кого Скотт залишив на березі на базі.

А у 1958 на Антарктиду прибула радянська експедиція під керівництвом Євгена Толстікова, досягнувши Полюсу недоступності та заснувавши там станцію. 

Криголам в Антарктиді Фото з відкритих джерел

*************

Сьогодні продовжується освоєння та вивчення Антарктиди. Тридцять країн, зокрема й Україна, розбили там свої постійно діючі бази, де дослідницькі групи цілий рік проводять метеорологічні, гляціологічні та геологічні дослідження.Loading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...